بلزیک
99 بازدید
موضوع: ارتباطات
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0
داخلی     خبر     بین الملل
::در راه تبلیغ::
کتابخانه بزرگ دانشگاه مرکزی بروکسل نیازمند کتاب های شیعی است
7 - بلژیک
  در ادامه آشنایی با نحوه فعالیت های مسلمانان در کشورهای اروپایی، حجت الاسلام والمسلمین مهدی حسن زاده این هفته از سفر خود به بلژیک و مسلمانان این کشور گفت.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۷ آذر ۱۳۸۴ ساعت ۰۸:۰۰
کد مطلب : 1831
وی در گفتگو با خبر گزاری آینده روشن گفت: در بلژیک مهاجران از شمال آفریقا بویژه کشور مراکش ( مغرب ) زیاد می باشند و در این راستا مراکز اسلامی فراوانی در این کشور یافت می شود. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده افزود: گرایش مراکشی ها به اسلام انقلابی و افکار امام خمینی (ره) باعث شده آنها تحت تاثیر اخبار ایران، در زمینه تشیع مطالعه داشته باشند و به همین علت تعداد زیادی از مستبصرین ( ره یافتگان ) مراکشی که در بلژیک زندگی می کنند، اکثراً تحت تاثیر کتاب های دکتر تیجانی تونسی از قبیل « آنگاه هدایت شدم » و « همراه با راستگویان » و کتاب های سید شرف الدین بویژه المراجعات شیعه شده اند. 

وی با بیان اینکه ره یافتگان در بلژیک در سه مرکز مختلف در بروکسل ( پایتخت بلژیک ) مشغول فعالیت فرهنگی می باشند، خاطر نشان کرد: یکی از این مراکز "مسجد الرحمن" است که در سه طبقه با وسعت حدود 500 متر مربع و 1400 متر مربع زیر بنا ساخته شده است و در این مرکز کلاس های دینی و فرهنگی جهت آموزش فرزندان مستبصرین و مهاجرین مسلمان دایر می شود و همچنین کلاس هایی جهت فعالیت های بانوان و آموزش های دینی و اخلاقی دو روز در هفته برپا می گردد. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده اظهار داشت: در مسجد الرحمن در مناسبت های مختلف از قبیل عید فطر و شب های قدر مراسم های عمومی برپا می شود که جمعیت شرکت کننده در این مراسم ها به بیش از هزار نفر می رسد. 

وی ادامه داد: جنب این مسجد دو مرکز فرهنگی قرار دارد، یکی از این مراکز کتابفروشی الهدی به مسوولیت آقای « الغمیش » مغربی است که کتاب های عربی و فرانسوی از ایران و سایر کشورها را در معرض فروش قرار می دهد و مرکز دیگر نیز کتابخانه شیعی و مرکز رایانه ای است که در جذب جوانان موثر بوده و محل تجمع جوانان مغربی در بروکسل است. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده خاطرنشان کرد: « شیخ بطیوی » نیز
جوانان در گفتگو با ما چگونگی استبصار و شیعه شدنشان را با افتخار و علاقه مطرح می کردند
از شخصیت های برجسته از علما و اندیشمندان مغربی عضو مجمع جهانی اهل بیت (ع) است که جوانان زیادی تحت تاثیر اخلاق و رفتار او قرار گرفته اند. 

وی افزود: مرکز اسلامی امام رضا (ع) و مسجد الرضا (ع) در بروکسل یکی دیگر از مراکزی است که مستبصرین در آن به فعالیت می پردازند و در سه طبقه به مساحت 800 متر مربع و زیربنای 2500 متر مربع بنا گردیده است که این مرکز دارای کتابخانه ای با حدود 4 هزار کتاب است و کتاب های مرجع، دینی و فرهنگی به زبان های عربی، فرانسوی و بعضاً انگلیسی و مجلات مذهبی در این کتابخانه قرار دارد. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده ادامه داد: در این مرکز آموزش رایانه و استفاده از اینترنت جهت سایت های اسلامی از دیگر بخش های مرکز اسلامی امام رضا (ع) است. 

وی افزود: مسجد الرضا توسط « شورانی » اداره می شود و « شیخ ابومهدی بحرینی » از فضلای بحرین در این مسجد در حال فعالیت و امام جماعت آنجاست که در مناسبت های مختلف مراسم سخنرانی برگزار می شود و کلاس هایی جهت جوانان و بانوان در یکی از طبقات این مسجد برپا می گردد. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده با اشاره به سفر خود به بلژیک و گفتگو با جوانان مستبصر ( ره یافته ) مسجدالرضا گفت: این جوانان در گفتگو با ما چگونگی استبصار و شیعه شدنشان را با افتخار و علاقه مطرح می کردند و ما نیز به صورت ضبط تلویزیونی ضبط کردیم تا در فرصت های مناسب از صدا و سیما پخش نماییم و جالب توجه اینکه خیلی از این جوانان تحت تاثیر فیلم های معنوی جبهه و دفاع مقدس و حالات شجاعانه جوانان بسیجی قرار گرفته بودند و بعضی از آنها دوست داشتند روزی به ایران و به دیدار مقام معظم رهبری بیایند. 

وی افزود: عشق به امام خمینی (ره)، شهیدان و رهبری بهترین انرژی در قلب های مغربی های مستبصر می باشد که باید به آنها جهت داده شود و در راستای تبلیغ دین از آن استفاده گردد. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده افزود: مسجد الرضا جنب یک کلیسای مسیحیان و یک کنیسه یهودیان قرار دارد که می توان با قاطعیت گفت مراجعه کنندگان به مسجد و فعالیت های آن از مراکز مسیحی و یهودی زنده
این جوانان تحت تاثیر فیلم های معنوی جبهه و دفاع مقدس و حالات شجاعانه جوانان بسیجی قرار گرفته بودند
تر و بیشتر است. 

وی خاطر نشان کرد: « جمعیه الثقلین » از دیگر مراکز بزرگ مستبصرین در بروکسل است که آنها نیز با اجاره مکانی مجله ای شیعی و جذاب در تبلیغ اسلام به چاپ می رسانند و نیز در این مرکز کتابخانه، کافی نت و مرکز فروش کتاب نیز می باشد. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده افزود: جمعیه الثقلین استودیو کوچکی تهیه کرده که در آن برنامه های مستند و سخنرانی به زبان های عربی و فرانسوی تولید و در میان مسلمانان توزیع می کنند. 

وی گفت: این مرکز یک بار مورد تهاجم وهابیون افراطی و بارها نیز مورد تهدید افراطیون مرتبط با القاعده قرار گرفته است. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده با بیان اینکه سفارت ایران در بروکسل نیز در مورد برنامه های فرهنگی، دینی فعال است گفت: سفارت در بروکسل جهت ایرانیان مقیم و دانشجویان که در حدود تعداد آنها به 4 هزار نفر می رسد، برنامه هایی در ایام و مناسبت های ویژه با دعوت از شخصیت های علمی و فرهنگی برگزار می کند که مورد استقبال ایرانیان قرار می گیرد و همچنین آقای «آهنی» سفیر ایران در بلژیک نیز از این برنامه ها استقبال می کند. 

وی افزود: در بلژیک با توجه به وجود مقر «اتحادیه اروپا» نیاز به رایزنی فرهنگی احساس می شود که اخیراً آقای خلجی به عنوان رایزن فرهنگی از طرف سازمان فرهنگ به آنجا اعزام شده اند که امید است با اجرای برنامه های متعدد و ارتباطات و گفتگوی مستمر بتوان فرهنگ ایران و اسلام و حقایق اهل بیت (ع) را به تمامی مشتاقان برساند. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده با اشاره به بازدید خود از کتابخانه بزرگ دانشگاه مرکز بروکسل در بلژیک تصریح کرد: معاون این دانشگاه که به زبان عربی تسلط کامل داشت از سفر خود به کشورهای لبنان، ایران و برخی کشورهای اسلامی صحبت کرد و با استقبال خوبی برنامه های دانشگاه را برای ما معرفی کرد ازجمله بخش اسلامی کتابخانه دانشگاه را که جهت پژوهشگران آماده کرده اند که اکثر کتاب های اسلامی از عربستان در آنجا قرار داشت و او می گفت اگر از کتاب های اسلامی شیعی هم به این کتابخانه اهدا شود، حتماً استقبال می کنیم و در کتابخانه
عشق به امام، شهدا و رهبری بهترین انرژی در قلب های مغربی های مستبصر می باشد
قرار می دهیم. 

وی تبعیض جهت عقب ماندگی مسلمانان و عدم نظم و نظافت و عدم رعایت قوانین را توسط بعضی از شهروندان در بلژیک باعث آشفتگی مناطق مسلمان نشین بلژیک دانست و افزود: این خواسته کشورهای اروپایی است تا با در محلّه های ناهنجار و به هم ریخته تبلیغ ضد اسلام داشته باشند. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده ادامه داد: عدم تمرکز مسلمان ها در آموزش ها، عدم اتحاد در تشکل ها و احزاب و عدم اشتغال و ورود به فرصت های شغلی از عواملی است که باعث جلوگیری از رشد مطلوب جامعه اسلامی در اروپا شده است و بویژه در بعضی از این کشورها که صهیونیزم نفوذ زیادی دارد و از سطح کلان ناظر به این صحنه هاست سعی می کنند، مسلمان ها در این حالت نگه داشته شوند. 

وی اظهار داشت: بلژیک کشور کوچکی است که فرهنگهای متفاوتی ( فرانسوی، هلندی و آلمانی ) با مهاجران متنوع از کشورهای شمال آفریقا ـ عربی و بیش از همه اروپای شرقی بویژه یوگسلاوی سابق در آن پراکنده است که سبب شده آن چهره منظم و مستحکم بعضی از کشورهای اروپایی در بلژیک وجود نداشته باشد و زمینه بعضی از اعتراض ها مثل آشوب های فرانسه در آنجا نیز فراوان می باشد. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده تاکید کرد: لازم است مسلمانان از طریق مطالبه حقوق شهروندی از راه های قانونی و با تشکیل اتحادیه های اسلامی اقدامات لازم را انجام داده و با آموزش های اخلاقی و فرهنگی از ناهنجاری های اجتماعی پرهیز کنند. 

وی خاطرنشان کرد: در بلژیک مساجد و مراکز اهل سنت نیز فعال است که اوج اجتماع مسلمانان در روز جمعه با ظاهری آراسته در نماز جمعه می باشد و حمایت های دولت های اسلامی عربستان، مصر، اردن و امارات از مراکز اهل سنت به صورت رسمی، گسترده و متمرکز باعث شده که مراکز اسلامی و مساجد آنها نظم، نظافت و موقعیت های بهتری در سطح شهر داشته باشد. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده افزود: تمام محتوا و دستورات تعلیم و تربیت این مراکز نیز به صورت کلیشه ای از الازهر و جماعه الاسلامیه عربستان دیکته می شود. 

وی در پایان تاکید کرد: لازم است، شیعه با تهیه مراکز آبرومند و حمایت های مستمر فرهنگی، فکر اساسی اتخاذ کند.