فرانسه
110 بازدید
موضوع: تبلیغ
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

خلی     خبر     بین الملل

::در راه تبلیغ::
معاون دانشگاه سوربن فرانسه رساله حقوقی امام سجاد (ع) را سرفصل های حقوق بشر می داند
8 - فرانسه
  این هفته حجت الاسلام مهدی حسن زاده در ادامه سفر تبلیغی خود به کشورهای اروپایی از فعالیت های اسلامی در کشور فرانسه می گوید.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۳۸۴ ساعت ۱۶:۱۷
کد مطلب : 1965
وی در گفتگو با خبرگزاری آینده روشن گفت: در فرانسه از کشورهای الجزایر، تونس، مغرب و بعضی از کشورهای افریقایی که مستعمره فرانسه بودند مانند کنگو و نیجریه مهاجران زیادی زندگی می کنند و مهاجرانی نیز از کشورهای اسلامی، لبنان، سوریه، ایران و شیعیان خوجه از هند، پاکستان و ترک تباران هستند که بیشتر در پاریس و حومه آن و عده ای نیز در لیون ساکن هستند. 

وی افزود: مرکز اسلامی بزرگ پاریس مسجد بزرگی است که برنامه های اسلامی در آن انجام می شود، این مرکز بسیار جذاب و زیبا بنا شده است و از نظر مالی عربستان، مصر و اردن و از نظر فکری و محتوایی " جماعه اسلامیه عربستان " و " رابطه العالم الاسلامی " آن را را تقویت می کنند، نماز جمعه باشکوهی در این مسجد برگزار می شود که عده ای از فرانسویان مشتاق به پژوهش های اسلامی در مراسم ها و برنامه های این مرکز حضور پیدا می کنند. 

وی خاطرنشان کرد: جمعیت الغدیر، دیگر مرکز شیعی فرانسه است که توسط صدرالدین فضل الله، روحانی لبنانی فاضلی که تحصیلات عالیه در نجف و لبنان داشته است، اداره می شود و هم اکنون با تشکیل
عده ای از فرانسویان مشتاق به تحقیقات اسلامی در مراسم ها و برنامه های این مرکز حضور پیدا می کنند
این مرکز و خرید مکانی در پاریس محل اجتماع لبنانی ها و برخی الجزایری ها و تونسی ها می باشند، در این مرکز شب های جمعه سخنرانی و دعای کمیل و روزهای جمعه، شنبه و یک شنبه کلاس های آموزشی، فرهنگی و اخلاقی برای فرزندان شیعیان لبنانی برگزار می شود. 

وی افزود: نکته قابل توجه در جمعیت الغدیر این است که فرانسویان مشتاق آشنایی با اسلام و شیعه می توانند در جلسات این مرکز شرکت کنند که همزمان مطالب برای آنها ترجمه می شود، همچنین جمعیت الغدیر جزوه های فراوانی به زبان های عربی و فرانسه به چاپ رسانده است و در پاریس نیز فعالیت های تبلیغی و فرهنگی خوبی دارد. 

وی افزود: صدرالدین فضل الله سعی کرده است، بین طرفداران حزب الله لبنان و طرفداران دیگر مراکز شیعی در لبنان را از طریق جمعیت الغدیر ارتباط برقرار کند و همچنین در مرکز نمایشگاه دایمی کتاب، لوح فشرده و نوار بر پا می باشد. 

وی اظهار داشت: شیعیان خوجه از دیگر گروه های فعال در پاریس هستند، فدراسیون اسلامی خوجه زیرنظر مرکزیت شیعیان خوجه در لندن فعالیت می کنند و دو ساختمان در دو نقطه مختلف پاریس خریداری کردند و بیشتر هندی ها و پاکستانی ها به این مرکز می آیند. 

وی ادامه داد: شیخ موعظ پاکستانی که به چهار زبان تسلط دارد، بزرگ ترین نماز جمعه پاریس را اقامه می کند و خطبه های
فرانسویان مشتاق آشنایی با اسلام و شیعه می توانند در جلسات این مرکز شرکت کنند که همزمان مطالب برای آنها ترجمه می شود
نماز جمعه را به عربی، فرانسوی و اردو می خواند. 

وی افزود: اجرای برنامه های مختلف در مناسبت ها، آموزش قرآن برای جوانان و نوجوانان و برپایی اردوهای آموزشی و تفریحی در شهرهای مختلف اروپا از دیگر برنامه های شیعیان خوجه است. 

وی افزود: شیعیان خوجه از نظر مالی از تمکن خوبی برخوردار هستند و شیعیان مرتب، منظم و دقیقی می باشند که نسبت به دستورات فدراسیون خوجه کاملاً مطیع هستند. 

وی خاطرنشان کرد: از دیگر اقدامات در پاریس، فعالیت رایزن فرهنگی ایران، دکتر ایوبی است که در خانه فرهنگ ایران؛ نمایشگاه ها و کلاس های آموزش خوشنویسی، موسیقی اسلامی، نمایش، فیلم نامه نویسی و ... برای جوانان ایرانی و خانواده های آنها برگزار می کند. 

وی افزود: دکتر ایوبی با شخصیت های علمی فرانسه گفتگوها و مباحث فرهنگی و ادیان دارد و هر ساله همایش علمی بین اسلام و مسیحیت و همایش های فرهنگی در مورد فرهنگ ایران و فرانسه برگزار می کند و در این جهت نیز موفقیت هایی داشته است. 

وی، موسسه الخویی را از دیگر مراکز اسلامی فعال در فرانسه معرفی کرد که زیر نظر دفتر آیت الله خویی تشکیل شده است و جواد عباس، مدیریت آن را به عهده دارد. این مرکز حدود 20 جلد کتاب در معرفی اسلام ، اهل بیت (س)، احکام و اخلاق به زبان فرانسه چاپ و در شمارگان زیادی در فرانسه توزیع کرده است. 

وی افزود: شیخ اسماعیل که اصلیت
شیخ موعظ پاکستانی که به چهار زبان تسلط دارد بزرگ ترین نماز جمعه پاریس را اقامه می کند و خطبه های نماز جمعه را به عربی، فرانسوی و اردو می خواند
ایرانی دارد از روحانیان فعال پاریس است که توانسته جوانان شیعی مسلمان و فرانسوی را به نحو احسن جذب کند و به دلیل ناملایمات دولت فرانسه هم اکنون در کانادا مشغول فعالیت می باشد و همچنین دکتر علی فرانسوی که در موسسه الخویی، به اسلام تشرف یافته است، دارای ترجمه های فراوانی بوده و هم اکنون جهت تبلیغ شیعه فعالیت های خوبی دارد و چندین مرتبه به ایران دعوت شده و در اجلاس های تهران شرکت کرده است. 

وی، مرکز اهل بیت (س)، وابسته به دکتر بستانی را از فعال ترین مراکز شیعه در فرانسه عنوان کرد و افزود: این مرکز توسط دکتر بستانی از اساتید دانشگاه سوربن فرانسه اداره می شود که جمعیت زیادی از مسیحیان و اهل سنت مستبصر (ره یافته) شیعه را انتخاب کرده و با مراکز مختلف شیعی در فرانسه مرتبط گردانیده است، فعالیت های دکتر بستانی به سبب جذبه و قدرت نفوذ، توسط دولت فرانسه ممنوع گردیده است و به همین دلیل دکتر بستانی برنامه ها ، ترجمه ها و تالیفات خود را بر روی سایت bostani.com قرار داده است. 

وی ادامه داد: از جمله نکات قابل ذکر در فرانسه کتابخانه بزرگ پاریس است که در یکی از مناطق بسیار مهم پاریس و در نزدیکی مراکز فرهنگی دولتی قرار دارد که یکی از کتابخانه های بزرگ اروپاست و چند میلیون کتاب از زبان ها و موضوعات و ادیان مختلف در این کتابخانه موجود می باشد و تمام کشورها، دانشگاه ها و مراکز علمی _ پژوهشی به صورت منظم آخرین دستاوردهای خود را برای
فعالیت های دکتر بستانی به سبب جذبه و قدرت نفوذ، توسط دولت فرانسه ممنوع گردیده است
این کتابخانه ارسال می کنند و بدون هیچ مانعی کتاب ها در جایگاه خود قرار می گیرد و مورد استفاده محققان است ولکن متاسفانه ما در ارسال کتاب از نهادهای مختلف و مراکز علمی و پژوهشی کوتاهی کردیم و از اقداماتی است که واجب است مورد توجه سازمان فرهنگی و ارتباطات و دیگر نهادهای فرهنگی خارج کشور قرار گیرد. 

وی از جمله مراکز مهم در فرانسه را، دانشگاه سوربن دانست و افزود: با تلاش سفارت و همکاری رایزن فرهنگی توانستیم با مسوولان دانشگاه سوربن صحبت کنیم که آنها نیز استقبال شایسته ای در جهت ارتباط فکری و فرهنگی با نهادهای دانشگاهی داشته و حتی از برپایی منابع اسلام شناسی و کرسی های شیعه شناسی در این دانشگاه نیز استقبال شایسته ای کرده اند و مایل هستند در این زمینه ها همکاری نزدیکی برقرار شود. 

وی خاطر نشان کرد: رساله حقوقی امام سجاد (ع) را به زبان فرانسوی جهت مطالعه به «سرگئی» معاون دانشگاه سوربن ارایه دادیم که وی بعد از مطالعه گفت: این رساله می تواند یکی از سرفصل های حقوق بشر و آموزش در میان انسان های جهان باشد. 

وی اظهار داشت: از دیگر نکات مهم در فرانسه به شیعه گرویدن آقای یحیی فرانسوی که قبلاً مسیحی بوده و دارای دکترای جامعه شناسی و فلسفه از دانشگاه سوربن است، آقای «یحیی» در ارتباط
دو شبکه ماهواره ای اسلامی در فرانسه مسدود گشته است و این نیز از نشانه های نفوذ صهیونیست در رده های بالای این کشور می باشد
با محقق ارزشمند «رنه گنه» بوده که با آمدن به ایران و آشنایی با علمای شیعه و ارتباط با دکتر تیجانی و سید جلال آشتیانی فیلسوف بزرگ مشهد و آیت الله آملی به شیعه مشرف شده و هم اکنون نیز در ایران مقیم است و در واحد برون مرزی صدا و سیما بخش فرانسوی و در ترجمه متون اسلامی فعالیت دارد. 

وی تصریح کرد: آقای «یحیی» در صدد راه اندازی سازمان فرانکو فونی کشورهای فرانسوی زبان می باشد که متشکل از کشورهای فرانسه، بلژیک، بخشی از سوئیس، کنگو، نیجریه و قسمتی از کانادا (کبک) می باشد که جمعیتی نزدیک به 200 میلیون آشنا به زبان فرانسوی می باشد که اگر متون اسلامی به زبان روز و ترجمه قوی در اختیار آنها قرار گیرد با توجه به زمینه های قبلی فرهنگی، فکری و اندیشه گرایش خوبی به اسلام و شیعه پیدا خواهند کرد. 

وی افزود: متاسفانه به دلیل تاثیر خوب برنامه های المنار لبنان و شبکه های برون مرزی جمهوری اسلامی ایران این شبکه های ماهواره ای اسلامی در فرانسه مسدود گشته است و این نیز از نشانه های نفوذ صهیونیست در رده های بالای این کشور می باشد. 

وی خاطر نشان کرد: از دیگر موارد مهم در فرانسه فعالیت دکتر عادل المهدی در این کشور می باشد که دارای دکترای اقتصاد است و در سازماندهی برنامه های فرهنگی اسلامی و شیعیان مقیم فرانسه فعالیت های برجسته ای داشته و هم اکنون معاون اول دولت عراق است. 

لازم به ذکر است، بیش از 3 میلیون مسلمان در فرانسه زندگی می کنند که از این تعداد نزدیک به 60 هزار شیعه می باشند.