اتریش
98 بازدید
موضوع: تبلیغ
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0
خارجی     خبر     بین الملل
::در راه تبلیغ::
مرکز اسلامی امام علی (ع) از مجامع فعال مذهبی اتریش است
12- اتریش
  حجت الاسلام حسن زاده در «راه تبلیغ» این هفته را اختصاص به اتریش داده و برای ما از مسلمانان این کشور گفته است.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
یکشنبه ۱۱ دی ۱۳۸۴ ساعت ۲۰:۴۳
کد مطلب : 2647
حجت الاسلام حسن زاده در گفتگو با خبرگزاری آینده روشن گفت: حکومت اتریش جمهوری دمکراتیک فدراتیو است که دارای 9 ایالت می باشد. زبان اصلی این کشور آلمانی است و ادیان مسیحیت (کاتولیک، پروتستان، ارتدوکس) اسلام و یهودیت در این کشور به رسمیت شناخته شده اند. 

وی افزود: در سالهای 1250 میلادی جامعه اسلامی اتریش شناخته شد و در سال 1781 توسط ژوزف دوم پادشاه اتریش برای اولین بار اسلام به طور رسمی مورد حمایت قرار گرفت و حتی امامان جماعت برای جوامع اسلامی تعیین شده و تحصیل فلسفه شرق اسلامی و ... رواج یافت. 

وی بیان داشت: دین اسلام در سال 1912 در اتریش به رسمیت شناخته شده و در همین سال اتحادیه فرهنگی اسلامی مسلمانان تشکیل شد. 

وی خاطر نشان کرد: در سال 1979 جواز تاسیس جامعه مسلمانان در اتریش از طرف وزارت فرهنگ و هنر این کشور صادر و مذاهب 4 گانه اهل تسنن، شیعه و زیدیه به عنوان شاخه های مختلف ان مورد تایید قرار گرفت. در حال حاضر 350 هزار مسلمان از ملیت های ترک، عرب، ایرانی، بوسنیایی، افغانی و اتریشی در این کشور زندگی می کنند. 

وی افزود در سراسر اتریش حدود 200 نمازخانه، مسجد و مجتمع اسلامی وجود دارد. زیباترین مسجد اروپا نیز در وین پایتخت اتریش با ظاهری آبرومند و جذاب می¬باشد که برای کودکان و نوجوانان برنامه های اسلامی اجرا می کند. این مسجد تحت نظارت عربستان است. 

وی تصریح کرد: متاسفانه برنامه های شیعیان پراکنده و در مناطق سطح پایین اتریش در حال اجرا می باشد 

وی بیان داشت: تا سال 1371 شمسی ایرانیان مقیم وین مکانی برای انجام مراسم عبادی و فرهنگی خود نداشتند. اما در این سال مکانی در منطقه 6 وین از سوی جمهوری اسلامی خریداری شد و به نام مرکز فرهنگ اسلامی فعالیت خود را آغاز کرد. در مرحله اول «طباطبایی» در ساماندهی شیعیان در اتریش فعالیت خود را شروع کردند و در سال 1379 حجت الاسلام معزی از طرف مقام معظم رهبری جهت برنامه های مرکز اعزام شدند. در سال 1380 اساسنامه مرکز اسلامی به ثبت رسمی رسید و به نام مرکز اسلامی امام علی (ع) وین تغییر نام یافت. 

وی افزود: مرکز اسلامی امام علی (ع) با انجام مراسم دینی، فعالیت های فرهنگی و تبلیغ و نشر معارف اسلامی یکی از مجامع فعال مذهبی اتریش به شمار می رود. این مرکز در جهت برگزاری مراسم های مذهبی در ماه رمضان، ماه محرم و در مناسبتهای اسلامی و انقلابی برنامه های مفید اجرا می کند که دعوت گروه های تواشیح، مداحان، سخنرانان و اندیشمندان از ایران و دیگر نقاط در رونق بخشی به برنامه های این مرکز موثر بوده است. 

وی گفت: مرکز اسلامی امام علی (ع) در سه طبقه بنا شده که طبقه اول، محل اجتماع و سالن کنفرانس، طبقه دوم محل پذیرایی میهمانان و طبقه سوم مدرسه وابسته به آموزش و پرورش است که فرزندان ایرانیان و کارمندان در این مدرسه تا اخذ دیپلم توسط معلمان اعزامی از آموزش و پرورش به تحصیل می پردازند. 

وی خاطر نشان کرد: برنامه های مرکز اسلامی امام علی به سه گروه دینی، فرهنگی و ورزشی تقسیم شده است که برگزاری دعای کمیل، برپایی نماز جمعه و نماز جماعت، شنبه و یک شنبه برنامه های مخصوص نوجوانان و جوانان، پرسش و پاسخ دینی، تلاوت و یادگیری قرآن و سخنرانی از برنامه های بخش دینی این مرکز اسلامی است. 

وی افزود: همچنین نشست های علمی، گفت و گوی ادیان ـ آموزشهایی از قبیل خیاطی و کامپیوتر از برنامه های بخش فرهنگی و بدنسازی، تکواندو و شنا از برنامه های بخش ورزشی این مرکز است. 

وی گفت: مراسم عقد و ازدواج، مشاورۀ خانوادگی و اوقات شرعی از دیگر مسایل ضروری است که در مرکز اسلامی امام علی (ع) انجام می گیرد. 

وی بیان داشت: از جمله فعالیت های موثر حجت الاسلام معزی در اتریش ملاقات با رهبران ادیان خصوصاً مسیحیان جهت گفتگو و تبادل افکار بوده و وی در کلیساها نیز سخنرانی هایی از قبیل «حقوق در اسلام» داشته است که در این سخنرانی ها بسیاری از افراد را تحت تأثیر خویش قرار داده است. 

وی ادامه داد: از جمله مستبصرین فعال در اتریش آقای دکتر لانسر و فرزند وی را می توان نام برد که عضو مجمع جهانی اهل بیت (ع) نیز می باشند و در اجلاس شرکت می کنند. از دیگر فعالین اتریش که مسلمان شده دکتر هویش والدمن است که با لباس روحانیت در محافل علمی دانشگاهی شرکت می کند و هر ساله با شرکت در دهها کنفرانس و همایش در دفاع از اسلام و شیعه به زبان آلمانی سخنرانی می کند. 

وی افزود: یکی از راهکارهای ترویج شیعه تعامل مرکز اسلامی امام علی (ع) با مراکز مسیحیان و مجمع بین الادیان می باشد. مجمع بین الادیان به همت اروین نویمان کارشناس ارشد و کشیش کلیسای پروتستان وین و با حمایت شهردار منطقه شش وین خانم رنانه کافمن پی ریزی شده است. در این مجمع نمایندگان مذاهب و ادیان، اسلام (شیعه و سنی)، مسیحیت (کاتولیک، پروتستان، باپتیسم) یهود، بودیسم، هندویسم حضور دارند و سالانه چند بار تشکیل جلسه می دهند تا راه کار تفاهم و هم زیستی بین ادیان بررسی شود. 

وی اظهار داشت: در مجمع بین الادیان بخش شیعه را مرکز اسلامی امام علی (ع) و بخش اهل تسنن را جامعه مسلمانان اتریش نمایندگی می کنند و در رابطه با این جلسات مجمع جهانی اهل بیت (ع) نیز نظارت و ارتباط فعال داشته است. 

وی ادامه داد: گزینش مطالب اعتقادی اسلامی شیعه به زبان آلمانی جهت عرضه درجشن، فراهم کردن بیش از 15 جلد از نشریه والفجر به زبان آلمانی، پوسترهای تبلیغی و بروشور و احادیث نبوی و دیگر ائمه با تصاویر جذاب و ترجمه آلمانی و تبیین فرهنگ ایران زمین، صنایع دستی و غذاهای سنتی ایران از جمله برنامه های مرکز اسلامی امام علی (ع) جهت برگزاری جشن بزرگ ادیان است که از سوی مجمع بین الادیان برگزار شد و مورد استقبال دیگر افراد قرار گرفت. 

وی افزود: فعالیت های غرفه مرکز اسلامی امام علی(ع) در جشن ادیان بسیار چشمگیر بوده است و لوح تقدیر و هدیه ویژه نیز به آنها اهدا شد.
مرجع : خبرگزاری آینده روشن