هلند
84 بازدید
موضوع: تبلیغ
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

:در راه تبلیغ::

می توانیم همایش علمی مهدویت در هلند برگزار کنیم
6 - هلند
  در ادامه آشنایی با مسلمانان کشورهای اروپایی و فعالیت های آنها در خصوص اسلام این هفته حجت الاسلام والمسلمین مهدی حسن زاده به تشریح زندگی مسلمانان در هلند پرداخت.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۱ آذر ۱۳۸۴ ساعت ۱۴:۴۰
کد مطلب : 1692
حجت الاسلام حسن زاده.              عکس: مهدی جعفری.
حجت الاسلام حسن زاده. عکس: مهدی جعفری.
 وی در گفتگو با خبر گزاری آینده روشن گفت: به علت آزادی مطلق که در هلند می باشد این کشور یکی از مبتذل ترین کشورهای اروپایی است و آمستردام ( پایتخت هلند ) نیز به مرکز فساد اروپا تبدیل شده است، از این رو مسلمانان نسل سومی در این کشور بسیار در خطر هستند. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده از آمستردام ، روتردام و لاهه (دانهاخ) به عنوان سه شهر مهم مسلمانان در هلند نام برد و افزود: در رتردام مرکز اسلامی بزرگی به ریاست آقای «فرطوسی» می باشد که وی از نوادگان قندوزی از علمای بزرگ ترکیه و نویسنده کتاب "ینابیع الموده" می باشد. 

وی افزود: «فرطوسی»، با اینکه از اهل سنت است، ولی گرایش شیعه دارد و کتاب ها و مقالاتی در فضایل اهل بیت (ع) نوشته است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده ادامه داد: فرطوسی که رئیس دانشگاه روتردام هلند نیز هست (چند تن از معاونان وی از شیعیان هستند) و دروس این دانشگاه ادیان فرقه ها ، علوم قرآنی و اسلامی است و فارغ التحصیلان در این دانشگاه می توانند تا مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند.

وی اظهار داشت: دانشگاه روتردام از سراسر جهان و ملت های مختلف پذیرش دارد و علاقمندان به رشته علوم انسانی بویژه با  گرایش اسلامی می توانند در این دانشگاه تحصیل و مدرک در سطح بین المللی دریافت کنند. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده تاکید کرد: ایرانیانی که مایل به تحصیل در اروپا و در رشته علوم انسانی هستند با توجه به تایید مدرک علمی این دانشگاه از سوی کشور هلند و محیط اسلامی و آزادی عمل شیعیان این دانشگاه مکانی مناسب برای ادامه تحصیل در خارج کشور می باشد. 

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه روتردام در 3 هزار متر مربع و سه طبقه بنا شده و حدود یک هزار دانشجو در آن تحصیل می کنند و اساتید آن نیز بیشتر از دانشگاه های مصر و سوریه هستند. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده افزود: همچنین در این دانشگاه سالن همایش با گنجایش 500  نفر ایجاد شده که در مناسبت های اسلامی از آن استفاده می شود. 

وی گفت: با توجه به استقبال رئیس این دانشگاه در برپایی همایش علمی با موضوع مهدویت می بایست مسوولان مراکز علمی و پژوهشی کشورمان بویژه مراکزی که با موضوع مهدویت فعالیت می کنند، باید از این فرصت بهره ببرند و با برقراری ارتباط با این دانشگاه هلندی از هم اکنون زمینه برپایی یک همایش با موضوع مهدویت را در هلند فراهم نمایند. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در آمستردام مسجد الهجره محل تجمع شیعیان است که مسوولیت این مسجد بر عهده شیخ اسرافیل دمیترکلین (ترکیه ای)، عضو مجمع جهانی اهل بیت (س) می باشد و از 15 سال پیش در هلند مقیم شده است. 

وی افزود: مسجد الهجره در دو طبقه و با گنجایش 400 نفر بنا شده است که یکی از طبقات آن به برپایی نماز و طبقه دیگر آن به آموزش بچه ها اختصاص دارد. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده ادامه داد: این مسجد کتابخانه ای با 3 هزار عنوان کتاب در خود جای داده است. 

وی با بیان اینکه در این مسجد خطبه های نماز جمعه به سه زبان ترکی، استانبولی، عربی و فارسی خوانده می شود، گفت: شیخ اسرافیل مسوول مسجد الهجره فردی فاضل و تحصیلکرده حوزه و دانشگاه است و این مسجد را با همکاری برادران ترک، عرب و برخی ایرانیان خریداری کرده است. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده تصریح کرد: شیخ اسرافیل با کلیساهای مختلف در مباحث گوناگون گفتگو دارد و با کشیشان مناظره می کند و تاکنون نیز چند کشیش را به مذهب تشیع رهنمون ساخته است. 

وی افزود: همچنین در لاهه مرکزی با 400 هزار یورو خریداری شده است که جوانان مستبصر ترک با مدیریت جناب « اوجی » شیعه شده اند و در جلسات و برنامه های اسلامی آن شرکت می کنند. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده ادامه داد: مدیریت اجرایی این مرکز به عهده آقای "بهشتی" یکی از برادران ترک است که در ایران و در حوزه تحصیل کرده است و در لاهه نیز فعالیت های گسترده برای برادران ترک تبار رهیافته دارد و با مراکز فرهنگی شیعه ایران هم در ارتباط می باشد. 

وی با اشاره به اینکه در لاهه ، مسجد الرساله متعلق به شیعیان عراق و مسجد اهل بیت (ع) متعلق به مسلمانان ترکیه است، افزود: محفل زینب در این شهر متعلق به شیعیان خوجه است که مسلمانان هندی و پاکستانی برنامه های خود را در آنجا اجرا می کنند و به دلیل وجود سالن بزرگ در این مکان ، مناسبت های اسلامی مانند عاشورا و ... را در این مکان برپا می کنند. 

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده افزود: آقای ربیع (عراقی) نیز در هلند با مستبصران زیادی مانند آقای تیجانی در ارتباط است و سال ها نیز در مصر بوده و بر روی افکار مستبصران مصری تأثیر بسزایی داشته است. 

وی تصریح کرد: آقای «الربیع» مجموعه هایی به صورت فیلم مستند در تبلیغ اهل بیت(ع) در استودیوی شخصی خود ساخته است که به صورت هفتگی از یکی از شبکه های خصوصی هلند پخش می شود.