دعا برای ظهور امام زمان علیه السلام لابلای رقص و آواز
153 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان
ارشاد چگونه به شانس عشق تصادف مجوز داده است؟
دعا برای ظهور امام زمان علیه السلام لابلای رقص و آواز
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۱
حجاب و آرایش بازیگران زن هم در اکثر فیلم‎ها قصه‎ی پرغصه‎ای است و ظاهراً عزمی برای ساماندهی و فرهنگ‎سازی در این زمینه وجود ندارد.

به گزارش جهان، دکتر محمد لطفی زاده در وبلاگ "منبر اینترنتی" نوشت:
به نام خدایی که هنرمند است
 
سلام علیکم
 
به تازگی فیلم سینمایی (شانس، عشق، تصادف) به کارگردانی آرش معیریان و بازیگری محمدرضا شریفی نیا، سحر قریشی، حمید عسکری، بهنوش طباطبایی و آزیتا ترکاشوند در شبکه خانگی توزیع شده است.
 
در خلاصه داستان فیلم آمده است: گروهی به قصد اردوی تفریحی و اقامت در کمپ ساحلی به شمال کشور سفر می‎کنند، اما در این راه ...
 
قبل از ذکر چند نکته باید اشاره کرد که حسین فرح بخش با یار قدیمی‎اش یعنی عبدالله علیخانی تهیه‎کنندگی این فیلم را بعهده داشته‎اند. فرح‎بخش همان کسی است که در برنامه تلویزیونی هفت در پاسخ به انتقاد از فیلم‎های قبلی‎اش به صراحت گفت که وقتی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز می‎گیرد یعنی این فیلم مورد تأیید نظام است!!! غوغای فیلم‎های جنجالی زندگی خصوصی و مستانه او بیش از دیگران در ذهن مانده است. فیلم‎هایی که در آنها به سادگی و وضوح به مفاهیم دینی تعرض شده بود. حالا این بار روی جلد فیلم (شانس، عشق، تصادف) عبارات (شادترین)، (موزیکال ترین) و (خانوادگی‎ترین) فیلم سینمایی سال را می‎بینیم و به همین بهانه به مرور نکات زیر در نقد محتوای این فیلم می‏پردازیم :
 
1 -  در این فیلم حمید عسکری (در نقش مدرس موسیقی) همراه با ترکاشوند (در نقش خواهرش) که معلم امور تربیتی است عده‎ای از بچه‎های بهزیستی (یتیم) را به سفر تفریحی شمال می‎برند و با خانواده‎ای (با بازی شریفی نیا، قریشی (در نقش دختر شریفی نیا) و طباطبایی (در نقش همسر صیغه‎ای شریفی نیا)) روبرو می‎شوند و حوادثی رقم می‎خورد که عمده این حوادث رقص و آواز است. اینکه وزارت ارشاد چگونه به فیلمی که سرشار از رقص است و بازسازی فیلم‌فارسی قبل از انقلاب و رقص با میکس صدای خوانندگان است (با این تفاوت که صدای زنان یا رقص زنان با صدا و رقص بچه‎ها جایگزین شده است) مجوز داده امری است که باید دوستان این وزارتخانه پاسخ دهند!
 
2 -  در این فیلم در دو صحنه دعای صبحگاهی بچه ها و نماز خواندن و ادای احترام به قبور شهداء دیده می‎شود. برخی از دعاهایی که از زبان حمید عسکری (در نقش مدرس موسیقی) و نه حتی معلم امور تربیتی بچه ها (با بازی آزیتا ترکاشوند) قرائت می‎شود عبارتند از : (خدایا ما را در پناه قرآن و عترت قرار بده ... خدایا {در} ظهور امام زمان علیه السلام را تعجیل فرما)
 
این در حالی است که در سراسر این فیلم، صحنه‎هایی از انواع رقص بچه‎ها (چون جایگزین و امکان دیگری هم وجود نداشته است!) همراه با موسیقی مطرب نمایش داده می‎شود و معلوم نیست قرآن و عترت یا امام زمان علیه السلام، کدامیک چنین سبک زندگی را تأیید فرموده یا می‎فرمایند که دوستان وزارت ارشاد تصور کرده‎اند این فیلم مناسب پخش در جامعه اسلامی است؟
 
3 - اگر قرار باشد کسی برای اشاعه رقص و عادی سازی آن و یا اختلاط زن و مرد نامحرم (که در این فیلم به وضوح نمایش داده می‌شود و سحر قریشی با حمید عسکری بچه‎ها را به تله کابین می‎برند (معلوم نیست معلم امور تربیتی چرا جای خود را به یک دختر نامحرم داده است؟ و در حالیکه این صحنه با نوازندگی و خوانندگی شعری خاص همراه است تا دل دختر به دست آورده شود) چند صحنه نماز خواندن نشان دهد و از قبور شهداء استفاده (و چه بسا سوء استفاده کند) و مجوز پخش بگیرد آیا باید به این سینما و نقش مهم آن در فرهنگ‏سازی امیدی داشت؟
 
4 - حجاب و آرایش بازیگران زن هم در اکثر فیلم‎ها قصه‎ی پرغصه‎ای است و ظاهراً عزمی برای ساماندهی و فرهنگ‎سازی در این زمینه وجود ندارد. جالب آنکه تهیه کننده این فیلم (حسین فرح بخش) در بیشتر فیلم‎هایش تأکید زیادی بر پوشاندن موی بازیگران دارد اما ظاهراً به فتوای ایشان (که در برنامه هفت می‎گفت در بغل روحانیت بزرگ شده است!) مهم نیست بازیگران زن چگونه لباس بپوشند و یا آرایش داشته باشند؟! چه بسا خطر این گونه تفکرات (که دعا و نماز و شهداء را کنار رقص و آواز و اختلاط نشان می‏دهند) خطرناک‏تر از سایرین هم باشد چرا که مسجد ضرار ساختن در فیلم‎های سینمایی و رواج تسامح و تساهل و فرهنگ اباحه‎گری ریشه‎ی اعتقادات را هدف می‎گیرد.
 
و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین.