: باید با بدحجابان به طور صریح و جدی برخورد کرد
50 بازدید
تاریخ ارائه : 1/9/2013 1:09:00 PM
موضوع: جامعه شناسی


وضعیت حجاب بدتر از گذشته شده است

وی خطاب به مسؤلان دولتی بیان داشت: چطور است که برای برپایی کنسرت‌ها و نمایشگاه‌های آنچنانی میلیاردها تومان بودجه در اختیار دارید اما برای ساماندهی مد و لباس و ترمیم کردن حجاب، بودجه‌ای وجود ندارد؟
به گزارش شیعه آنلاین، نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: وضعیت حجاب بدتر از گذشته شده است.

رئیس فراکسیون روحانیون مجلس شورای اسلامی جزو افرادی است که همواره مواضع محکم و تندی را علیه بدحجابی در جامعه از خود نشان می‌دهد. وی بارها در مصاحبه با رسانه‌های مختلف کشور نیز دغدغه اصلی خود را وضعیت نابه‌سامان حجاب عنوان کرده و انتقاداتی شدید هم به مسؤلان برای کم کاری در این زمینه دارد و همواره نوک پیکان تیز نتقاداتش را به سمت دولت فعلی نشانه رفته است.

حجت‌الاسلام و‌المسلمین محمدتقی رهبر ضمن بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پیرامون مسئله حجاب و عفاف مصادیقی از نحوه برخورد با بی‌حجابی را هم بیان کرد.

وی گفت: عملکرد مجلس هفتم در قانونی که برای ساماندهی مد و لباس گذراند، روی میز دستگاه‌های اجرایی مربوطه از جمله ارشاد و صدا و سیما بدون تأثیر ماند.

رئیس فراکسیون روحانیون مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به جای اقدامات موثر در زمینه حجاب، چند نمایشگاه که هیچ دستاوردی نداشت، برپا شد که در آنها هم چیزی به نام حفظ حجاب مد نظر نبود.

وی خطاب به مسؤلان دولتی بیان داشت: چطور است که برای برپایی کنسرت‌ها و نمایشگاه‌های آنچنانی میلیاردها تومان بودجه در اختیار دارید اما برای ساماندهی مد و لباس و ترمیم کردن حجاب، بودجه‌ای وجود ندارد؟

رهبر با اشاره به مصوبه پنج سال پیش شورای انقلاب فرهنگی درباره حجاب ادامه داد: دستگاه‌هایی که این مصوبه آنان را موظف می‌کرد تا حجاب در کشور ساماندهی شود، هیچ‌گونه اقدامی انجام ندادند و حتی نیروی انتظامی که می‌خواست اقداماتی انجام دهد، برخی مسؤلان جلوی آن را می‌گرفتند.

وی با اشاره به اینکه دولت به بی‌حجابی چراغ سبز نشان داده است، اضافه کرد: هر از گاهی هم نیروی انتظامی وارد عمل می‌شود تا با بی‌حجابی برخورد کند اما به تنهایی قادر به کاری نیست.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: بحث حجاب و عفاف تنها در یک مکان متمرکز نشده و مطرح نیست که یک دستگاه به تنهایی قادر باشد با بی‌حجابی مبارزه کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه 236 نماینده مجلس بیانیه دادند که دولت باید با بدحجابی مبارزه کند، افزود: دولت نه تنها به این بیانیه نمایندگان ملت هیچ توجهی نکرد، بلکه گاهی هم این دولت کریمه به بی‌حجابی چراغ سبز نشان داد.

رهبر با بیان اینکه البته ما اقدامات خوب و مثبت دولت را فراموش نمی‌کنیم، اظهار داشت: مواضع دولت در مقابل استکبار جهانی خوب بوده اما بحث حجاب، مطالبه تمام ملت ایران است.

وی اضافه کرد: عدم برخورد با بی‌حجابی در این دولت سبب شده تا افرادی که عفاف و حجاب را زیر پا گذاشته‌اند، گستاخ‌تر شوند.

رئیس فراکسیون روحانیون مجلس در پاسخ به سؤالی از سوی خبرنگار فارس مبنی بر مقایسه وضعیت حجاب در دولت‌های نهم و دهم نسبت به دوران اصلاحات، اظهار داشت: به صراحت می‌گویم که نه تنها وضعیت حجاب در کشور بهتر نشده، بلکه به مراتب بدتر از زمان اصلاحات است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه معتقدم اقدامات صورت گرفته برای مبارزه با بدحجابی در تهران کافی نبوده است، ادامه داد: اما در استان اصفهان، ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر اقدامات مثبتی را انجام داده و به نظر می‌رسد تحرکات این ستاد در اصفهان خوب بوده است.

رهبر عدم نظارت کافی بر دانشگاه‌ها، مراکز خرید و پاساژها را یکی دیگر از علل ناهنجار بودن وضعیت حجاب در کشور دانست و بیان داشت: چیزی که ما در جامعه شاهد آن هستیم بدحجابی نیست، بلکه بی‌حجابی است.

وی در ادامه صحبت‌های خود رسانه ملی را یکی از مقصران اصلی در وضعیت حجاب کنونی کشور دانست و افزود: صدا و سیمای ما تاکنون چند میزگرد موثر در ارتباط با بی‌حجابی و بحث حجاب برگزار کرده است؟

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد شدید از برخی سریال‌ها و برنامه‌های رسانه ملی، گفت: در هفته‌های گذشته در یکی از برنامه‌های صدا و سیما زنی بدکاره دعوت شده بود و درباره اقدامات ننگینش در رسانه ملی سخن می‌گفت؛ آیا این کار رسانه ملی است؟ این‌ها پرده‌دری نیست؟

وی با بیان اینکه کار رسانه ملی باید فرهنگی باشد، تصریح کرد: نمی‌دانم کدام عقل‌ها دارند بر صدا و سیمای کشور نظارت می‌کنند که چنین برنامه‌های سخیفی را پخش می‌کنند.

رهبر سریال‌های پخش شده در ماه مبارک رمضان را بسیار ضعیف دانست و ادامه داد: روند بیشتر این سریال‌ها در قالب خشونت و شهوت بود؛ مردم انتظار دارند در ماه میهمانی خدا به مسائل مذهبی و دینی بیشتر پرداخته شود، اما سریال‌های رسانه ملی ترویج خشونت و شهوت است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در بخش موسیقی هم نگرانی‌هایی وجود دارد، تصریح کرد: گاهی برخی مسؤلان موسیقی‌هایی را تایید می‌کنند که به هیچ عنوان با فرهنگ و دین مردم سازگاری ندارد.

رئیس فراکسیون روحانیون مجلس اضافه کرد: در گذشته کمیته‌ای به برگزاری کنسرت‌ها و مجوز دادن به آلبوم‌ها نظارت می‌کرد و پس از تایید آن، اجازه انتشار یا برگزاری را می‌داد اما گویا چند سالی است که از این کمیته هم خبری نیست.

وی در پاسخ به این سؤال فارس که نحوه برخورد با بدحجابی و پوشش نامناسب جوانان باید چگونه باشد؟ گفت: فرهنگ برخورد با متخلفان و رودربایستی نداشتن با هنجارشکنان، باید در جامعه ایجاد شود.

رهبر افزود: به عنوان مثال نباید به افراد متخلف و بدپوشش گذرنامه داد یا آنها را سوار هواپیما کرد تا درس عبرتی برای دیگران باشد؛ البته این رفتارها باید بدون تنش و بی سر و صدا انجام شود و آبروی افراد به خطر نیفتد.

وی با اشاره به اینکه مبارزه با بدحجابی به هیچ عنوان کشور را دچار بحران نمی‌کند، تاکید کرد: در کشور 75 میلیون نفری ما، افراد بدحجابی که عددشان به یک میلیون نفر هم نمی‌رسد، فرهنگ اسلامی و ایرانی غنی ایران را زیر سؤال برده‌اند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: باید با بدحجابان به طور صریح و جدی برخورد کرد و در جامعه به آنها سرویس و خدمات مختلف ارائه نکرد تا کم‌کم وضعیت نگران‌کننده فعلی بهبود یابد.

وی بیان داشت: اراده‌ای که در زمینه حفظ حجاب و مقابله با ناهنجاری‌ها در بین مردم وجود دارد، اجازه نمی‌دهد که مبارزه با بدحجابی هیچ بحرانی در کشور ایجاد کند.