رسانه‌های آمریکا نظر مخالف را محو می کنند
34 بازدید
تاریخ ارائه : 1/7/2013 1:58:00 PM
موضوع: علوم سیاسی

 کد مطلب: 118450

الجزیره: رسانه‌های آمریکا نظر مخالف را محو می کنند    
بخش خبری الف 

شبکه الجزیره در گزارشی نشان داد رسانه‌های تحت نفوذ دولت آمریکا مدتهاست تلاش می کنند برای جلوگیری از فعالیت گسترده مخالفان و محو نظرات مخالف، آنها را به حاشیه بکشانند چون این رسانه‌ها معتقدند که تفکرات مخالف در این کشور می تواند در نگرش مردم تاثیر جدی بگذارد و شهروندان بیشتری را به مخالفت با دولت و سیاستهایش متقاعد کند.
 
به گزارش الف در گزارش الجزیره آمده است: در حالی رسانه‌های آمریکا مدتهاست با طرح‌های از پیش تعیین شده در راستای به حاشیه کشاندن نظرات مخالف گام برداشته‌اند که به گفته فعالان مخالف این اقدام مغایر با قوانین بین‌المللی و آزادی بیان است و به شدت به امور دموکراتیک در آمریکا لطمه وارد کرده است.
 
رسانه‌های آمریکا برنامه های گسترده‌ای را برای کنار گذاشتن و به حاشیه کشاندن نظراتی که مخالف جریان اصلی اقدامات دولت است، اجرا کرده‌اند. برای نمونه مدتهاست در برنامه‌های رسانه‌های آمریکا از جمله شبکه‌های تلویزیونی و روزنامه‌های این کشور نظرات افراد منتقد به صورت جزئی پوشش داده می شود حال آنکه بیشتر مطالب این رسانه‌ها یا خنثی و یا حامی سیاستهای دولت بوده است. به حاشیه کشاندن و حذف نظرات مخالف در رسانه‌های آمریکا تصمیمی است که به منظور جلوگیری از افزایش نظرات خظرناکی که ممکن است روزی علیه امنیت ملی آمریکا تهدید محسوب شوند،اتخاذ شده است. محدود کردن برنامه‌ها و گفتگوهای منتقدان و مخالفان طی دهه اخیر در رسانه‌های این کشور امری مشهود بوده است.
 
در رسانه‌های آمریکا بیشتر برنامه‌ها برای اعضای دو حزب اصلی دموکرات و جمهوری‌خواه در نظر گرفته شده است این در حالی است که براساس تصمیم‌گیری‌های پشت پرده اعضای این دو حزب در برنامه‌های مختلف شبکه‌های تلویزیونی و همچنین مطبوعات این کشور نظرات مخالف جدی عنوان نمی‌شود و فقط نظرات مخالف بسیار معمولی که در خور توجه نیستند، پوشش داده می شوند. مطبوعات و رسانه‌های دیداری و شنیداری تحت نفود دولتمردان آمریکایی تلاش می کنند اذهان عمومی را در مسائل مختلف منحرف کنند. این رسانه‌ها در گزارش‌های خود در اکثر مواقع با اشاره به یکسری آمارهای کلی غیرموثق و اعلام اینکه اکثر مردم آمریکا با این مسائل موافق هستند، سعی دارند اهداف خود را در رسانه‌‌های این کشور اجرا کنند.
 
این رسانه‌ها برای القاء اینکه مردم آمریکا با موضوعی موافقت کنند، اعلام می کنند که کارشناسان و افراد متخصص و جدی با این موضوع موافق هستند و اگر بخواهند موضوعی را به حاشیه بکشانند می گویند که افراد جدی با این موضوع موفق نیستند. برای نمونه رسانه‌های آمریکا اعلام کرده‌اند: "افراد جدی و کارشناس معتقدند که جنگ‌های فرامرزی برای تامین امنیت امریکا ضروری هستند و باید برای مدت نامعلومی ادامه داشته باشند." و برای اینکه القاء کنند مردم آمریکا با جنگ موافق هستند می گویند: "کسی به طور جدی به این فکر نمی کند که جنگ باید متوقف شود".
 
رسانه‌های آمریکا در جامعه این را به مردم می گویند که در صورت عدم ادامه جنگ مردم باید منتظر پیامدهای جدی باشند. این بدان معناست که ایجاد رعب و وحشت در میان جامعه برای ادامه جنگ‌های فرامرزی آمریکا در دستور کار رسانه‌های امریکایی بوده است. مردم آمریکا در ابتدا با دو جنگ عراق و افغانستان موافق بودند اما در ادامه هزینه‌های انسانی و مالی این دو جنگ فشار زیادی به مالیات دهندگان امریکایی وارد کرد که در نتیجه اکثر مردم آمریکا با این دو جنگ مخالفت کرده‌اند. اکنون دولت آمریکا تلاش می کند با هر روشی نشان دهد مردم این کشور با این دو جنگ موافق هستند.
 
با این عملکرد رسانه‌های آمریکا، مردم این کشور دیگر نمی توانند به رسانه‌هایشان اعتماد کنند چون فضای انصاف در این رسانه‌ها رعایت نمی شود و نظرات مخالف به حاشیه کشیده می شود. اکنون احیای اعتماد مردم آمریکا به رسانه‌های این کشور سخت شده است.