دشمن در پی رقیق کردن اعتقادات اسلامی مردم است
31 بازدید
تاریخ ارائه : 1/6/2013 12:08:00 PM
موضوع: جامعه شناسی

حجت‌الاسلام شیخ حسین انصاریان:

دشمن در پی رقیق کردن اعتقادات اسلامی مردم است

اگر ما به آیات قرآن مراجعه کنیم، درمی‌یابیم که از زمان پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ همواره سه دشمن در برابر اعتقادات مردم ایستادگی کرده‌اند. برنامه‌شان هم این بوده که پیوند مردم و نسل جوان را با توحید، نبوت، امامت و ولایت قطع کنند.../ موج بیداری وقتی در خاورمیانه قوت بگیرد، کفر و شرک و نفاق و یهودیت در لباس صهیونیسم و مسیحیت تحریف‌ شده، دیگر نمی‌توانند سفره خود را پهن کنند.

رقیق کردن اعتقادات اسلامی مردم، یکی از سیاست‌های فرهنگی نظام سلطه برای آسیب رساندن به نظام جمهوری اسلامی است. سرمایه‌گذاری دشمن بر این مسأله دلایل درونی و بیرونی دارد که برای مقابله با این حربه دشمن، باید مورد توجه و آسیب‌شناسی قرار گیرند.

به گزارش «تابناک»، حجت‌الاسلام‌والمسلمین شیخ حسین انصاریان در این باره با «khamenei.ir» به گفت‌وگو پرداخته است که نکات مهم آن به شرح زیر است:

سیاست جدی دشمن در رقیق کردن اعتقادات دینی در مواجهه با نظام اسلامی

اگر ما به آیات قرآن مراجعه کنیم، درمی‌یابیم که از زمان پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ‌همواره سه دشمن در برابر اعتقادات مردم ایستادگی کرده‌اند. برنامه‌شان هم این بوده که پیوند مردم و نسل جوان را با توحید، نبوت، امامت و ولایت قطع کنند. دشمن کاملاً به این حقیقت آشنا بوده که اسلام با آن دسته از پیروانش که به اسلام اعتقاد راسخ دارند، قدرتی است که این سه فرهنگ را به نابودی می‌کشاند؛ یکی فرهنگ شرک و یکی فرهنگ تحریف‌ شده یهودیت و یکی هم مسیحیت تحریف‌ شده. قرآن مجید بارها به مسلمانان هشدار می‌دهد که دشمن می‌خواهد دین شما را بگیرد و تا شما را بی‌دین نکند، راضی نمی‌شود: «وَ لَن تَرضی عَنکَ الیَهودُ وَ لا النَّصاری حَتّی تَتَّبِعَ مِلَّتَهُم»1 از زمان پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ تاکنون این درگیری ادامه داشته و امروز هم ادامه دارد.

انقلاب ایران با پشتوانه اسلام پیروز و وقتی که یک فضای آزادی برای مردم و جوانان به پشتوانه دین پیدا شد و شکوفایی‌های علمی، سیاسی و فکری در ایران اتفاق افتاد، دشمنان ما در دشمنی خود مصمم‌تر شدند. در واقع کشورهایی چون آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در انرژی، در اسلحه‌سازی، در علم ژنتیک و علوم پایه همیشه حرف اول را می‌زدند، اما الان ما به پشتوانه دین به جایی رسیده‌ایم که در مقابل این کشورها حرف‌های جدی برای گفتن داریم.

 

از سوی دیگر، ایران به سبب یک موجی بیدار شده که همین موج بیداری، وقتی در خاورمیانه قوت بگیرد، کفر و شرک و نفاق و یهودیت در لباس صهیونیسم و مسیحیت تحریف‌شده که غلام حلقه به گوش صهیونیسم است، دیگر نمی‌توانند سفره خود را پهن کنند. دیگر نمی‌توانند استعمار کهنه و نو داشته باشند و دیگر امکان غارت ثروت و فرهنگ مردم بیدار شده را ندارند؛ بنابراین، شیاطین نفاق و شرک با این‌که موفقیت کامل هم در این زمینه پیدا نمی‌کنند، گمان می‌کنند که اگر اسلام را از مسلمانان بگیرند، مسلمانان به همان دوران گذشته برمی‌گردند که بردگان آنان بودند و البته این فکر شیاطین، فکر ریشه‌داری نیست.

راهکار جلوگیری از هجوم سنگین دشمن

راهکار جلوگیری از هجوم سنگین دشمنان این است که ما در کشورمان به تعداد روحانیان واجد شرایط و جاذبه‌دار و باتقوا بیفزاییم؛ یعنی اگر ما بتوانیم برای محراب‌ و منبرهایمان هر چه سریع‌تر افراد اهل خدا، باتقوا و پرجاذبه را تربیت کنیم، این‌ها می‌توانند با هنرمندی و محبت، کسانی را که اعتقادشان رقیق شده است، به اسلام بازگردانند.

اگر هر چه سریع‌تر عوامل ایجاد هیجانات شهوات و غرایز جنسی را کم کنیم، ضربه‌پذیری جوانان هم کم خواهد شد. البته یکی از عواملی که در این سی سال، بالای چند هزار نامه درباره آن برای من نوشته‌اند و دین جوانان را رقیق می‌کند، بدحجابی است؛ بدحجابی میدان‌های وسیعی را در فساد ایجاد می‌کند.

نقش منبر و محراب‌ در مقابل وسایل ارتباطات مدرن

همین نسلی که متدین باقی مانده است و همین جوانانی که ماه رمضان، شب‌های احیا، اعتکاف‌ها و دهه عاشورا را سر پا نگه‌ داشته‌اند، به پشتوانه منبر روحانیان هنرمند و عالم بوده و این کار ادامه هم خواهد یافت؛ یعنی منبرها و محراب مردم را در مقابل فساد و گناه ضد ضربه می‌کند؛ این تجربه چهل‌ساله من است. جوان‌های زیادی پای منبرها توبه کرده‌اند.

این‌ گونه نیست که حجت خدا بر نسل ما تمام نباشد. با بودن ماهواره‌ها و سایت‌ها و حتی با بودن برخی فیلم‌ها و سریال‌های داخل کشور که چه‌بسا فیلم‌ها و سریال‌های درستی نیست و بستر گناه را فراهم می‌کند، این نسل توانسته خودش را نگه دارد؛ بنابراین، نباید به دلیل وجود این همه ابزار در دست دشمن ناامید بود، زیرا قرار نیست همه نابود شوند.

به نظرم ایران یک میلیون روحانی واجد شرایط، یعنی عالم هنرمند بامحبت و هزینه‌کننده خودش برای مردم کم دارد. در همه شهرهایی که روحانی باسواد و متخلق به اخلاق در هر محرابی هست، مسجدها پر است. این دلیل بر این است که روحانیانی که در نبود انبیا و ائمه کار آنها را انجام می‌دهند، در صورتی که واجد شرایط باشند، می‌توانند مردم را حفظ کنند. مگر فساد بنی‌امیه و بنی‌عباس کم بود؟ پس چرا همه شیعیان در فساد نیفتادند؟ زیرا ائمه با علم و هنر و محبت توانستند شیعه را حفظ کنند.

دلیل ضعف ما در انس با قرآن

این مسأله بازمی‌گردد به همان خلأیی که گفتم؛ یعنی یک عالم هنرمند اهل محبت می‌تواند با انتقال مفاهیم قرآن که تمامش زیبایی و علم است، نسلی را عاشق قرآن کند. در واقع اگر کسی قرآن را بفهمد، در حقیقت، زیبایی کامل را لمس کرده و مزه علم را چشیده است. مردم با قرائتِ تنها جذب نمی‌شوند. در واقع خیلی از مردم تنها با لغت دین و خدا آشنا هستند. نماز می‌خوانند، اما نمازشان «تنه عن الفحشا و المنکر» نیست.

بنابراین، باید با شناساندن دین به مردم، فساد را هم باید به آنها شناساند. باید به مردم گفت دین همان گوهری است که سبب آبادی دنیا و آخرت است و ماهواره‌ها و سایت‌ها و روابط نامشروع درصدد غارت آن هستند و برای همین، مواظب باشید. این فهمیدن حقایق قرآن است که مردم را ضد ضربه می‌کند و کسی باید این حقایق را به مردم یاد بدهد که یک شخص تحصیل‌کرده بی‌چشمداشت باشد تا مردم پایبند شوند.

ویژگی‌های محراب جذاب و منبر جذاب

محراب یک اصلی متعلق به اسلام است. منبر نیز اصلی است که متعلق به انبیای الهی است. اگر محراب مثل یک مغازه است که بتواند متاع دین را به مردم عرضه کند، ما فعلاً از نوع خوب این مغازه را کم داریم.

برای منبر خوب هم مراجعه به مصادر اصلی شیعه بسیار کارگشا است؛ مثل نوشته‌های شیخ طوسی و کلینی و نوشته‌های شیخ حر عاملی، یک دور دیدن بحارالانوار علامه مجلسی. همچنین انس گرفتن با کتاب‌های فیض کاشانی و تفاسیر مجمع‌البیان و نمونه و المیزان. این‌ها را پیشنهاد می‌دهم و راهکار هم ارائه می‌کنم که چگونه مطالبی را برگزینید که به درد امروز مردم بخورد و جدای از زندگی و باطن آنان نباشد.

آسیب‌شناسی فضای دینی و اعتقادی کشور

آسیب‌ها را بیشتر از زبان مردم و در این صدوبیست شهری که برای منبر رفته‌ام، شنیده‌ام. مطالب متنوعی هم در این عرصه شنیده‌ام، ولی باید به این نکته اشاره کنم که علت اصلی آسیب‌های موجود در فضای دینی و اعتقادی کشور را عملکردها می‌دانم. برخی از اهل لباس ما، عملکردشان خوب نبوده و مردم را دین‌گریز کرده‌اند. بعضی از کت‌وشلواری‌ها هم که به نام دین جلو آمدند و مصدر بعضی امور شدند و بعد مردم دیدند که هماهنگ با دین نیستند، باعث دین‌گریزی شدند. البته مردم هم خطا کردند. در واقع به جای این‌که از بدعمل‌کنندگان بگریزند، این گریز را طرف دین خدا بردند. این اشتباه جامعه است که به جای گریز از افرادی که عملکرد بدی داشتند، دین‌گریز شدند؛ بنابراین، باید مردم را از طریق رسانه‌ها بیدار کرد که دین خدا در این وسط تقصیری ندارد.

-----------------------------------
پی‌نوشت:
1. سوره بقره، آیه 120: (یهود و نصاری هرگز ار تو راضی نمی‌شوند تا آن‌که از آیینشان پیروی کنی)