امام هیچوقت به مردم نگفت با حجاب شوید!--واقعا ---از کجا فهمیدی---
382 بازدید
تاریخ ارائه : 1/11/2015 10:55:00 AM
موضوع: حقوق

امام هیچوقت به مردم نگفت با حجاب شوید!

صحبت وی نیز به صورت موجز، اینگونه پاسخ گفته می‌شود که جامعه‌ای که اصرار بر تعظیم و تکریم شعائر خود نداشته باشد؛ مردمش از تربیت اصولی و شناخت غلط و درست بازمی‌مانند و نتیجه آن می‌شود که در کشور ترکیه که به «هتل داعش»! معروف شده است.

به گزارش جهان، سایت جماران گزارش داد که آقای سیدحسن خمینی اخیراً در بخشی از صحبت‌های خود در مراسم اختتامیه همایش مدیران فرهنگی واحدهای دانشگاه آزاد گفته است:

«امام هیچ وقت به مردم نگفت با حجاب شوید، اما مردم آن زمان با حجاب شدند»!

*قبل از سید حسن خمینی، چندی قبل بود که موسوی تبریزی از دیگر چهره‌های اصلاح‌طلب نیز در همین باره گفته بود: «ما حتی یک بار هم نمی‌بینیم که امام در مورد زنان گفته باشد که باید حتما حجاب داشته باشند»!

متأسفانه این صحبت‌ها در حالی است که اتفاقاً از جانب حضرت روح‌الله(ره) سیره و بیانات صریحی در باب ضرورت حجاب، عدم اختلاط محرم و نامحرم و حتی امتناع از حرف زدن غیر ضروری محرم و نامحرم موجود است.

امام راحل در نخستین دست‌نوشته خود که از عزم ایشان برای شکست نظام شاهنشاهی و ایجاد انقلاب اسلامی خبر می‌دهد و از آن بعنوان «نخستین سند مبارزاتی انقلاب اسلامی» یاد می‌شود نیز به اهمیت مسئله حجاب اشاره و ضمن تأکید بر ضرورت «قیام» اینگونه تأکید می‌کنند:

«قیام برای نفس است که چادر عفت را از سر زن‌های عفیف مسلمان برداشت و الآن هم این امر خلاف دین و قانون در مملکت جاری است و کسی بر علیه آن سخن نمی‌گوید»
_تقریر شده به سال ۱۳۲۳ شمسی_

حضرت امام همچنین در ماه‌های نخست پس از انقلاب اسلامی نیز در یکی از بیانات خود در ۱۵ اسفند سال ۵۷ در همین زمینه فرموده بود:

«الآن وزارتخانه‌ها ـ این را می‏گویم که به دولت برسد، آن طوری که برای من نقل می‏‌کنند ـ باز همان صورت زمان طاغوت را دارد. وزارتخانه اسلامی نباید در آن معصیت بشود. در وزارتخانه‏‌های اسلامی نباید زن‌های لخت بیایند؛ زنها بروند اما با حجاب باشند. مانعی ندارد بروند؛ اما کار بکنند، لکن با حجاب شرعی باشند، با حفظ جهات شرعی باشند»

جدای از این سخنان صریح، اشاره به سبک زندگی امام راحل مبنی بر اینکه نوه‌های دختر و نوه‌های پسر ایشان و حتی زنان و مردان وابسته به بیت ایشان، در میهمانی‌ها حق نشستن بر سر یک سفره را هم نداشتند و در میهمانی‌های بیت امام(ره) فضای مختلط نبوده (به گواه خاطرات سرکار خانم زهرا مصطفوی) و همچنین خاطره دیگری از صبیّه مکرم امام راحل مبنی بر اینکه امام راحل حتی دخترانشان را از سلام کردن به داماد بزرگ خانواده هم نهی می‌فرمودند، قابل اشاره است.

گفتنی است، مجید انصاری، معاون پارلمانی دولت نیز زمانی از این گفته بود که در ترکیه! حجاب اجباری نیست اما اکثر مردم با حجاب هستند!

صحبت وی نیز به صورت موجز، اینگونه پاسخ گفته می‌شود که جامعه‌ای که اصرار بر تعظیم و تکریم شعائر خود نداشته باشد؛ مردمش از تربیت اصولی و شناخت غلط و درست بازمی‌مانند و نتیجه آن می‌شود که در کشور ترکیه که به «هتل داعش»! معروف شده است، هیچکس اعتراضی به حکومت ندارد، اردوغان حامی تروریسم از نخست‌وزیری به ریاست جمهوری هم می‌رسد و مردمان ترکیه، روزها در کنار مرز خود که فاصله کمی با «کوبانی» دارد، کشته شدن مردم این شهر توسط تروریست‌های داعش را با دوربین تماشا می‌کنند.
منبع:فارس

اینجا به ديدگاه بنيانگذار انقلاب اسلامي امام خميني(ره) در مورد حجاب و آزادي مي پردازيم.

امام در مورد خدمتي كه اسلام به زن نموده است مي فرمايد:

«مع الاسف زن در دو مرحله مظلوم بوده است: يكي در جاهليت زن مظلوم بود و اسلام منت گذاشت بر انسان و زن را از آن مظلوميتي كه در جاهليت داشت بيرون كشيد ... در يك موقع ديگر در ايرانِ ما زن مظلوم شد و آن دوره شاه سابق و شاه لاحق بود. با اسم اينكه زن را مي خواهند آزاد كنند، ظلم ها كردند به زن؛ زن را از آن مقام شرافت و عزت كه داشت پايين كشيدند.

... به اسم آزادي «آزادزنان» و «آزادمردان» آزادي را از زن و مرد سلب كردند ... زن را مثل عروسك پايين آوردند. در صورتي كه زن انسان است، آن هم يك انسان بزرگ؛ زن مربي جامعه است. از دامن زن انسان ها پيدا مي شوند.»(10)

«اي زن هاي محترم، بيدار بشويد، توجه كنيد بازي نخوريد، گول اين شياطين را كه مي خواهند شما را به ميدان بكشند نخوريد، اينها فريبنده اند ...، به اسلام پناه بياوريد، اسلام براي شما سعادت ايجاد مي كند.»(11)

«آن آزادي كه آنها مي خواستند براي مملكت ما، آن آزادي است كه هم جوان هاي پسر ما را و هم جوان هاي دختر ما را به تباهي مي كشد. آن آزادي را آنها مي خواهند، كه من از اين تعبير مي كنم به آزادي وارداتي، آزادي استعماري؛ يعني يك آزادي كه در ممالكي كه مي خواهند وابسته به غير باشد، اين آزادي ها را سوغات مي آورند.»

«تا اين خانم ها توجه شان به اين است كه فلان مُد بايد از غرب به اينجا بيايد، فلان زينت بايد از آنجا به اينجا سرايت بكند، تا يك چيزي آنجا پيدا مي شود اينجا هم تقليد مي كنند، تا از اين تقليد بيرون نياييد، نه مي توانيد آدم باشيد و نه مي توانيد مستقل باشيد. اگر بخواهيد مستقل باشيد، اگر بخواهيد شما را به اينكه يك ملتي هستيد بشناسند و بشويد يك ملت، از اين تقليد غرب بايد دست برداريد. تا در اين تقليد هستيد، آرزوي استقلال نكنيد ...».(12)

 «اسلام زن را مثل مرد در همه شئون دخالت مي دهد. همه ملت ايران، چه زنان و چه مردان بايد اين خرابه اي كه براي ما گذاشته اند، بسازند. ايران با دست مرد تنها درست نمي شود، مرد و زن بايد با هم اين خرابه را بسازد.»(13)

 اسلام مي خواهد شخصيت زن را حفظ كند و از او انساني جدي و كارآمد بسازد. ما هرگز اجازه نمي دهيم كه زنان ما فقط شي ء براي مردان، آلت هوسراني باشند.»(14)

«امروز غير روزهاي سابق است ... امروز بايد خانم ها وظايف اجتماعي خودشان را و وظايف ديني خودشان را عمل بكنند. عفت عمومي را حفظ بكنند و روي آن عفت عمومي كارهاي اجتماعي و سياسي را انجام بدهند.»(15)

 امام در مورد شركت زنان با پوشش اسلامي در صحنه هاي مختلف مي فرمايد:

«زنان در انتخاب فعاليت و سرنوشت و همچنين پوشش خود با رعايت موازيني آزادند و تجربه كنوني فعاليت هاي ضد رژيم شاه نشان داده است كه زنان بيش از پيش، آزادي خود را در پوششي كه اسلام مي گويد يافته اند.»(16)

--------------------

پی نوشت ها :

10 ـ پيام به مناسبت روز زن، 26/2/58.

 11 ـ همان.

 12 ـ به مناسب 17 شهريور، 17/6/58.

 13 ـ در جمع بانوان قم، 13/12/57.

 14 ـ مصاحبه با دكتر «جيم كوككر رفت» استاد دانشگاه روتكرز امريكا، 7/10/57.

 15 ـ در جمع شركت كنندگان ايراني در كنفرانس نيمه دهه زن در كپنهاك، 19/6/58.

 16 ـ مصاحبه با اليزابت تارگورد، خبرنگار روزنامه انگليسي گاردين، 10/8/57.

نويسنده: فاطمه سادات - باقي پور


برچسب‌ها: عقلاء, امام خميني و حجاب

آیا امام خمینی در نوفل لوشاتو، وعده دادند که حجاب در ایران آزاد خواهد بود؟

پرسش: آیا صحیح است که امام خمینی در مصاحبه با خبرنگاران خارجی، در نوفل لوشاتو، فرموده اند حجاب اجباری نیست؟

پاسخ: در مورد اجباری بودن حجاب اسلامی برای زنان، دو بار پیش از انقلاب از امام خمینی سؤال شده است، که اولی در مصاحبۀ 3 بهمن 1357 و دوّمی در مصاحبه 7 بهمن، میباشد، که هر دو مورد را با ذکر سند برای شما نقل میکنیم. در پایین متن کامل سؤال مربوط به حجاب، به همراه متن کامل پاسخ آن ذکر میشود، برای خواندن متن کامل مصاحبه باید به کتاب صحیفه امام مراجعه کنید:

مصاحبۀ اول(3 بهمن 1357)

يكى از خبرنگاران زن: چون مرا به عنوان يك زن پذيرفته ايد، اين نشان دهنده اين است كه نهضت ما يك نهضت مترقى است؛ اگرچه ديگران سعى كردند نشان دهند كه عقب مانده است. فكر مى‏كنيد به نظر شما آيا زنان ما بايد حتماً حجاب داشته باشند؟ مثلًا چيزى ‏روى سر داشته باشند يا نه؟

امام خمینی: اينكه من شما را پذيرفته‏ام، من شما را نپذيرفته‏ام! شما آمده ايد اينجا و من نمى‏دانستم كه شما مى‏خواهيد بياييد اينجا! و اين هم دليل بر اين نيست كه اسلام مترقى است كه به مجرد اينكه شما آمديد اينجا، اسلام مترقى است. مترقى هم به اين معنى نيست كه بعضى زنها يا مردهاى ما خيال كرده‏اند. ترقى به كمالات انسانى و نفسانى است، و با اثر بودن افراد در ملت و مملكت است نه اينكه سينما بروند و دانس بروند. و اينها ترقياتى است كه براى شما درست كرده‏اند و شما را به عقب رانده‏اند؛ و بايد بعداً جبران كنيم. شما آزاديد در كارهاى صحيح. در دانشگاه برويد و هر كارى را كه صحيح است بكنيد؛ و همه ملت در اين زمينه‏ها آزادند. اما اگر بخواهند كارى خلاف عفت بكنند و يا مضر به حال ملت.- خلاف مليت- بكنند، جلوگيرى مى‏شود؛ و اين، دليل بر مترقى بودن است.(صحیفه امام، ج5، ص521-520)

مصاحبه دوم( 7 بهمن 1357)

خبرنگار فرانسوی: برخى از رسوم اسلامى مانند حجاب اجبارى رها شده است. آيا در جمهورى اسلامى از نو اجبارى خواهد شد؟

امام خمینی: حجاب به معناى متداول ميان ما، كه اسمش حجاب اسلامى است، با آزادى مخالفتى ندارد؛ اسلام با آنچه خلاف عفت است مخالفت دارد. و ما آنان را دعوت مى‏كنيم كه به حجاب اسلامى روآورند. و زنان شجاع ما ديگر از بلاهايى كه غرب به عنوان تمدن به سرشان آورده است به ستوه آمده‏اند و به اسلام پناهنده شده‏اند.(صحیفه امام، ج5، ص541)

در مورد پاسخ امام در مصاحبه نخست، ایشان اشاره ای به آزاد یا اجباری بودن حجاب نفرموده اند، که بتوان از آن برداشت کرد که امام وعده به آزادی حجاب در ایران داده اند. امّا در مورد مصاحبه دوم، ایشان از آزادی حجاب سخن نگفته اند و فقط فرموده اند که حجاب اسلامی، با آزادی مخالفتی ندارد، و این سخن ایشان به معنای آزاد بودن خود حجاب نیست، بلکه به معنای این است که اینکه ما حجاب داشته باشیم، به معنای این نیست که آزاد نیستیم، بلکه آزاد هستیم. پس دیده می شود که امام خمینی، هرگز وعده نداده اند که بعد از انقلاب، حجاب آزاد خواهد بود.غرب و ديدگاه امام خميني

حضرت امام خمینی (ره) در مصاحبه سال 57 خود با خبرنکار رادیو "مونت کارلو" اعلام کرد : " ... حجاب به معنای متداول میان ما که اسمش حجاب اسلامی است با ازادی مخالفتی ندارد. اسلام با آنچه خلاف عفّت است، مخالفت دارد ... زنان شجاع ما دیگر از بلاهایی که غرب به عنوان تمدن به سرشان آورده است به ستوه آمده اند و به اسلام پناهنده شده اند.
این اظهارات حضرت امام (ره) آنچنان حکیمانه و قاطعانه بود که بعدها رسانه های غربی مجبور به اعتراف و تایید آن فرمایشات شدند.
روزنامه آلمانی " فرنکفورتر و روند شاو" در مقاله ای با عنوان "مغزهای باهوش زیر چادر" حجاب زنان ایرانی را ستوده و نوشته است: حجاب در ایران، نه تنها برای زنان ایرانی محدودیت ایجاد نکرده؛ بلکه به آنان امکان داده تا بتوانند به راحتی به پیشرفتهای خود، ادامه دهند.
این روزنامه با مقایسه وضعیت علمی زنان ایرانی قبل و بعد از انقلاب ، تصریح کرد: زنان ایرانی در زمان رژیم پهلوی از آزادی های ظاهری بیشتری برخوردار بودند، امّا درصد زیادی از آنها تحصیلات علمی نداشتند.
البته این اعتراف رسانه های غربی به منظور ترویج و تبلیغ حجاب نبود بلکه در حقیقت هشداری بود به همه کسانیکه بنا دارند تا در مقابل پیشرفتهای ملت ایران ایستادگی کنند.
از همین رو مدیر ارشد انستیتوی لندن تصریح کرد: باید کشورهای اسلامی را با ترویج سکس، و "آیت الله" ها را با فرهنگ "والت دیسنی" در سرزمین هایشان به محاصره در آورد. استفاده از زنان هرزه، از طریق توریسم و تکنولوژی های جدید اطلاعاتی از روش های آلوده سازی است. حالا زمان رها کردن سگهای جدید جنگ، چون " مایکروسافت" و " میکی ماس" است. (نقل از کتاب "فلسفه چادر حجاب برتر"، صفحه 87)
میشل هولباک (نویسنده فرانسوی) نیز راهکار خود برای ممانعت از پیشرفت مسلمین را اینگونه مطرح کرد:
جنگ بر ضد اسلام گرایی با کشتن مسلمانان فایده ای ندارد، فقط با فاسد کردن آنها می توان به این پیروزی دست یافت، پس باید به جای بمب بر سر مسلمانان، دامن های کوتاه فرو بریزیم

مبارزه با حجاب یک انحراف است؛ در اسلام زن باید محجبه باشد

بازخوانی تأکیدات امام خمینی(ره) درباره ضرورت حجاب اسلامی

حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، از قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بر لزوم احترام به شاّن زنان و ضرورت حجاب اسلامی آنها تاکید داشتند. با توجه به ادعای یکی از وابستگان امام راحل درباره عدم تاکید ایشان بر ضرورت حجاب بانوان، بخشی از بیانات امام خمینی(ره) درباره حجاب اسلامی به شرح زیر از نظرتان می‌گذرد:

* اسلام، اینجا و آنجا ندارد

«حجاب ایران، حجاب اسلام ، همین مقدارهاست. اسلام اینجا و آنجا ندارد. لکن یک جهات خارجى گاهى در کار هست. به طورى که یک مفسده‏اى باشد، یک اختلاف اخلاقى بشود، یک- عرض مى‏کنم- چیزهایى باشد، البته آن وقت باید جلوگیرى بشود ؛اما اگر نباشد اینطور، و ساده باشد و مثل سایرین با سادگى باشد، نه بى چادر(با مانتو) مانع ندارد.»

(صحیفه امام جلد‏3 صفحه 499)

* در اسلام زن باید حجاب داشته باشد/اسلام می‌خواهد شان زن را حفظ کند

...آری در اسلام زن باید حجاب داشته باشد، ولی لازم نیست که چادر باشد. بلکه زن می تواند هر لباسی را که حجابش را به وجود آورد اختیار کند. ما نمی توانیم و اسلام نمی خواهد که زن به عنوان یک شی ء و یک عروسک در دست ما باشد. اسلام می خواهد شخصیت زن را حفظ کند و از او انسانی جدی و کارآمد بسازد. ما هرگز اجازه نمی دهیم تا زنان فقط شیئی برای مردان و آلت هوسرانی باشند. اسلام سقط جنین را حرام می داند و زن در ضمن عقد ازدواج می‌تواند حق طلاق را برای خودش به وجود آورد. احترام و آزادی ای که اسلام به زن داده است ،هیچ قانونی و مکتبی نداده است .

(صحیفه امام جلد پنجم - صفحه : 294 )

* اسلام با خلاف عفت مخالف است/حجاب مخالفتی با آزادی ندارد

...حجاب به معنای متداول میان ما، که اسمش حجاب اسلامی است، با آزادی مخالفتی ندارد؛ اسلام با آنچه خلاف عفت است مخالفت دارد. و ما آنان را دعوت می کنیم که به حجاب اسلامی رو آورند. و زنان شجاع ما دیگر از بلاهایی که غرب به عنوان تمدن به سرشان آورده است به ستوه آمده اند و به اسلام پناهنده شده اند.

(صحیفه امام جلد پنجم - صفحه : 541 )

* زنها بروند(برای اشتغال) اما باحجاب باشند

...صدر اسلام را مطالعه کنید ببینید چه جور بوده وضع. آنهایی که ممالک را فتح کردند، آنهایی می‌کنند - باز همان صورت زمان طاغوت را دارد. وزارتخانه اسلامی نباید در آن معصیت بشود. در وزارتخانه های اسلامی نباید زنهای لخت بیایند؛ زنها بروند اما با حجاب باشند.مانعی ندارد بروند؛ اما کار بکنند، لکن با حجاب شرعی باشند، با حفظ جهات شرعی باشند

(صحیفه امام جلد شـشم - صفحه : 329 )

* مگر مازندارانی‌ها می‌گذارند کنار دریا مثل آنوقت باشد/ دولت جلویشان را نگیرند مردم می‌گیرند

... اسلام نمى‏گذارد که لخت بروند توى این دریاها شنا کنند. پوست‎شان را مى‏کند!...که بعد از این‌که مى‎رفتند زن و مرد در دریا، زن‎ها همان‎طور لخت مى‏آمدند توى شهر! مردم هم جرئت نمى‏کردند حرف بزنند. امروز اگر یک همچون چیزى بشود، این‎ها را ما خواهیم تکلیف‎شان را معین کرد. و دولت هم معین کرد. البته دولت [به‏] طورى که وزیر کشور گفتند، گفتند ما جلویش را گرفتیم. اگر نگیرند، مردم مى‏گیرند. مگر مازندرانی‎ها مى‎گذارند یا رشتی‎ها مى‏گذارند که باز کنار دریاشان مثل آن وقت باشد؟ مگر بندر پهلوى‏اى‏ها (بندر انزلى) مرده‏اند که زن و مرد با هم در یک دریا بروند و مشغول عیش و عشرت بشوند! مگر مى‏گذارند این‎ها را؟ تمدن‎هاى این‎ها این است. آزادى‏اى که آن‎ها مى‏خواهند همین. این‎جور آزادى! بروند قمار بکنند و با هم لخت بشوند و با هم [سرگرم عیش و نوش‏] بشوند آزادى در حدود قانون است. اسلام از فسادها جلو گرفته. و همه آزادی‎ها را که مادون فساد باشد داده. آنى که جلو گرفته فسادهاست که جلویش را گرفته است. و ما تا زنده هستیم، نمى‏گذاریم این آزادی‎هایى که آن‎ها مى‏خواهند، تا آن اندازه‏اى که مى‏توانیم، آن آزادی‎ها تحقق پیدا کند.»

(صحیفه امام، جلد8، صفحه: 339)

* حجابی که اسلام قرار داده برای حفظ ارزش‌هاست

...البته باید توجه داشته باشید که حجابى که اسلام قرار داده است، براى حفظ آن ارزشهاى شماست. هرچه را که خدا دستور فرموده است- چه براى زن و چه براى مرد- براى این است که، آن ارزشهاى واقعى که اینها دارند و ممکن است به واسطه وسوسه‏هاى شیطانى یا دستهاى فاسد استعمار و عمال استعمار پایمال مى‏شدند اینها، این ارزشها زنده بشود.»

(صحیفه امام جلد‏19 صفحه185)

* مبارزه با حجاب، انحرافی برای کمرنگ کردن جلوه دفاع اسلام از پیامبر است

...احتمالا قضیه مبارزه با حجاب زنان مسلمان در فضای آموزشی ، حرکتی انحرافی برای کمرنگ کردن جلوه عظیم دفاع جهان اسلام از رسول اکرم - صلی الله علیه و آله وسلم - می‌باشد. گرچه خود این واقعه هم از دردهایی است که ملتهای اسلامی گرفتار آن شده‌اند که چگونه در دنیای به اصطلاح آزاد، الزام زنان و دختران مسلمان به رفع حجاب عین دموکراسی است و فقط ما که گفته ایم کسی که به پیغمبر اسلام - صلی الله علیه و آله وسلم - توهین کند و اجماع فقهای مسلمین فتوا به اعدام آن می دهند، خلاف آزادی است

(صحیفه امام جلد21 - صفحه : 328