سفر سوییس ----نمادی در برابر مقر سازمان ملل 50 میلیون معلول جنگ دوم
527 بازدید
تاریخ ارائه : 11/15/2014 9:42:00 AM
موضوع: جامعه شناسی

حجت الاسلام حسن زاده در گفت و گو با خبر گزاری آینده روشن گفت: سوئیس کشوری کوچک در قلب اروپا با نظم و انضباط و آرامش ظاهری و زیبایی های طبیعی، مقر بخشی از سازمان ملل در ژنو است که محل تلاقی بسیاری از موضوعات بین المللی و دعاوی در زمینه های مختلف می باشد، در مقر بزرگ سازمان ملل و ساختمان مختلف آثار هنری و باستانی فرهنگ ها و ملل مختلف به صورت نمادین و شبیه سازی شده در آنجا نمایش داده شده است.

وی افزود: در بخش های مختلف اداری مقرّ سازمان ملل در ژنو آثاری از ایران، اندونزی، آفریقا و بعضی کشورهای آسیای میانه و همچنین آثاری قدیمی از مصر و طرح های نقاشی شده و هنری بر دیواره های آن در موضوعاتی مثل روز جهانی کار و کارگر، روز جهانی کتاب و کتابخوانی در جذابیت مقر سازمان ملل موثر می باشد.

وی خاطر نشان کرد: نمایشگاه های کتاب و مقاله و جزوه از کشورهای مختلف در بخش های این مقرّ به نمایش گذاشته شده است که با توجه به ترافیک مراجعات از ملل مختلف این نهادها و شبیه سازی ها و نمایشگاه ها اگر به طور دقیق از طرف مراکز فرهنگی خارج از کشور بطور جدّی حمایت شود و بروشورهای معرفی ایران اسلامی و بیان بسیاری از شبهات مثل حقوق زنان در اسلام و ایران، آزادی در اسلام و ایران، اسلام و مقوله عدالت اجتماعی و سیره و اخلاق کارگزاران در حکومت اسلامی ارایه شود می تواند یک مرکزی جهت تغذیه فکری فرهنگی بسیاری از فرهیختگان باشد که در همایش های متنوعی در زمینه های اقتصادی و هسته ای گرفته و تا مسایل سیاسی و اجتماعی و مباحث فرهنگی و بین الملل شرکت می کنند.

وی تصریح کرد: در این راستا باید مطالب ما به زبان های مختلف بویژه (انگلیسی) آماده کردو همچنین کتابخانه بزرگ مقر سازمان ملل در ژنو که محل مراجعه و مطالعه بسیاری از نخبگان و اندیشمندان ملل مختلف در فرصت هایی در خلال همایش ها و برپایی دعاوی حقوقی که باز هم با ارایه مطالب علمی با استاندارد جهانی با ترجمه های به روز و محکم می توانیم حضوری فرهنگی در یک محیط بین المللی با نشاط داشته باشیم، اما متاسفانه این حضور برای ما کم رنگ است و از این فرصت های طلایی استفاده بهینه نمی کنیم به درستی که ما می توانیم فرهنگ شیعه و مهدویت را در سالن های مقر سازمان ملل متحد در ژنو عرضه کنیم.

وی اظهار داشت: سوئیس است کشوری که تاکنون داخل ویزای شینگن اتحادیه اروپا نشده و لذا بسیاری از مهاجران مسلمان و غیرمسلمان به راحتی نمی توانند از دروازه های این کشور گذر کنند و در محیط آرام و منضبط آن قرار گیرند، نگاه مثبت به اوضاع اجتماعی سوئیس یعنی قبول این مطلب که فرهنگ سازی قبول قوانین و رعایت حداکثری ضوابط اجتماعی و مدنی و پرهیز از موضوعات نظامی و جنگی در داخل و صحنه های بین المللی از این مردم، انسان هایی آرام ساخته است که درآمد سرانه آنها از جمله درآمدهای درجه اوّل جهان می باشد.

وی در خصوص فعالیت شیعیان در سوییس گفت: شیعیان در این کشور طرح "بیت المسلم" یعنی مؤسسه جهانی دفاع از حقوق انسانی مسلمانان را پایه ریزی کردند که به ثبت نیز رسیده و از جمله طرح های مفید جهت اقامه دعاوی از حقوق مسلمانان و شیعیان از طریق بین المللی و حقوقی است که اگر این امر با انگیزه خدمت به انسان ها و پیروان اهل بیت (ع) ، با دلسوزی انجام گیرد و حمایت جدی شود و به صورت یک NGO غیر وابسته به جریان های سیاسی و دولتی به صورت مستقل بتواند خودش را مطرح کند، یک ابزار جهانی در صحنه دادگاه های حقوقی حداقل در حدّ اتمام حجّت می تواند مطرح باشد که در این زمینه آقای لواسانی در سوئیس سال ها فعالیت داشته اند که یکی از تشکل های موردنظر نهادهای فرهنگی شیعی منجمله مجمع جهانی اهل بیت(س) می باشد امیدواریم این سنّت حسنه بین المللی باز هم احیا شود و به فعالیت خود به طور جدّی به شیوه های علمی ادامه دهد.

وی ادامه داد: یکی از مراکز خوبی که در سوئیس در حال به ثبت رسیدن می باشد، اتحادیه مسلمانان سوئیس است که با توجه به قوانین سوئیس و کشورهای اروپایی اقلیت ها در قالب اتحادیه های رسمی به ثبت رسیده می توانند از حقوق شهروندی و مذهبی خود دفاع کنند که با ثبت این اتحادیه و اتحاد شیعه و سنّی و پرهیز از مسایل اختلاف انگیز که با تحریک دشمنان سیاسی دینی ایجاد می شود می تواند دریچه های جهت امیدهای مسلمانان در سوئیس باشد.

وی اظهار داشت: ایرانیان مقیم سوئیس در سه شهر ژنو، زوریخ و برن مستقر می باشند که جمعیتی حدود 7 هزار نفر را تشکیل می دهند که توانستیم توسط دکتر وحید خوشیره، رئیس انجمن اهل بیت (ع) و از اعضای مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(س) که در زمینه تبلیغ فرهنگ و حقایق اهل بیت (ع) فعال می باشد و نیز متخصص داروسازی و ریاست یک داروخانه در شهر ژنو را عهده دار است با بسیاری از ایرانیان مقیم سوئیس آشنا شویم. 

وی ادامه داد: حجت الاسلام خلیل زاده در زوریخ با تشکیل مرکزی برای شیعیان در مناسبت های مختلف بویژه رمضان و محرم و روزهای شنبه و یکشنبه جهت فرزندان و نوجوانان مقیم سوئیس فعالیت های دینی را اجرا می کند. 

وی هم چنین گفت: یکی از تشکیلات خوب در سوئیس که با مدیریت صلاح الخطیب، سازمان اسلامی جهانی دفاع از حقوق امامیه است که دوستاران اهل بیت(س) می توانند با کمک فکری و ارایه طرح ها و نظریات در دفاع از حقوق مسلمانان و امامیه با این سازمان مرتبط باشند. 

وی خاطر نشان کرد: از دیگر برنامه های قابل ذکر در سوئیس فعالیت های پانسیون سفارت ایران در ژنو (مقر سازمان ملل) می باشد که در برپایی برنامه های مذهبی در ایام محرم و رمضان فعال می باشند که از آقایان دکتر البرزی و دکتر سجادی باید تقدیر و تشکّر نمود.

وی با اشاره به وضعیت اجتماعی و فرهنگی گفت: با نگاهی به آمار می فهمیم در کشوری که حمایت های اجتماعی جدّی است وضعیت اقتصادی بالا و سطح زندگی خوب است اما افسردگی و در بعضی موارد خودکشی مشاهده می شود که آمار قابل توجّهی است، گریز از دین و کلیسا و مراکز مذهبی یک انسان ماشینی تعریف شده به صورت یک رباط و جدایی از بسیاری از احساسات دینی و عشق به آخرت باعث افسردگی شده است. 

وی افزود: بسیاری از ازدواج ها در کلیسا با مراسم مذهبی انجام نمی شود! رشد طلاق بالا و از هر هشت نفر بزرگ بالای 18 سال یک نفر تنها زندگی می کند، کانون گرم محبت و صله رحم و خانواده فراموش شده است و انس با حیوانات از قبیل سگ فراتر از همسر و فرزند می باش! 65 درصد زنان و مردان متأهل می گویند سگ هایشان را بیشتر از همسرانشان دوست دارند ، 43 درصد مادران سگشان را به کودکشان ترجیح می دهند ، 7 درصد گفته اند غم از دست دادن سگ آنها از غم فقدان والدین آنها کم تر است و 40 درصد گفته اند حاضرند خودشان بمیرند، ولی سگشان نمیرد. 

وی خاطر نشان کرد: در بسیاری از موارد تجاوزات جنسی و گرایشات به جنس موافق زمینه های یک فساد درونی و زشت اخلاقی را رشد داده است که در نتیجه هر روز از اخلاق دینی و فطری بیشتر جدا می گردند، اگرچه در علم و صنعت و مدنیّت و قوانین اجتماعی رشد داشته اند، اما لازم است خلا دین بعد از رنسانس با یک دین مترّقی و پویا و جوابگوی همه مسایل و زوایای زندگی و متکی به جهان آخرت و آموزه های عقلی و وحیانی خود را عرضه کند تا از نجات افراد و ایجاد روحیه به نجات جامعه منجر شود و این همان حقایق دین پاک و ناب اسلام است که در صورتی که صحیح ترجمه شود و با رفتار صحیح مسلمانان مقیم آمیخته شود و از توطئه شیطانی جدا شود اثرگذار است، همان گونه که در انجمن اهل بیت(س) چندین مستبصر ( ره یافته ) از سوئیس بودند که مسیحی بودند و شیعه شدند و عاشقانه برای اسلام کار می کنند مثل شیفر سوئیسی و یک خانم سوئیسی که چهار زبان می دانست و تبلیغات و برنامه های آنجا با دلسوزی کار می کرد.مرجع : سایت خبری آینده روشن

موضوع : تبلیغ نوع : فردی

یکی از مهمترین انها مقر سازمان ملل متحد است که بین سالهای 1929 تا 1936 در ژنو ساخته شد.ورودی اصلی آن رو به خیابان است که معمولا جلساتی که در اروپا و با حضور روسای جمهور اروپایی تشکیل میگردد از همینجا آغاز میشود.

همان طور که میدانید اسن سازمان 190 عضو دارد و تلاشش در جهت ایجاد صلح جهانی است و حالا چقدر تاکنون موفق بوده بماند.3 هفته پیش هم جلسه مهمی در اینجا با حضور بیشتر اعضا برای بررسی وضع سوریه برگزار شد.هرساله چیزی حدود 1000 جلسه در اینجا برگزار میشود.

کلیه مدارک نوشته شده در اینجا باید به 6 زبان چینی مانوری-عربی-اسپانیایی-انگلیسی-روسی و فرانسوی ضبط و نگهداری شود.

ورودی اصلی آن با پرچم تمام کشورها پوشیده شده که به ترتیب حروف الفبا به اهتزاز درآمده اند.البته دران به روی توریستها بسته است.اینجا 1300 متر طول دارد و جزو بزرگترین ساختمانهای اروپا محسوب میشود.هرروزه 4300 نفر در آن مشغول کارند و بزرگترین سالن جلسه در اروپا را با 2000 صندلی داراست.

روی دیوارهای مقر سازمان ملل فرسکهای بسیار بزرگ و زیبایی دیده میشود که کار هنرمند به نام سوییسی "هانس آرنی" است و مفاهیمی برای صلح را در بردارد.یک فرسک جدیدتر در گوشه سمت راست دیوار دیده میشود که همین 2 ماه پیش کار آن به پایان رسیده و جالب اینجاست که بدانید آرنی 103 ساله خودش این کار را انجام داده است.او معتقد است که:هر روز جدید باید فکر جدیدی القاء کند و کار برای صلح انسان را جوان نگه میدارد...

مقابل ورودی سازمان ملل میدانیست که مجسمه عظیمی از یک صندلی با پایه شکسته در آن قرار دارد.The Broken Chair مجسمه معروفی است کار هنرمند سوییسی Daniel Berset که سال 1997 در مقام حمایت از معلولان جنگی خصوصا معلولان جنگ جهانی دوم ساخته شد.میدانیم که در آن جنگ فاجعه آمیز که بزرگترین تراژدی تاریخ جهان لقب گرفته است حدود 50 ملیون معلول باقی ماند.این مجسمه درست مقابل ورودی در سازمان ملل میخواهد به سران کشورها یادآوری کند که معلولان جنگ را از یاد نبرند.

ایستادن زیر بنای عظیم این صندلی و خیره ماندن به شکستهای پایه آن حس دردناکی به ما منتقل میکند.

پشت مجسمه سه ساختمان عظیم جهانی قرار دارد.سازمان ارتباطات جهانیITU-سازمان WMO-سازمان WIPO به علاوه سازمانهای مهم دیگر که در گوشه و کنار پخشند...

کمی پایین تر از سازمان ملل مجسمه گاندی مردعدم خشونت را میبینیم که در میان چمنها سالهاست چهارزانو نشسته و شاید به عملکرد این سازمان عریض و طویل مینگرد که بالاخره چه زمانی میتواند صلح جهانی را ایجاد کند...

کمی جلوتر سازمان صلیب سرخ جهانی CICR و موزه مخصوصش قرار داردکه سال 1988 مجموعه اسناد و مدارک و فیلمها و خلاصه کل تاریخ فعالیت این سازمان را گرد آوری کرد.

یک ساختمان باروک  میان درختان خودنمایی میکند.اینجا موزه "آریانا" است.مجموعه ای نفیس از کارهای سرامیکی و شیشه اروپا که در اواخر قرن 19 به سبک موزه درآمد و تا قبل آن خانه ای ایتالیایی متعلق به قرون 13 و 14 بود.متاسفانه امکان عکاسی از درون آن امکان پذیر نیست.پس قناعت کنید به همان دیدن نمای بیرونی آن و معماری باشکوهش.

در مقابل سازمان حمایت از کارگران جهان بنای یادبودی قرار دارد نماد کار و کارگر است.گویی میتینگهای سراسری جهان در حمایت از نیروی کار در مقابل این ساختمان معمولا برقرار میشود.این مجسمه 4 طرفه است و هر طرف آن مربوط به یک نوع از کارگران است.از کشاورز و معدن کار تا کارگر ساختمانی و غیره و ذالک.

اینجا نیز بنای یادبود برانزویک است.مقبره ای متعلق به کارل دوم برانزویک که در قرن 19 توسط بازماندگانش در ژنو ساخته شد.او که موسیقیدان و سوارکار برجسته ای هم بود سفرهای زیادی به نقاط مختلف دنیا کرد و سرانجام ژنو را برای آخر عمر برگزید و تمام اموال خود را به این شهر زیبا بخشید.

 و درآخر از لابلای علفهای سنگ فرش خیابان قبر مردی که نمیشناسمش اما مقبره سنگی اش که شبیه کتاب گشوده ایست را دوست دارم.