یا حمله نظامی به سوریه!
29 بازدید
تاریخ ارائه : 1/6/2013 10:01:00 AM
موضوع: علوم سیاسی

یات توافق واشنگتن ـ آنکارا؛

جزییات توافق آمریکا و ترکیه برای فشار بر حکومت اسد فاش شده است / سران این دو کشور به اسد گفته اند تا 27 آگوست فرصت دارد که خواسته های معترضان را برآورده کند و... در غیر این صورت، با حمله نظامی ترکیه و آمریکا روبه رو خواهد شد/ بشار اسد در شش مورد به این دو کشور تعهد داده که دو مورد آن درباره ایران است...
سرویس بین الملل ـ جزییات توافق واشنگتن و آنکارا برای فشار بر حکومت بشار اسد فاش شد.

به گزارش «تابناک»، «دبکا فایل» خبری را منتشر کرده که بر پایه آن، سران این دو کشور به بشار اسد گفته اند که او تا 27 آگوست فرصت دارد، خواسته های معترضان را برآورده، از برخورد خشونت آمیز با آنان خودداری و اصلاحات سیاسی را آغاز کند.

بنا بر این گزارش، اسد در دیدار با داود اغلو وزی،ر خارجه ترکیه، وی را متقاعده کرده که در پنج تا ده روز آینده، اصلاحات سیاسی را آغاز خواهد کرد.

این روزنامه همچنین افزوده است: مقامات آمریکا و ترکیه برای آخرین بار به بشار اسد اعتماد کرده اند، ولی در عین حال به وی یادآوری نموده اند،  در صورتی که وعده هایش محقق نشود، ترکیه و آمریکا با عملیات نظامی، علیه حکومت بشار اسد وارد خواهند شد.

بنابراین، بشار اسد به صورت ویژه در شش مورد وعده هایی به قرار زیر به وزیر خارجه ترکیه داده است:

نخست: تضمین اینکه تظاهرات در پنج تا ده روز به پایان خواهد رسید.

دوم: اسد قول داده که تصور بدی نسبت شورشیان نخواهد داشت.

سوم: اسد قول داده که اصلاحات واقعی را آغاز کند.

چهارم: اسد به داود اغلو با نشان دادن مدارک اطلاعاتی گفته است که شورشیان از اعضای القاعده هستند که در صورت پیروزی در سوریه به سمت ترکیه خواهند آمد و ترکیه باید صبوری بیشتری در این زمینه داشته باشد.

پنجم: بشار اسد از ترکیه درخواست کرده است که این کشور را قربانی تعارض ترکیه و ناتو با ایران نکنند، چرا که چندی پیش، نماینده روسیه در ناتو گفته بود که حمله به سوریه، مقدمه حمله دراز مدت به ایران است.
 
ششم: ترکیه تعهد کرده که با نقش سازنده ترکیه به جای ایران در عراق همکاری کند.

افشای جزییات توافق ترکیه و آمریکا برای فشار به سوریه، در حالی است که پیش از این نیز «تابناک» از اراده ترکیه برای انجام عملیات نظامی در سوریه خبر داده بود و متن توافق نامه هم حاکی از این است که در صورت اجرا نشدن وعده های بشار اسد، ترکیه و آمریکا در این کشور مداخله نظامی خواهند کرد. با این وجود برخی منابع مطلع نیز خبر داده اند که بشار اسد با اعتماد به نفس بالا ادعا های داوود اغلو را رد کرده و او را با دست خالی به ترکیه فرستاده است و هیچ شرط یا شروطی را نپدیرفته است .