مافیای خائن !!!در تروبج بی حیایی و بد حجا بی !!!------غفلت ما و فساد دشمن در درون
52 بازدید
تاریخ ارائه : 7/12/2014 6:23:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

پشت پرده مافیای پوشاک و ترویج بدحجابی

جام جم: گویی قضیه برعکس شده است. این روزها به جای آن که پیدا کردن لبـــــاس هایی با پوشش غیر اسلامی در بازار سخت باشد، اتفاقا در بسیاری از شهرهای کشور شاهد هستیم که پیدا کردن لباس هایی همسو با فرهنگ دینی جامعه ایرانی دشوار شده است.

هم اکنون اوضاع به شکلی درآمده است که با ورود به اغلب مانتو فروشی ها ، با الگوی یکسانی از مانتوها روبه​رو می شوید که انگار طراحی همه آنها با یکدیگر هماهنگ شده است. اغلب مانتوهایی که در بازار به فروش می رسد، یا دکمه ندارد و فقط با یک بند بسته می شوند و یا یقه شان به حدی باز است که فقط با پوشیدن مقنعه می شود پوشش اسلامی را تا حدودی رعایت کرد.

حتی به جرات می توان گفت که مانتو آستین بلند در بازار داخلی کشور بندرت پیدا می شود و جالب این که اگر بتوانید مانتو آستین بلند هم پیدا کنید، دکمه ای در آستین مانتوها تعبیه شده است که بــــراحتی می تـــوانید مانتوی آستین بلند را به آستین کوتاه تبدیل کنید.

وفور این گونه لباس های غربی که هیچ سنخیتی با فرهنگ جامعه دینی ما ندارد، شرایط انتخاب لباس را برای زنان سخت تر کرده است و در این بین بر فعالیت فروشندگان این​گونه لباس ها نیز نظارت قاطعی اعمال نمی شود.

حتی کار به جایی رسیده است که گاه فروشندگان لباس های متناسب با پوشش اسلامی، تحت فشار فروشندگانی قرار می گیرند که فروش لباس های متناسب با شان و جایگاه زنان را خطری برای بازار غیرقانونی خود به حساب می آورند.

به طور مثال، همین چند روز قبل در گزارشی که در رسانه ملی منتشر شد، اتفاق جالبی افتاد و یکی از فروشگاه های عرضه مانتوهای اسلامی پس از آن​که به عنوان یکی از واحدهای نمونه فروش به مردم معرفی شد، از سوی بـــرخی دست های پشت پرده در امر نظارت لباس مورد شماتت قرار گرفت و حتی این واحد فروش مانتو به مدت چند روز بسته شد.

ضرغامی: باید میان معدودی هنجارشکن و جامعه بزرگ و عفیف بانوان کشور که امکان تهیه پوشش مناسب را ندارند، فرق گذاشت

مهندس ضرغامی در گفت وگو با جام جم هشدار داد: امروز مساله پوشش در جامعه به دغدغه ای برای مردم و مسئولان تبدیل شده است. به نظر می رسد به جای فرافکنی و متهم کردن یکدیگر و پیچیده کردن مسائل باید عوامل اصلی را مورد شناسایی قرار داد.

وی افزود: معتقدم یکی از علل اصلی بدلباسی و بدحجابی، عرضه نشدن مانتوهای وزین، زیبا و ارزان است که سال ها مورد غفلت بوده است. امروز بسیاری از خانم ها برای تهیه لباس و مانتوی مناسب مشکل دارند و وقتی به بازار مراجعه می کنند با مانتوهای تنگ، کوتاه، بدون دکمه و... مواجه می شوند که در مراحل اول از آنها استقبال نمی کنند، اما بعد مجبور می شوند ناخواسته تن به این نوع پوشش ها بدهند.ضرغامی تاکید می کند: باید میان معدودی هنجارشکن و جامعه بزرگ و عفیف بانوان کشور که امکان تهیه پوشش مناسب را ندارند، فرق گذاشت.

وی افزود: دستگاه های اجرایی ادعا می کنند فروشگاه های زیادی در تهران، لباس های مناسب را عرضه می کنند. وقتی تلویزیون از یکی از این فروشگاه ها گزارشی را پخش کرد، بلافاصله با این فروشگاه که نمونه بود، برخورد و مدتی تعطیل می شود که به نظرم باید ریشه آن را پیدا کرد.

رئیس رسانه ملی تصریح کرد: مافیای تولید پوشاک ضربه مهلکی بر چهره پاک جامعه اسلامی وارد کرده است. رسانه ها همراه با رسانه ملی دست های پشت پرده را معرفی کنند.

ضرغامی گفت: معتقدم در صورتی که نهضتی برای تولید مانتوهای مناسب، زیبا و حتی ارزان شکل بگیرد، حتما اقتصادی و سودآور نیز خواهد بود.رئیس رسانه ملی با اشاره به گزارشی که وی در جلسه هیات دولت ارائه کرد، گفت: گزارش مورد توجه دولت قرار گرفت و رئیس جمهور با نگاهی فرهنگی و قاطعانه به دستگاه های مختلف از جمله وزارت صنایع ماموریت دادند تا این موضوع را پیگیری کنند و جریان های ناسالم در این حوزه شناسایی شوند و گفتند برای ما بد است که خانم های ما در جامعه اسلامی برای تهیه یک لباس مناسب به زحمت بیفتند.وی افزود: دستگاه های مختلف فرهنگی نیز در حوزه حجاب و عفاف مشغول تلاش اند. در صداوسیما نیز یکی از محورهای مهم که در قالب گفت وگو یا برنامه های نمایشی و سریال ها به آن پرداخته می شود، همین موضوع حجاب و معرفی الگوهای مناسب به جامعه است.

ضرغامی با اشاره به سریال مدینه که این شب ها از شبکه یک پخش می شود، افزود: قهرمان این سریال خانمی چادری، فهیم، اجتماعی، مدیر و با برخوردهای مناسب دینی و اخلاقی است که می تواند الگویی برای مخاطبان باشد. در صداوسیما سریال های بسیاری نظیر مدینه تولید و پخش شده است.وی از دیگر رسانه ها نیز دعوت کرد ایـن موضوع را مورد پیگیری قرار دهند و ان شاءالله با کمک دستگاه های اجرایی و اصناف متدین و وظیفه شناس بتوان نهضت تولید لباس مناسب را به ثمر رساند.

مافیای پنهان

ساده انگاری است که فکر کنیم رواج روز افزون این مانتوهای نامتناسب با فرهنگ دینی جامعه، به صورت اتفاقی انجام می شود و در پس آن، برنامه ای منسجم، مغز متفکر و هماهنگ کننده ای وجود ندارد.

محمد باقری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با جام جم تصریح می کند: شکی نیست که مافیای ترویج پوشش های غیردینی در جامعه فعال است و این مافیا اجازه نمی دهد که پوشش اسلامی در جامعه گسترش پیدا کند.

به اعتقاد باقری، این مافیای ترویج پوشش غیراسلامی با حمایت دشمنان این ملت در تلاش است که مدل های غیردینی از پوشش را رواج دهد و برای این کار از هر راهی مثل ارزان فروختن محصولات استفاده می کند. حمایت از تولیدکننده داخلی که تولیدش با پوشش اسلامی هماهنگی دارد، برخورد قوه قضاییه با مافیای ترویج پوشش های غیردینی، مجازات تولیدکننده و عرضه کننده پوشش های غیراسلامی و معرفی علنی متخلفان به عموم مردم، از جمله راه هایی است که به باور این نماینده مجلس می تواند از گسترش پوشاک غیر اسلامی در جامعه جلوگیری کند.

تقلید از ژورنال های خارجی مانتو

رواج مدل های غربی، فروش مانتوهای بدون دکمه و شلوارهای کوتاه، فروش سهل و آسان انواع ساپورت و عرضه مانتوهای کوتاه، تنگ و با آستین کوتاه، تنها بخشی از پوشش های غیراسلامی و منافی فرهنگ حجاب است که این روزها به طور گسترده در بازار پوشاک کشور عرضه می شود.

نیاز نیست که حتما کارشناس مسائل فرهنگی یا اجتماعی باشید تا رواج گسترده لباس های خلاف شئون اسلامی را در جامعه تائید کنید، بلکه کافی است سری به فروشگاه های لباس در مناطق مختلف کشور- بخصوص در کلانشهرها- بزنید و از نزدیک شاهد خودباختگی فرهنگی و فروش مانتوهایی باشید که هیچ سنخیتی با فلسفه حجاب اسلامی ندارد. طراحی اغلب این لباس ها از سوی طراحان زیر زمینی انجام می شود که با تقلید از ژورنال های خارجی مانتو و برنامه های ماهواره ای، مدل هایی را طرح می کنند که با پوشش اسلامی مورد تائید مردم، فاصله معناداری دارد.

وزارت فرهنگ: دیر جنبیدیم

وقتی مدلی خاص از مانتوهای غیراسلامی در بازار عرضه می شود و اتفاقا مورد استقبال برخی خریداران هم قرار می گیرد، این موضوع به خوبی نشان می دهد که متولیان فرهنگی نتوانسته اند الگوی ایرانی-اسلامی حجاب را بین این گروه از متقاضیان نهادینه کنند.

حمید قبادی، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با جام جم می گوید: قبول دارم که وضع پوشش در جامعه- مثلا در بحث مانتوها- در بسیاری از موارد متناسب با حجاب اسلامی نیست، ولی نباید فراموش کنیم که وزارت فرهنگ خیلی دیر وارد این حوزه شده است و ما چوب همین دیرآمدن به میدان را می خوریم.

به گفته این مقام مسئول، با وجود آن که قانون ترویج مد و لباس اسلامی در سال 85 تصویب شده ، اما آیین نامه اجرایی این قانون از سال 87 ابلاغ شده است و حتی می توانم بگویم این قانون عملا فقط دو سال است که شکل کاربردی به خود گرفته است.

برگزاری جشنواره حجاب و عفاف در مصلای تهران، ارائه مجوز به صد موسسه مد و لباس اسلامی، رونمایی از آثار جدید مکمل های حجاب در چند روز آینده، فعالیت هایی است که قبادی از آن به عنوان ترویج پوشش اسلامی یاد می کند و در عین حال باز هم یادآوری می کند که وزارت فرهنگ خیلی دیر وارد این حوزه شده است و ترویج پوشش اسلامی در جامعه، حداقل به پنج سال کار مداوم فرهنگی نیاز دارد.

مینو پدرام، استاد طراحی لباس و عضو کارگروه ماده 4 ساماندهی مد و لباس وزارت ارشاد هم در گفت و گو با جام جم معتقد است که مشکل اصلی به کم کاری صنایع و تولیدکننده ها برمی گردد.

این مدرس دانشگاه الزهرا بر این باور است که هم اکنون در اغلب کارگاه های تولیدی لباس کشور، طراح حرفه ای، متخصص و تحصیلکرده وجود ندارد و به دلیل نبود نظارت های جدی، هر کسی می تواند در کارگاه های لباس به عنوان طراح کار کند، در حالی که باید مسئولان بر کار طراحان لباس نظارت جدی داشته باشند و اجازه ندهند هر کسی وارد این حوزه حساس شود.

به گفته این استاد دانشگاه، گاهی برخی تولیدکننده ها هم محصولاتی را وارد بازار می کنند که رفته رفته ذائقه مردم را عوض می کند و بدیهی است که در این شرایط، وقتی تقاضا برای خرید آن لباس بالاتر رفت، آن گاه صنعت تلاش می کند که با تمام توان تعداد بیشتری از آن محصول نامناسب را به فروش برساند.

با یکدیگر هماهنگ نیستیم

فروشندگان و خیاطان، دو عامل اصلی ورود پوشش های غیر شرعی به بازار هستند، اما علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف کشور معتقد است که نباید در این بین، از فعالیت قاچاقچیان لباس های غیر اسلامی به کشور غافل شد و به گفته او، باید با این واردکنندگان غیرقانونی هم برخورد شود.

همچنین فاضلی به عنوان نماینده ارشد صنف فروشندگان لباس، اعتراف می کند که نظارت چندانی هم بر کار فروشندگان غیرقانونی پوشاک غیراسلامی وجود ندارد و به اعتقاد وی، نظارت ها در این بخش «بسیار ضعیف» است، زیرا به اعتقاد او نمی شود فقط با افزایش نظارت ها، از ورود لباس های غیراسلامی به بازار جلوگیری کرد و باید با فرهنگ سازی کاری کرد که مردم خودخواسته به سمت پوشش های دینی گرایش پیدا کنند.

جدای از بحث ضعیف بودن نظارت ها، فاضلی بر این باور است که مشکل اصلی در هماهنگ نبودن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان اصناف است.

وی بر این باور است که اگر این سه نهاد با همدیگر هماهنگ باشند، خیلی راحت می توان هم مدل اسلامی لباس را طراحی و تولید کرد و هم بر کار افراد متخلف نیز نظارت بیشتری داشت.

با وجودی که وزارت فرهنگ و نمایندگان اصناف، کم کاری خود را در این زمینه با صراحت می پذیرند، اما اعتراف به کم کاری و پذیرفتن اشتباه، همیشه به معنی بهتر شدن اوضاع نیست. تا وقتی حجاب در پوشش به عنوان دغدغه ای ملی مطرح نشود و فعالیت مسئولان در این مقوله فرهنگی گسترش پیدا نکند، در سال های آینده هم مدل های غربی و پوشش های غیراسلامی از بازار جمع آوری نخواهد شد.

شوهای زیرزمینی لباس همچنان می‌تازند/ شبکه‌های بیگانه، شاکی ساماندهی مد و لباس در ایران!

تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۱

به‌دنبال برگزاری "شوهای زنده لباس" که تا دیروز غیر قانونی برگزار و معمولا با حضور افراد ساختار شکن در لباس و رفتار و همراه با اختلاط زن و مرد بود ، این بنیاد موظف به ساماندهی اینگونه شوهای لباس نیز شد که با توجه به اقدامات قابل توجهی که در این مسیر انجام گردید، اما متاسفانه وزارت ارشاد در این ساماندهی بطور کامل موفق نشده و تعداد شوهای غیر قانونی همچنان پر رنگ تر از شوهای قانونی است و چه بسا که برخی از این نمایشها با مجوز وزارت ارشاد هم ساختار شکنانه برگزار می شود!

شوهای زیرزمینی لباس همچنان می‌تازند/ شبکه‌های بیگانه، شاکی ساماندهی مد و لباس در ایران!

گروه اجتماعی جهان‌نیوز - زهره مرادزاده: تیرماه سال ۱۳۸۷ دولت با ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی مد و لباس وظایف دستگاه‌های اجرایی برای اجرای این قانون را مشخص کرد. به منظور تحقق اهداف این قانون، کارگروهی مرکب از ‌نمایندگان دستگاههای مختلف مرتبط تشکیل و بر اساس این مصوبه، این کارگروه وظایفی چون اتخاذ سیاست‌ها و خط ‌مشی‌های اجرایی شدن مواد قانون، بررسی و تصویب برنامه‌‌های پیشنهادی اعضای کارگروه، تعیین برنامه دستگاه‌ها برای تحقق اهداف قانون، نظارت بر فعالیت‌ها و عملکرد دستگاه‌ها و ارزیابی آنها را بر عهده گرفت.

حمایت از طراحان لباس اولین گام وزارت ارشاد

اما با توجه به تعریف فعالیت دستگاه‌های مختلف برای نیل به اهداف قانون ساماندهی مد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با راه‌اندازی بنیاد ملی مد و لباس، سکان‌دار این ساماندهی شد تا با کمک طراحان خلاق، مسیر تولید پوشاک ایرانی-اسلامی را هموارتر کند. به عبارت دیگر طراحان لباس، ساماندهی شدند تا با ارائه الگوهای متناسب با فرهنگ ایرانی-اسلامی، اولین گام در مسیر عفاف و حجاب برداشته شود. قاعدتا توجه ویژه به طراحان خبره پوشاک و حمایت از آنها می‌توانست فرصتی باشد تا ذائقه مردم را در اولین قدم با طراحی شیک و مطابق با معیارهای ارزشی تغییر دهند، که به گفته کارشناسان این از وظایف خطیر بنیاد است و در صورت موفقیت در این مهم، می‌‌توان به آینده امیدوار شد.

مزون های زیرزمینی و نافرمانی برای بازرسی ها

دومین گام بنیاد مد و لباس، ساماندهی مزون‌های لباس است که در کشور ما به شدت فعال و خارج از دایره بازرسی‌ها بوده و اتفاقا بخش قابل توجهی از پوشاک کشور را نیز تامین می‌کند. ساماندهی این مهم نیز از وظایف بنیاد ملی مد و لباس است و هر چند این بنیاد در آغاز راه است، اما در این ساماندهی چندان موفق نبوده و بدلیل روحیه خاص قانون‌گریزی‌، صاحبان این مشاغل چندان علاقه‌ای به حضور در چتر نظارتی وزارت ارشاد ندارند.

شوهای زیرزمینی همچنان پیش‌تازند

به‌دنبال برگزاری "شوهای زنده لباس" که تا دیروز غیر قانونی برگزار و معمولا با حضور افراد ساختارشکن در لباس و رفتار و همراه با اختلاط زن و مرد برگزار می‌شد، این بنیاد موظف به ساماندهی اینگونه شوهای لباس نیز شده که با توجه به اقدامات قابل توجهی که در این مسیر انجام گردید، اما متاسفانه وزارت ارشاد در این ساماندهی به‌طور کامل موفق نشده و تعداد شوهای غیر‌قانونی همچنان پر رنگ تر از شوهای قانونی است و چه بسا که برخی از این نمایش‌ها با مجوز وزارت ارشاد هم، ساختار‌شکنانه برگزار می‌شود!

مردم گلایه مند نمایشگاه‌های پاییزه و بهاره

اگر چه بر اساس آیین‌نامه ساماندهی مد و لباس، وزارت ارشاد به عنوان یکی از دستگاه‌های عضو کارگروه یاد شده موظف به ساماندهی فرهنگی ـ هنری طراحان پارچه و لباس و ایجاد نمایشگاه‌ دائمی پارچه و لباس ایرانی ـ اسلامی است و تاکنون چندین نمایشگاه پاییزه و بهاره نیز برگزار شده، اما در جریان برگزاری این نمایشگاه‌ها طیف وسیعی از متقاضیان از نمونه‌های ارائه شده در این بازارها گلایه مند و آن را محصول بازار می‌دانند و نه محصول و خروجی بنیاد ملی و مد و لباس!

تولید کننده ها شاکی وارد کننده های غیر قانونی

از سویی تولید‌کنندگان نیز معتقدند ارائه الگوهای ایرانی- اسلامی، نیازمند حمایت وزارت صنعت و تجارت است و عدم در نظر گرفتن تسهیلات و حمایت مادی از تولید کنندگان از یک سو و جلوگیری از واردات بی‌رویه پوشاک از مرزهای جغرافیایی ایران از سوی دیگر زمینه گسترش پوشاک اسلامی در کشور فراهم نخواهد شد.

بنابراین با در نظر گرفتن نیاز مخاطب، شرایط تولید‌کننده و واردات بی‌رویه‌، عملکرد کارگروه مد و لباس در حد طراحی باقی می‌ماند تا تولید‌کننده چشم انتظار وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد. این در حالی است که وزارت صنعت نیز معتقد است با توجه به شرایط اقتصادی کشور، این درخواست از اولویت‌بندی‌های کشور فعلا خارج است!

فرهنگ‌سازی زمینه‌ساز توجه جدی مسئولین

در این میان نباید سهم دستگاه‌هایی چون صدا‌و‌سیما، آموزش و پرورش، وزارت کشور، مجلس و ... را نادیده گرفت چرا که فرهنگ‌سازی در زمینه پوشاک گام مهمی در حل مسئله عفاف و حجاب است و زمانی‌که پوشش ایرانی- اسلامی با کمک فرهنگ‌سازی نیاز واقعی و جدی مردم شود و این نیاز از سوی مردم دنبال شود، قطعا مسئولین با جدیت بیشتری آن را دنبال خواهند کرد که البته به نظر می‌رسد با شیب ملایمی در حال انجام است و همین اقدامات منجر به واکنش رسانه‌های ضد‌انقلاب نیز شده است.

رادیو زمانه شاکی ساماندهی مد و لباس در ایران شد!

اقدامات و ساماندهی صورت گرفته از سوی وزارت ارشاد، بسیاری از رسانه‌های ضد انقلاب به تکاپو افتادند تا این اقدامات را مانع استقلال شهروندی بنامند! "رادیو زمانه" رسانه وابسته به رژیم صهیونیستی ضمن انتقاد شدید از ساماندهی مد و لباس در ایران در تحلیلی می‌نویسد: کارگروه سازماندهی مد و لباس کشور که از زیرمجموعه‌های معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است،‌ هم‌داستان و هماهنگ با کمیسیون فرهنگی مجلس و نیروی انتظامی، تهاجم سازماندهی‌شده تازه‌ای را علیه مزون‌های مستقل شهروندی و نمایش "غیرقانونی" مد در خانه‌ها آغاز کرده است. این تلاش‌ها در جهت همسان‌سازی لباس ایرانیان مطابق با "شئونات اسلامی"شکل گرفته و عرصه‌های سیاست، هنر، ورزش و زندگی اجتماعی ایرانیان را دربر می‌گیرد.

کد مطلب: 369675

گلایه های معاون رئیس جمهور درباره اجرا نشدن قوانین عفاف و حجاب

تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۵

معاون رئیس جمهوری در امور بانوان با اشاره به عملکرد ضعیف دستگاه‌ها در عرصه حجاب و عفاف گفت: گسترش حجاب در اولویت فعالیت‌ها قرار ندارد به همین جهت با وجود برگزاری همایش‌های مختلف شاهد ایجاد عزم جدی برای اجرایی کردن قوانین نیستیم.

گلایه های معاون رئیس جمهور درباره اجرا نشدن قوانین عفاف و حجاب

به گزارش جهان به نقل از فارس، «شهیندخت مولاوردی» معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در همایش «انسان عفیف» که به همت کمیته بانوان بیست‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، اظهار داشت: دستور رضاخان در زمینه کشف حجاب مخالفت‌های مردم و علما را در پی داشت به طوری که پس از سقوط رضاخان نیز اگرچه مردم در انتخاب پوشش خود آزاد بودند اما هرگاه جامعه به سوی بی‌بندوباری پیش می‌رفت با مخالفت‌های علما و مردم روبرو می‌شد.

وی با اشاره به نوع پوشش مردم پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولان به موضوع حجاب و نوع پوشش مردم توجه بسیاری داشتند، البته با این وجود تا دهه دوم انقلاب به دلیل فضای حاکم بر جامعه چنین مشکلاتی که امروزه در عرصه حجاب گریبانگیر آن هستیم وجود نداشت اما از دهه دوم پیروزی انقلاب اسلامی به تدریج مسئله پوشش زنان تبدیل به معضلی در کشور شد که درباره علت وقوع آن تحلیل‌های مختلفی وجود دارد.

دستگاه‌های فرهنگی در تعمیق فرهنگ عفاف و حجاب ضعیف عمل کردند

مولاوردی با بیان اینکه علما علت بدحجابی را تهاجم فرهنگی عنوان می‌کنند اما عده‌ای سختگیری‌های گذشته را عامل این معضل می‌دانند، ادامه داد: بر اساس نظر کسانی که سخت‌گیری‌های گذشته را دلیل گسترش بدحجابی می‌دانند، سیاست‌های غلط فرهنگی دولت‌های گذشته و کج سلیقگی‌ها در تعیین رنگ و اندازه لباس جوانان موجب ایجاد دلزدگی و عقده‌هایی در جامعه شد که با بروز آزادی‌های اجتماعی و سیاسی در دولت‌های سازندگی و اصلاحات سر باز کرد.

معاون رئیس جمهوری در امور بانوان با اشاره به اینکه در سال ۱۳۸۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی قانون راهکارهای اجرایی گسترش عفاف و حجاب تصویب کرد و ۲۶ دستگاه در سه قوه متولی اجرای آن شدند، خاطر نشان کرد: تصویب این قانون نشان داد که نه تنها خانواده‌ها بلکه سایر دستگاه‌ها به ویژه آموزش و پرورش به درستی به وظایف خود عمل نکرده‌اند.

صدا و سیما در برخی برنامه‌ها الگوهای حجاب را تضعیف کرد

وی با بیان اینکه وزارت کشور از سال ۱۳۸۷ که مسئولیت اجرایی قانون عفاف و حجاب را بر عهده گرفت عملکرد نسبتاً خوبی داشت، گفت: با وجود فعالیت‌های گسترده در عرصه عفاف و حجاب هنوز شاهد رویکرد و نتیجه مثبتی در این عرصه نبوده‌ایم تا جایی که حتی سازمان صدا و سیما با بر عهده داشتن ۳۱ وظیفه در عرصه عفاف و حجاب که سهم بیشتری نسبت به سایر دستگاه‎‌ها دارد، عملکرد ضعیفی داشته به طوری که حتی در برخی مواقع باعث تخریب الگوهای صحیح حجاب در جامعه شده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های دیگر سازمان‌ها در عرصه عفاف و حجاب گفت: سازمان تبلیغات اسلامی با وجود اینکه اقدامات زیادی در زمینه عفاف و حجاب داشته است اما بیشتر این اقدامات ناکارآمد و ناتمام رها شده‌اند درحالی که این سازمان می‌توانست به وسیله حوزه هنری گام‌های اساسی در زمینه گسترش حجاب و عفاف به وسیله هنر بردارد؛ همچنین وزارت ارشاد با وجود گستردگی نتوانسته در این عرصه با ارائه الگوها و محصولات مناسب افراد را به عفاف و حجاب تشویق کند.

مولاوردی با بیان اینکه ۲۶ دستگاه متولی امر عفاف و حجاب هستند اما با این وجود تمامی بار مسئولیت بر عهده نیروی انتظامی قرار دارد تصریح کرد: اگر دستگاه‌های فرهنگی جامعه به مسئولیت‌های خود عمل می‌کردند زمینه دخالت نیروی انتظامی نیز کمتر می‌شد اما هم‌اکنون با بی‌توجهی دستگاه‌ها تمامی اقدامات و مسئولیت‌ها بر عهده نیروی انتظامی قرار گرفته است.

گسترش حجاب در اولویت برنامه‌های دستگاه‌ها قرار ندارد

معاون رئیس جمهوری در امور بانوان ادامه داد: گسترش حجاب در اولویت فعالیت‌ها قرار ندارد به همین جهت با وجود برگزاری همایش‌های مختلف هنوز شاهد ایجاد عزم جدی برای اجرایی کردن قوانین نیستیم در حالی که باید به عفاف و حجاب به عنوان یکی از مهمترین برنامه‌ها توجه کرد.

وی با اشاره به اینکه مشکل بدحجابی و بی‌حجابی عمیق‌تر از آن است که با کار اداری قابل حل باشد، گفت: رفع مشکل عفاف و حجاب نیازمند عزم ملی و اراده جمعی است که امیدواریم در سالی که به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده است شاهد ایجاد عزم ملی در این زمینه باشیم تا در یک جامعه ایمانی به فعالیت خود ادامه دهیم.

گلایه های معاون رئیس جمهور درباره اجرا نشدن قوانین عفاف و حجاب

تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۵

معاون رئیس جمهوری در امور بانوان با اشاره به عملکرد ضعیف دستگاه‌ها در عرصه حجاب و عفاف گفت: گسترش حجاب در اولویت فعالیت‌ها قرار ندارد به همین جهت با وجود برگزاری همایش‌های مختلف شاهد ایجاد عزم جدی برای اجرایی کردن قوانین نیستیم.

گلایه های معاون رئیس جمهور درباره اجرا نشدن قوانین عفاف و حجاب

به گزارش جهان به نقل از فارس، «شهیندخت مولاوردی» معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در همایش «انسان عفیف» که به همت کمیته بانوان بیست‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، اظهار داشت: دستور رضاخان در زمینه کشف حجاب مخالفت‌های مردم و علما را در پی داشت به طوری که پس از سقوط رضاخان نیز اگرچه مردم در انتخاب پوشش خود آزاد بودند اما هرگاه جامعه به سوی بی‌بندوباری پیش می‌رفت با مخالفت‌های علما و مردم روبرو می‌شد.

وی با اشاره به نوع پوشش مردم پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولان به موضوع حجاب و نوع پوشش مردم توجه بسیاری داشتند، البته با این وجود تا دهه دوم انقلاب به دلیل فضای حاکم بر جامعه چنین مشکلاتی که امروزه در عرصه حجاب گریبانگیر آن هستیم وجود نداشت اما از دهه دوم پیروزی انقلاب اسلامی به تدریج مسئله پوشش زنان تبدیل به معضلی در کشور شد که درباره علت وقوع آن تحلیل‌های مختلفی وجود دارد.

دستگاه‌های فرهنگی در تعمیق فرهنگ عفاف و حجاب ضعیف عمل کردند

مولاوردی با بیان اینکه علما علت بدحجابی را تهاجم فرهنگی عنوان می‌کنند اما عده‌ای سختگیری‌های گذشته را عامل این معضل می‌دانند، ادامه داد: بر اساس نظر کسانی که سخت‌گیری‌های گذشته را دلیل گسترش بدحجابی می‌دانند، سیاست‌های غلط فرهنگی دولت‌های گذشته و کج سلیقگی‌ها در تعیین رنگ و اندازه لباس جوانان موجب ایجاد دلزدگی و عقده‌هایی در جامعه شد که با بروز آزادی‌های اجتماعی و سیاسی در دولت‌های سازندگی و اصلاحات سر باز کرد.

معاون رئیس جمهوری در امور بانوان با اشاره به اینکه در سال ۱۳۸۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی قانون راهکارهای اجرایی گسترش عفاف و حجاب تصویب کرد و ۲۶ دستگاه در سه قوه متولی اجرای آن شدند، خاطر نشان کرد: تصویب این قانون نشان داد که نه تنها خانواده‌ها بلکه سایر دستگاه‌ها به ویژه آموزش و پرورش به درستی به وظایف خود عمل نکرده‌اند.

صدا و سیما در برخی برنامه‌ها الگوهای حجاب را تضعیف کرد

وی با بیان اینکه وزارت کشور از سال ۱۳۸۷ که مسئولیت اجرایی قانون عفاف و حجاب را بر عهده گرفت عملکرد نسبتاً خوبی داشت، گفت: با وجود فعالیت‌های گسترده در عرصه عفاف و حجاب هنوز شاهد رویکرد و نتیجه مثبتی در این عرصه نبوده‌ایم تا جایی که حتی سازمان صدا و سیما با بر عهده داشتن ۳۱ وظیفه در عرصه عفاف و حجاب که سهم بیشتری نسبت به سایر دستگاه‎‌ها دارد، عملکرد ضعیفی داشته به طوری که حتی در برخی مواقع باعث تخریب الگوهای صحیح حجاب در جامعه شده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های دیگر سازمان‌ها در عرصه عفاف و حجاب گفت: سازمان تبلیغات اسلامی با وجود اینکه اقدامات زیادی در زمینه عفاف و حجاب داشته است اما بیشتر این اقدامات ناکارآمد و ناتمام رها شده‌اند درحالی که این سازمان می‌توانست به وسیله حوزه هنری گام‌های اساسی در زمینه گسترش حجاب و عفاف به وسیله هنر بردارد؛ همچنین وزارت ارشاد با وجود گستردگی نتوانسته در این عرصه با ارائه الگوها و محصولات مناسب افراد را به عفاف و حجاب تشویق کند.

مولاوردی با بیان اینکه ۲۶ دستگاه متولی امر عفاف و حجاب هستند اما با این وجود تمامی بار مسئولیت بر عهده نیروی انتظامی قرار دارد تصریح کرد: اگر دستگاه‌های فرهنگی جامعه به مسئولیت‌های خود عمل می‌کردند زمینه دخالت نیروی انتظامی نیز کمتر می‌شد اما هم‌اکنون با بی‌توجهی دستگاه‌ها تمامی اقدامات و مسئولیت‌ها بر عهده نیروی انتظامی قرار گرفته است.

گسترش حجاب در اولویت برنامه‌های دستگاه‌ها قرار ندارد

معاون رئیس جمهوری در امور بانوان ادامه داد: گسترش حجاب در اولویت فعالیت‌ها قرار ندارد به همین جهت با وجود برگزاری همایش‌های مختلف هنوز شاهد ایجاد عزم جدی برای اجرایی کردن قوانین نیستیم در حالی که باید به عفاف و حجاب به عنوان یکی از مهمترین برنامه‌ها توجه کرد.

وی با اشاره به اینکه مشکل بدحجابی و بی‌حجابی عمیق‌تر از آن است که با کار اداری قابل حل باشد، گفت: رفع مشکل عفاف و حجاب نیازمند عزم ملی و اراده جمعی است که امیدواریم در سالی که به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده است شاهد ایجاد عزم ملی در این زمینه باشیم تا در یک جامعه ایمانی به فعالیت خود ادامه دهیم.