هابز می‌گوید انسان گرگ انسان است/اینها میکویند برای پیشرفت باید اخلاق را از سیاست حذف کنید/خود باخته باتفکر رزم‌آرائی!
38 بازدید
تاریخ ارائه : 6/21/2014 11:22:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

سخنان تامل برانگیز مشاور سابق؛چون سیاست را اخلاقی نگاه می‌کنیم، پیشرفت نمی‌کنیم!تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۱:۱۹ مشاور سابق روحانی می‌گوید ما نمی‌توانیم در مسیر توسعه حرکت کنیم چون اسلامی و اخلاقی به جهان نگاه می‌کنیم و جهانی نشده‌ایم!

به گزارش جهان، محمود سریع‌القلم در مصاحبه با روزنامه زنجیره‌ای آرمان با بیان اینکه بدون جهانی شدن نمی‌توان پیشرفت کرد، می‌گوید: ما هنوز نتوانستیم آن انطباق و سازگاری را ایجاد کنیم اصل استقلال که در ایران بعد از انقلاب مطرح شده است و مبانی دینی‌اش به «نفی‌سبیل» برمی‌گردد، یک اصل جدی است کار در سطح جهانی، تسامح می‌طلبد.

او می‌افزاید: چالش بزرگ این است که یک کشور تا چه میزان مبانی جهانی و اصول آن را پذیرفته است. مبانی جامعه‌ بومی، با جریان جهانی معارض است یا خیر؟

وی آنگاه با کنایه زدن به مقامات دولت و وزارت خارجه گفت: چندی پیش یکی از سیاستمداران کشور در مصاحبه‌ای گفته بودند که ما حاضریم ظرف دو، سه ماه مشکل هسته‌ای را حل و فصل کنیم، منتهی به شرط اینکه غرب صادق باشد. این جمله برای من خیلی معنی دارد. ما هنوز در سیاست جهانی به دنبال «صداقت» می‌گردیم! به همین خاطر است که طی دو ماه گذشته دچار مشکل شده‌ایم. می‌گوییم مگر نمی‌گویید مشکل شما هسته‌ای است، ما که با شما گفت‌وگو می‌کنیم، پس چرا به سفیر ما ویزا نمی‌دهید و ساختمان ما را در نیویورک مصادره می‌کنید؟ برای چه با عضویت ایران در فلان گروه «ان.جی.‌او»‌های سازمان ملل مخالفت کرده و علیه نظام سیاسی و سیستم انتخاباتی کشور بیانیه می‌دهید؟ ریشه این مساله این است که ما سیاست را از زاویه اخلاق می‌بینیم(!)

وی در حالی که از توسعه‌یافتگی‌ غرب (جامعه جهانی) یاد کرده و انسان را سمبل پیشرفت و توسعه دانسته بود، لحظاتی بعد تصریح کرد: جهان، جهان هابزی است. جهان بر اساس مبانی فکری اسلامی مدیریت نمی‌شود! ما می‌گوییم یک قدم برداشتیم، شما هم یک قدم بردارید. بعد او می‌گوید: نه! اینکه شما که یک قدم برداشتید (از نظر هابز) یعنی شما ضعیف بودید؛ پس ما بیشتر فشار می‌آوریم. استراتژی غرب با ایران در شرایط فعلی این است. منظور من از غرب، آمریکا - آیپک (کمیته روابط عمومی آمریکا- اسرائیل) است. استراتژی آنها، همکاری محدود و حداکثر فشار است. می‌خواهم بگویم جهان‌بینی ما به فرمایش شما غلط نیست، اما ای کاش که دنیا با این جهان‌بینی مدیریت می‌شد.

نتیجه این سخنان پرتناقض طبیعتا این است که باید برای رسیدن به توسعه با جهان هابزی- جهانی که هابز می‌گوید انسان گرگ انسان است- سازگار شد و استقلال خود را زیر پا گذاشت یا نفی سبیل را به کناری نهاد و زایده و اقمار قدرت‌های غربی شد، یعنی چیزی شبیه رژیم پهلوی! به تعبیر دیگر باید پرسید آیا در برابر گرگ‌وارگی غرب می‌توان ادعای توسعه‌یافتگی آنها را مطرح کرد و آنگاه نسخه پیچید که مقابل گرگ نایستید و بره‌گی کنید؟! و آیا دولت‌ها و حکومت‌هایی که تن به چنین توصیه‌ای سپردند، در مصر و لیبی و کشورهای دیگر به توسعه و پیشرفت رسیدند؟

وی در بخش دیگری از مصاحبه از موضعی کاملا پوپولیستی و فاقد پایه و استناد، پوپولیسم را به همه ایرانیان تعمیم داد و گفت: من این را در زندگی‌ام مشاهده می‌کنم. حال ممکن است فردی خودش این گونه نباشد اما میانگین جامعه این تمایل را داشته و اکثریت جامعه را دربرمی‌گیرد.
سریع‌القلم روشن نکرده که با چه سند و مدرکی ادعا می‌کند اکثر مردم ایران پوپولیست هستند اما خود وی در زمره نخبگان و روشنفکران قرار می‌گیرد.

گفتنی است پیش از این آشنا مشاور رئیس‌جمهور این موضوع را که سریع‌القلم مشاور روحانی است زیر سؤال برده بود.
منبع: کیهان

تفكر رزم‌آرائي! محمد صفري البته ما كه سن‌مان به سال ۱۳۲۹ قد نمي‌دهد، اما در تاريخ ثبت شده است و اسناد و مدارك آن هم وجود دارد. رزم آرا نخست وزير دوران شاه و طاغوت در اين سال به مجلس شوراي ملي مي‌رود براي سخنراني. مهمترين بخش اين سخنان گهربار! و مقتدرانه! را بخوانيد تا بعد.
آقاي نخست وزیر! برای اثبات يك ادعا و سرسپردگي خود، كه البته قصد او تحقير ايران و ايراني بوده است، اما در واقع خود و حكومت شاه را تحقير كرده است و خودش هم از اين بابت بي خبر بوده، در اين سخنراني گفته است؛ «ایرانی جماعت، حتی نمی‌تواند آفتابه بسازد!»
سال‌هاي سال چنين جملات و تعابيري را در مغز مردم ايران فرو كردند و استعداد و خلاقيت را در انديشه مردم كور، تا بتوانند هر چه بيشتر اين كشور را بدوشند و بدزدند و ببرند.البته تنها خودشان نه كه به واسطه همان‌هايي كه آنها غلام حلقه به گوششان بودند. آمريكا و انگليس در مقاطع گوناگون تا آنجا كه توانستند مملكت را چاپيدند و بردند. نفت و معادن و هر آنچه كه مي‌شد. خوش خوراك بودند و شكمشان هم سيري نداشت.
از جان آدميزاد گرفته تا شير مرغ را وارد مي‌كردند و پول نفت را هم به اربابان خود مي‌دادند تا خوش خدمتي خود را ثابت كنند و بگويند كشوري كه نفت دارد نيازي به توليد و ساختن ندارد.
سال‌ها گذشت و اين رويه ادامه داشت تا اين كه انقلاب اسلامي پيروز شد و همه آن تفكرات پوچ و پليد هم از اين كشور رخت بر بست. ديگر آن سخن رزم آرا كه گفته بود ايراني جماعت حتي نمي‌تواند آفتابه هم بسازد، جايگاهي در ميان مردم و مسئولان نداشت.
تصورش را بكنيد اگر همان رژيم شاه بر سر كار بود همچنان بايد افرادي مانند رزم آرا پشت تريبون مجلس قرار مي‌گرفتند و آن سخنان در شأن خودشان را بيان مي‌كردند.
اما اين شعار و تز «ما مي توانيم» حضرت امام(ره) و خلف صالح ايشان حضرت آيت الله خامنه‌اي جان تازه‌اي به كالبد مردم ايران اسلامي دميد و از همان ابتداي پيروزي انقلاب، ایرانی نشان داد كه می‌تواند، در همان جنگ تحميلي ۸ ساله نشان دادیم که می‌توانیم. ۸ سال مقاومت و ايستادگي در مقابل تنها عراق كه نه بلكه ابرقدرت‌هاي آن زمان كم دستاوردي نبود. اين مقاومت بزرگ و پيروزي سرنوشت ساز در شرايطي به دست آمد كه از هر لحاظ ما تحريم بوديم. تحريمي كه اگر هر كشور ديگري دچار آن مي‌شد شكست را مي‌چشيد و پرچم سفيد تسليم را برافراشته مي‌كرد.
اما اكنون كه از آن سال‌هاي سخت و دشوار گذشته است ايران اسلامي در چه وضعيتي است؟ آيا همچنان هم نمي‌تواند آفتابه بسازد؟
ايران، اكنون باز هم با همه تحريم‌ها و تهديدات گسترده، رو به جلو پيش مي‌رود و اين پيشروي در دستاوردهاي بزرگي همچون دستيابي به انرژي صلح آميز هسته‌اي كه به عنوان خط قرمز غرب محسوب مي‌شود، نمود عيبني يافته است. تنها اين نيست. دستاوردهاي علمي و پزشكي، نظامي و دفاعي، موشكي و هوا فضا همه و همه با همين اعتقاد كه ما مي‌توانيم و ايراني مي‌تواند به دست آمده است.
همين دستاوردهاست كه آمريكا را به خشم وا داشته و چشم ديدن آنها را ندارد. براي همين خاطر است كه هنري كيسينجر بارها گفته است «نمی‌توان به ایران اجازه داد رویای حكومت امپراتوری به منطقه‌ای را تحقق بخشد كه برای سایر مردم دنیا بسیار اهمیت دارد.»همين سخن، استراتژي آمريكا را در قابل جمهوري اسلامي ايران روشن مي‌كند.
مقابله با كشوري كه با پيشينه تاريخي و فرهنگي غني و اثبات شده، با آميزه علوم اسلامي اكنون خاري در چشم آمريكا شده است چالشي را درست كرده است كه حل آن براي كاخ سفيد بسيار دشوار يا شايد هم محال است. اما تنها راه، پذيرش اين واقعيت و حقيقت غير قابل انكار است كه ايران اسلامي پس رفتي نخواهد داشت و تنها راه اين است كه آمريكا وجود جمهوري اسلامي ايران را به عنوان يك كشور تأثير گذار در همه زمينه‌ها بپذيرد و تن به شكست بزرگ خود در مقابل ملتي با اراده قوي بدهد كه با حكومت ولايي خود توانسته است هيمنه آمريكا را در هم بشكند.
رهبر انقلاب روز گذشته در ديدار اعضاي جهاد دانشگاهي در باره ما مي‌توانيم خاطرنشان کردند: با وجود تزریق روحیه خودباوری در سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اما همچنان ریشه فرهنگ غلط «ما نمی‌توانیم» قلع و قمع نشده است و متأسفانه هنوز عده‌ای در زمینه‌های مختلف، نگاه به بیگانگان و پیشرفت‌های علمی، سیاسی، نظامی و مادی آنها دارند.
براي اين كه ريشه تفكر «ما نمي‌توانيم» خشكيده شود چه بايد كرد؟ نقشه راه مقابله با اين تفكر هم از سوي رهبر معظم انقلاب تدبير شده است كه اگر همگان به ويژه مسئولان به آن توجه داشته باشند مي‌توان به راحتي اين ريشه سست شده را برچيد. مديريت جهادي همراه با عزم ملي. اين مديريت سال‌هاست كه در برخي نهادها و ارگان‌هاي انقلابي پيگير‌ي و اجرايي شده است.
نمود واقعي آن در حوزه دفاعي و نظامي چه در سپاه و چه در ارتش جمهوري اسلامي ايران به خوبي ديده مي‌شود و دستاوردهاي آن باعث شده است كه دشمنان هم به آن اعتراف كنند و حتي فكر حمله نظامي به ايران اسلامي را از سر بيرون كنند. همه دستاوردهاي هسته‌اي، حوزه دفاعي، نظامي، موشكي، هوا فضا و راداري مرهون مديريت جهادي است.
اين اتفاق مي‌تواند در حوزه‌ها و سازمان‌ها و صنايع ديگر هم بيفتد اما شرط آن عزم ملي و مديريت جهادي است.
تأسف رهبر معظم انقلاب اسلامي به خاطر وجود عده‌اي كه نگاه به بيگانگان و پيشرفت‌هاي علمي، سياسي، نظامي و مادي آنها دارند، نشان مي‌دهد كه اينگونه افراد در بخش‌هايي هستند كه تفكر خود را نهادينه كرده و مانعي بر سر راه «ما مي‌توانيم» شده‌اند.
اكنون كه رهبري نظام با همراهي مردم، عزم خود را براي تحقق پيشرفت‌هاي بزرگ جزم كرده‌اند، بايد از ورود افرادي كه استحاله شده‌اند، به عرصه‌هاي تأثير گذار علمي جلوگيري كرد يا تفكر آنها را نسبت به انگيزه «ما نمي‌توانيم» تغيير داد.
اينگونه افراد همچنان با طرز تفكر رزم آراها زندگي مي كنند و مانعي بر سر راه ما مي‌توانيم هستند.