نمی‌دانم این سیاست واسطه گری در کشور ما از کجا نشات می گیرد
302 بازدید
تاریخ ارائه : 6/12/2014 10:10:00 AM
موضوع: اقتصاد

عليمرداني در گفت وگو با سياست روز:مديري قوي‌تر به حساب مي‌آيد كه اتاقش لوكس‌تر باشد! 

مسئله جمعيت جزو سياست هاي استراتژ‍يكي هر كشور به شمار مي رود. اينكه يك كشور داراي جمعيتي مناسب و متعادل باشد بيانگر مانور قدرتي است كه آن كشور مي تواند داشته باشد.
جامعه شناسان معتقدند مسئله جمعيت يكي از اركان اصلي قدرت به شمار آمده و اين ضلع وقتي در كنار ضلع سرزمين قرار بگيرد مي تواند در پيرو يك قدرت اجرايي برتر به جايگاه هاي والا برسد.
كشور ما ايران در اين خصوص از دو ركن اصلي قدرت يعني جمعيت و سرزمين برخوردار است و قدرتمندي ضلع سوم مي تواند به استمرار اين شكوه كمك كند. بدنه اجرايي كشور طي سالهاي گذشته در خصوص سياست هاي جمعيتي كشور دچار اشتباهاتي شد كه اكنون وظيفه دارد آن را تصحيح كند.در واقع بعد از آنكه بعد از جنگ تحميلي ناچار شديم سياست هاي كنترل جمعيت را به منظور بهبود شرايط زندگي ايرانيان در دستور كار قرار دهيم حالا نيز بايد سياست هاي افزايش جمعيت را در دستور كار داشته باشيم تا اشتباهات ده سال گذشته را كه سياست هاي جمعيتي كشور به حال خود رها شده بود،خنثي سازيم.
در حالي اين روزها آمارها از سقط روزانه ۱۰۰۰ جنين خبر مي دهد كه كارشناسان معتقدند اگر شرايط زندگي بهبود يابد و خانواده ها نگراني از آينده فرزندان خود نداشته باشند مي توان اميد داشت كه نرخ باروري در كشور به ميزان مطلوب باز گردد.
در خصوص همين سياست هاي جمعيتي سياست روز گفت وگوي كوتاهي با يكي از نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي داشته است كه در ادامه مي آيد. محسن علیمردانی نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بيان اينكه تاكيدات مقام معظم رهبري در خصوص سياست هاي جمعيتي كشور بايد مورد توجه مسئولان قرار گيرد، مي‌گويد: مسئولان بايد حرفهايي را كه مي زنند در عمل تحقق بدهند تا در حد شعار باقي نماند. وي بحث اشتغال و کار خانواده‌ها را موضوع اصلي صحبت خود قرار داد و تصريح كرد: در وهله اول بايد قدر جمعيت فعلي را بيشتر بدانيم و براي همين جمعيت خوب برنامه‌ريزي کنيم.
عليمرداني با بيان اينكه كشور ما كشور ثروتمند و توانايي است،تاكيد مي كند:برخي كشورها ذخاير خوبي دارند اما با برنامه و اهميت دادن به مقوله كار توانسته اند كشور خود را نجات دهند.
عضو كميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه مسئولين بايد دغدغه تمام مردم را داشته باشند و براي شغل و ازدواج و خوشبختي آنها نگران باشند،ادامه مي دهد: اگر مسئولين دغدغه واقعي مردم را داشته باشند مشكلات حل مي شود. نماينده مردم زنجان و طارم از جمله مسائل مهم در بحث جمعيت را شغل جوانان تحصيلكرده مي داند و ادامه مي دهد: ميليون ها تومان از سوي دولت و خانواده ها خرج جوانان شده تا تحصيل كنند پس اگر قدر اين جوانان با استعداد را بدانيم و براي اشتغال و عاقبت بخيري و ازدواج آنها برنامه‌ريزي کنيم،مشكلات كشور بهبود مي يابد.
عليمرداني معتقد است: اگر خانواده ها بدانند نظام و مسئولين و نماينده ها به آينده فرزندانشان اهميت مي دهند روحيه بهتري براي زندگي يافته و اين در آينده تاثير مثبتي در افزايش جمعيت خواهد داشت. وي با بيان اينكه اگر خانواده ها ببينند زيرساخت هاي لازم براي آينده مطلوب فرزندانشان مهيا است ناخواسته به سمت فرزند آوري پيش مي‌روند،ادامه مي دهد:در وهله نخست بايد با بهبود زيرساخت ها اميد به زندگي را در جامعه زنده كنيم.
عضو كميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه در حوزه دانشگاه كارهاي زيربنايي خوبي صورت گرفته است كه بايد اين كارهاي خوب را به همه بخش ها تعميم دهيم.
نماينده مردم زنجان معتقد است: مردم حق دارند نگران آينده فرزندانشان باشند و در همين رابطه اولويت اول دولت بايد آن باشد كه بتوانيم از همين استعدادهاي موجود به خوبي بهره ببريم.
وي با بيان اينكه اگر شغل مناسبي براي جوانانمان تدارك ببينيم بسيار تاثيرگذار است،ادامه مي دهد: مسئولين بايد با اتخاذ راهكارهايي مردم را به زندگي تشويق كنند و اين راهكارها نبايد تنها در حد شعار باشد چراكه مردم بايد در عمل تجلي اين حرفها را ببينند. اين نماينده مجلس تنها راهكار توليد اشتغال در كشور را حمايت از توليد مي داند و ادامه مي دهد: توليد بايد جايگزين دلالي و واسطه گري شود تا بتوانيم موانع را از بين ببريم.
عضو كميسيون اجتماعي مجلس با بيان اينكه با حمايت از سرمايه گذاران بايد جلوي دلالي ها گرفته شود،ادامه مي‌دهد: نمي‌دانم اين سياست واسطه گري در كشور ما از كجا نشات مي گيرد؟
عليمرداني البته در رابطه با بحث اشتغال جوانان موضوع مهم ديگري را نيز مورد تاكيد قرارداده و مي گويد: از سوي ديگر بايد به اهميت كار و وقت در كشورمان توجه ويژه اي شود. وي اشاره مي كند: بسياري از كشورها نفت و گاز ندارند اما خوب بلدند از سرمايه هاي شان خود بهره ببرند. نماينده مردم زنجان و طارم در مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر آنكه سالانه ۳۰ ميليارد دلار انرژي ‍ِ هدر مي دهيم ،ادامه مي دهد: بحث بهبود الگوي مصرف را بايد در دستور كار قرار دهيم. وي با اشاره به اينكه هم اكنون در بحث هاي اقتصادي بهره ور عمل نمي كنيم ،تصريح مي كند: با توجه به كيفيت خودروهاي داخلي و ترافيك ميزان مصرف سوختمان در كشور بالا بوده و بايد سعي كنيم اين حيف و ميل كم شود.
عضو كميسيون اجتماعي مجلس نهم با تاكيد بر آنكه در كشورمان ظرفيت هاي بزرگي داريم ،ادامه مي دهد: اگر قانونمند عمل كنيم رشد اقتصادي خواهيم داشت. وي همچنين معتقد است بايد با فرهنگ سازي فرهنگ كار كشور را اصلاح و ميزان ساعت كار مفيد را بهبود بخشيم. عليمرداني با اشاره به آنكه ۸۰ درصد بودجه کشور را هزينه‌هاي اداري مي بلعد،ادامه مي دهد:هزينه‌هاي اداري شامل حقوق و مزايا و بحث هاي جانبي مي شود كه اصلا قابل قبول و مطلوب نيست. نماينده مردم زنجان و طارم در مجلس شوراي اسلامي معتقد است:اگر به همين روند ادامه بدهيم اداره کشور سخت مي‌شود.
عليمرداني خواسته اين روزهاي مديران دولتي را داشتن اتاق هاي لوكس و مدرن مي داند و ادامه مي دهد:بايد با اين فرهنگ تجمل گرايي در كشور مقابله شود. وي در همين خصوص توضيح مي دهد:اين روزها مديري را قوي تر مي شناسند كه ساختمان بزرگتري داشته باشد و در همين راستا همه به دنبال گسترش جايگاه خود هستند.
اين نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به آنكه ديگر مدير و مهندس آچار به دستي در كشور نداريم،ادامه مي دهد: در جامعه اي زندگي مي كنيم كه همه مي خواهند پشت ميز باشند. نماينده مردم زنجان و طارم در مجلس شوراي اسلامي باتاكيد بر آنكه اين نگاه ها كشور را از كارهاي ضروري باز مي دارد،ادامه مي دهد: مسئولين بايد بدانند اولويت كشور ما لوكس گرايي نيست.
عليمرداني مشكل اقتصاد،ازدواج ،فرهنگ، جرم و جنايت و دزدي،فساد اداري و پارتي بازي را از جمله مسائلي مي داند كه بايد به آنها توجه شود.

کد مطلب: 87629, مولف : مونا اسلامي بلده