چنانچه فرهنگ شیعه را درست برای نسل کنونی جا بیندازیم سیاست نیز به دنبال آن خواهد آمد
28 بازدید
تاریخ ارائه : 3/12/2014 8:58:00 AM
موضوع: تبلیغ

خاطره؛

یادها؛
* عالمی که تبهکاران نیجریه‌ای را اخلاق‌مدار کرد
نوه آیت‌الله غبدالحسین لاری بود. همان کسی که در هنگامه دعواهای مشروطه و مشروعه، فکرش به حکومت اسلامی و ولایت فقیه گرم بود. برای همین است که خود او هم انقلاب را دوست داشت و برایش نسخه‌های خوب می‌پیچید: « امروز انقلاب و تشیع قابل انفکاک نیست... و چنانچه فرهنگ شیعه را درست برای نسل کنونی جا بیندازیم سیاست نیز به دنبال آن خواهد آمد. پس ابتدا باید فرهنگ شیعه را برای آنان روشن نمود و دین‌داری را در آن‌ها ایجاد کرد؛ زیرا کسی که پایبند مذهب شد مطمئنا ولایت را خواهد پذیرفت.»
مرحوم استاد، سید مجتبی موسوی لاری، کتاب‌های اخلاقش را در نیجریه برای زندانی‌ها و خلافکاران می‌بردند و آن‌قدر تاثیر می‌گذاشت که مسولان زندان شگفت‌زده می‌شدند و از آن سو هم در دفاع از عقاید تشیع دست به قلم می‌برد و پایه‌های عقیدتی و خصائص هویتی شیعه را به جهانیان معرفی می‌کرد. برای دفاع از مملکت معتقد بود «نباید اختلاف‌ سلیقه‌ها به خارج راه پیدا کند و دشمن احساس کند که شیعه در داخل هم دچار اختلاف و تشتت است.»
برای همین هم رهبر فزرانه و تیزبین انقلاب در تقدیر از او نوشت: «خدمات این عالِم فرزانه و بزرگوار و ارزشمند به گسترش معارف اسلامی و مكتب اهل بیت علیهم‌السلام در سراسر جهان، در چند دهه‌ی اخیر حقاً كم نظیر است و هزاران انسان منصف و مشتاق، با هدایت نوشته‌های وی كه با چیرگی علمی و تبیین منطقی نوشته و در پنج قاره منتشر می‌شد، به سر چشمه‌ی حقیقت دست یافته و اسلام را شناخته و بدان ایمان آورده‌اند.» مرحوم موسوی لاری، یکسال پیش و در چنین هفته‌ای بود که بر سال‌ها گمنامی خود پایان داد و عالم خاکی را ترک گفت.