آیا نسل های جدید برای ایفای نقش در انقلاب به خوبی تربیت شده اند تا در آینده کرسی های نظام را برعهده گرفته
57 بازدید
تاریخ ارائه : 2/22/2014 11:52:00 AM
موضوع: علوم سیاسی

  خبرگزاری حوزه بررسی کرد

  یاران امام و رسالت کادرسازی برای انقلاب 

  امام خمینی(ره) به عنوان فقیهی که اسلام حقیقی را به طور کامل می شناخت، یاران و شاگردانی را برای برپایی حکومت اسلامی تربیت کرد و آن ها نیز همانند یاران راستین پیامبراکرم(ص) همواره از خطوط و مواضع ایشان دست نکشیدند. 

خبرگزاری حوزه/ بدون شک یکی از مهمترین عوامل به ثمر رسیدن هر انقلاب و نهضتی، مسئله کادرسازی است و امام خمینی(ره) نیز به عنوان فقیهی که اسلام حقیقی را به طور کامل می شناخت، یاران و شاگردانی را برای برپایی حکومت اسلامی تربیت کرد و آن ها نیز همانند یاران راستین پیامبراکرم(ص)  همواره از خطوط و مواضع ایشان دست نکشیدند.

بخشی از اصحاب امام خمینی(ره) پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی توسط ایادی رژیم پهلوی و گروهک های منافق ترور و به شهادت رسیدند و بخش دیگری از آن ها نیز پس از پیروزی انقلاب با قبول مسئولیت های نظام به ارائه خدمت پرداختند که البته برخی از آن ها نظیر مرحوم عسکر اولادی، آیت الله طاهری خرم آبادی و ... از دنیا رفتند.

این سئوال پیش می آید که آیا نسل های جدید برای ایفای نقش در انقلاب به خوبی تربیت شده اند تا در آینده کرسی های نظام را برعهده گرفته و آن چنان که مد نظر امام راحل(ره) و رهبر معظم انقلاب است، مدافع اسلام ناب در دنیا باشند؟

برای پاسخ به این سئوال خبرنگار خبرگزاری حوزه سراغ شخصیت های حوزوی و سیاسی رفته و در گفتگو با آنان علاوه بر تبیین نقش ویژه یاران امام خمینی(ره) در پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی، الزامات تربیت نسل های آینده برای به دست گرفتن سکان انقلاب  را مورد بررسی قرار داده که حاصل آن در پی می آید:

یاران امام (ره) را از صحنه انقلاب خارج نکنیم

آیت الله سید محمد غروی، عضو شورای عالی حوزه های علمیه، نقش یاران امام راحل(ره) را موتور اولیه انقلاب می داند و گفت: آن ها مغز متفکر نهضت بودند و نقش برجسته ای را در پیروزی انقلاب ایفا کردند.

وی، حلقه اولیه یاران حضرت امام(ره) را محدود عنوان کرد و افزود: در آغاز شکل گیری نهضت، مراجع و علما دعوت هایی برای شکل گیری انقلاب داشتند، اما به گونه گسترده ای نبود که موجب تغییر حکومت شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه با تاکید بر اینکه یاران حضرت امام راحل(ره) خطرهای جدی را به جان می خریدند، اظهار داشت: آن ها در برابر نظام پهلوی سینه سپر کردند و شکنجه و تبعید و شهادت ها را به جان خریدند تا نهضت تداوم داشته باشد.

آیت الله غروی با بیان این که امروز یاران حضرت امام(ره) را نباید از صحنه انقلاب خارج کرد، گفت: افرادی که مورد اطمینان حضرت امام راحل(ره) بودند، با وجود سختی ها و مشقت های بسیار، دست از راه امام و انقلاب نکشیدند.

تقویت نسل جدید

وی با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم کسانی که تازه به دوران رسیده هستند، حریم یاران حضرت امام(ره) را بشکنند و عرصه ها را در دست بگیرند، اظهار داشت: این افراد با اندک فشاری تسلیم می شوند و یا گاهی به دنبال پست و مقامی هستند و متاسفانه انگیزه برخی از افرادی که امروز وارد متن انقلاب می شوند، با انقلابیون گذشته متفاوت است.

عضو جامعه مدرسین تصریح کرد: افرادی که نیز به قصد خدمت وارد می شوند و به دنبال انجام وظایف  در چارچوب انقلاب و رهبری هستند، باید تقویت شوند تا جایگزین انقلابیون گذشته باشند.

اصحاب امام راحل(ره) تئوری ولایت فقیه را تحقق بخشیدند

حجت الاسلام والمسلمین سید مجتبی طاهری خرم آبادی نیز به تبیین نقش یاران امام(ره) در انقلاب پرداخت و با بیان این که یاران امام راحل از روزهای نخست شکل گیری نهضت، در کنار ایشان حضور داشتند، تصریح کرد: یاران بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی را علما و مجاهدین و بازاریان متدینی نظیر شهید عراقی و مرحوم عسکر اولادی تشکیل می دادند.

وی با بیان این که بخشی از یاران امام راحل(ه) در مسیر استقامت و پایداری انقلاب نظیر آیت الله سعیدی به شهادت رسیدند، گفت: علما و یاران دیگر ایشان نیز در تبعید و زندان به سر بردند تا راه اسلام پاینده بماند.

نقش آیت الله طاهری خرم آبادی در انقلاب

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه به نقش مرحوم آیت الله طاهری خرم آبادی اشاره داشت و گفت: این عالم مجاهد از کسانی بود که از آغاز نهضت در کنار امام راحل(ره) حضور داشت و در سامان دادن به حرکت روحانیت و جامعه مدرسین نقش به سزایی را ایفا کرد.

مدیر مدرسه تخصصی فقه امام خمینی(ره) یکی از وظایف مهم یاران امام راحل(ره) را پایه گذاری تشکیل حکومت اسلامی با عنوان ولایت فقیه عنوان کرد و گفت: اصحاب امام(ره) همواره در تبلیغ، سخنرانی، تالیف کتب و پرسش و پاسخ های خود از تحقق حکومت اسلامی پرده برمی داشتند.

وی با بیان این که بخشی از یاران امام راحل(ره) نظیر آیات ربانی و مومن در قم و مقام معظم رهبری، مهدوی کنی و هاشمی رفسنجانی در تهران انقلاب را سامان می دادند، اظهار داشت: یکی از مهم ترین اهداف آن ها زمینه سازی برای تحقق تئوری برپایی انقلاب اسلامی تحت عنوان ولایت فقیه در اقشار فرهیخته و عامه بود که در این عرصه تقریبا نیز موفق شدند.

عضو خبرگان رهبری به نقش رسانه ملی در خصوص معرفی اصحاب امام راحل(ره) اشاره کرد و گفت: صداوسیما باید در قالب برنامه های مختلف نسل فعلی و آینده را با کسانی که زحمات بسیاری را برای پیروزی انقلاب متحمل شدند، آشنا کند.

کادر تربیتی امام راحل(ره)

محمد نبی حبیبی، دبیرکل حزب موتلفه اسلامی نیز در خصوص نقش ویژه اصحاب امام خمینی(ره) در حوادث انقلاب، اظهار داشت: تردیدی نیست که پیروزی هایی که به رهبری بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی به دست آمد و در نهایت موجب تشکیل نظام جمهوری اسلامی شد علاوه بر اثراتی که شخص ایشان به عنوان رهبر انقلاب در آن ها ایفا کردند، نقش یارانی که امام راحل(ره) را از روزهای نخست نهضت تا پایان عمر حمایت کردند و دستورات ایشان را با جان و دل به مرحله اجرا رساندند، بسیار تعیین کننده بود.

وی تصریح کرد: کادر تربیتی و اجرایی امام راحل(ره) از یاران اثرگذار و وفادار به انقلاب بودند.

دبیر کل حزب موتلفه در خصوص کادرسازی و تربیت نسل انقلابی نیز معتقد است: به اعتقاد بنده کادرسازی برای تداوم انقلاب از سوی امام و رهبری شکل گرفته است؛ ضمن اینکه ضایعه درگذشت شخصیت هایی نظیر مرحوم عسکر اولادی بسیار مهم به حساب می آید، اما یاران دیگری از سوی امام و رهبری تربیت شده اند که می توانند در تداوم انقلاب نقش موثری را ایفا کنند.

فقط احزاب وظیفه تربیت کادر انقلابی را ندارند

حبیبی در خصوص این که گفته می شود احزاب باید در خصوص کادرسازی فعالیت بیشتری داشته باشند، گفت: این وظیفه برعهده احزاب قرار دارد، اما به هیچ عنوان چنین مسئله ای نیست که فقط احزاب به این امر اهتمام داشته باشند چرا که حوزه های علمیه و دانشگاه ها مراکز تربیتی هستند که به عنوان مدرسه بزرگ انقلاب باید زمینه های تربیت کادرانسانی را فراهم کنند.

وی تصریح کرد: احزاب نیز می توانند به اندازه توان خود به کادرسازی بپردازند و ما در موتلفه اسلامی از 15 سال گذشته و در زمان مسئولیت مرحوم عسکراولادی برنامه هایی را برای کادرسازی پیاده کردیم و اجرای آن ها در حال تداوم است و برخی از سمت های بسیار مهم موتلفه نیز اکنون در اختیار جوانان بین 30 تا 35 سال است.

دو نقش مهم اصحاب امام راحل(ه)

حجت الاسلام والمسلمین نجف لک زایی، رئیس پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی، مهمترین نقش یاران امام راحل(ره) در پیروزی انقلاب را برقراری پیوند امت با امام و اجرایی کردن اندیشه های ایشان دانست و گفت: مهم ترین نقشی که اصحاب امام راحل(ره) پیش از پیروزی انقلاب اسلامی بر عهده داشتند ارتباط و آماده سازی مردم بود.

وی یکی دیگر از نقش های یاران حضرت امام راحل(ره) را ساختار سازی انقلاب عنوان کرد و ابراز داشت: شکل گیری ساختار نظام اسلامی در قالب جمهوری اسلامی توسط یاران امام خمینی(ره) و بر اساس رهنمودهای ایشان صورت گرفت.

معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با تاکید بر این که بسترسازی تشکیل نظام جمهوری اسلامی و تخریب نظام سلطنتی توسط یاران امام راحل(ره) به سرعت شکل گرفت، ابراز داشت: همچنین تحقق ساختار ولایت فقیه را باید مرهون زحمات اصحاب امام خمینی(ره) بدانیم چرا که دانشگاهیان و روشنفکران با این مدل حکومت آشنایی نداشتند.

حجت الاسلام والمسلمین لک زایی با بیان این پس از پیروزی انقلاب اسلامی یاران امام راحل(ره) با قبول مسئولیت در سمت های کلان نظام به دنبال عینیت بخشیدن افکار مدنظر ایشان برآمدند، اظهار داشت: در سال های بعد و به ویژه در دهه 60 و با کلید خوردن جنگ تحمیلی این نقش ابعاد بیشتری یافت.

در انتقال اندیشه های امام(ره) دچار خلا هستیم

وی در ادامه برنامه ریزی برای انتقال اندیشه های امام راحل(ره) به نسل های جدید را یکی از مهم ترین عوامل پر کردن خلا یاران ایشان دانسته و گفت: در 35 سال گذشته تلاش هایی صورت گرفته است اما به نظر می رسد کافی نباشد.

رییس پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی با تاکید بر اینکه از نقش امام راحل(ره) تقدیر زیاد می شود، اما بیان اندیشه های ایشان برای نسل های آتی کمتر مطرح می شود، ابراز داشت: موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) باید فعالیت جدی تری در این زمینه داشته باشد.

نقش اساسی حوزه و دانشگاه در انتقال اندیشه های حضرت امام(ره)

حجت الاسلام طه هاشمی، معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در خصوص نقش اصحاب امام راحل(ره)، ابراز داشت: اصحاب امام خمینی(ره) نقش ویژه ای را در انتقال پیام ها و بیانیه های ایشان به مردم در دوران انقلاب اسلامی داشتند.

وی با بیان این که امروز طبیعی است که اصحاب امام راحل(ره)  یا پا به سن گذاشته اند و یا از دنیا رفته اند، تصریح کرد: نقش یاران بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی باید به نسل های آینده منتقل شود.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: حوزه و دانشگاه در ارتباط با انتقال پیام انقلاب به نسل های آینده نقش اساسی دارند.

اطلاعات و خاطرات یاران امام جمع آوری شود

حجت الاسلام طه هاشمی با اشاره به اینکه بخشی از خاطرات و مواضع امام راحل(ره) در خصوص انقلاب اسلامی در درون سینه های یاران ایشان قرار دارد، اظهار داشت: متاسفانه به دلیل ارتحال یا شهادت بخشی از یاران امام خمینی(ره) این اطلاعات ارزشمند از دست رفته است.

وی افزود: باید مرکز و یا نهادی نسبت به تمام اطلاعاتی که در درون شخصیت های نظام و یاران امام راحل(ره) قرار دارد را در راستای حفظ و انتقال به آیندگان جمع آوری نماید.

سخن پایانی

در این گزارش به نقش نهادهایی نظیر حوزه های علمیه، دانشگاه ها، احزاب و رسانه ها در خصوص معرفی یاران امام خمینی(ره) و تربیت نسل های آینده انقلابی اشاره شد و امیدواریم مسئولان با اتخاذ تدابیری چون تدوین سرفصل های درسی برای آشنایی بیشتر طلاب و دانشجویان و تولید مستندهای تاریخی در قالب ابزارهای هنری نظیر فیلم و سریال، در راستای معرفی اندیشه های امام راحل(ره) گام بردارند.

گزارش: محمد مهدی عنایت پور