اگر کشور اسلامی این چنین بانکداری داشته باشد نباید توقع داشته باشیم مشکلات اقتصادی حل شود
45 بازدید
تاریخ ارائه : 2/15/2014 11:34:00 AM
موضوع: اقتصاد

آیت‌الله مصباح یزدی: نرخ بهره بانکی در دنیا نیم درصد اما در ایران بین ۲۷ تا ۳۰ درصد است

آیت‌ الله محمد تقی مصباح یزدی پیش از ظهر امروز در همایش دوم از سلسله همایش‌های فقه حکومتی با موضوع اقتصاد و حکومت که در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد افزود: اکنون به درستی روی بسیاری از احکام اقتصادی از نظر فقهی کار نشده و هنوز جواب قطعی در بین ریشه‌ای‌ترین مسائل اقتصادی نداریم.

وی با اشاره به ربا در اقتصاد اظهار کرد: با وجود آنکه مقرراتی وضع شده و شورای نگهبان راه‌هایی در نظر گرفته ولی هنوز به این مورد مبتلا بوده و همه به وضعیت بانک‌ها در این زمینه آگاه هستیم.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: کشورهای غربی برای نجات از مشکلات اقتصادی که به آن مبتلا شده‌اند نرخ بهره را کاهش داده‌اند تا سرمایه‌های آنها صرف کارهای تولیدی شود.

وی عنوان داشت: اگر کشور اسلامی این چنین بانکداری داشته باشد نباید توقع داشته باشیم مشکلات اقتصادی حل شود.

آیت الله مصباح یزدی ادامه داد: در حال حاضر همه چیز را به گردن این و آن یا عوامل خارجی می‌اندازیم ولی رعایت نکردن احکام اسلام اصلی‌ترین مشکل است.

وی با بیان اینکه ترویج ارزش‌های اسلامی مهم‌ترین وظیفه حکومت اسلامی است گفت: اکنون به درستی روی بسیاری از احکام اقتصادی از نظر فقهی کار نشده و هنوز در بین ریشه‌ای‌ترین مسائل اقتصادی جواب قطعی نداریم.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: اکثر این موارد مربوط به حوزه است و اگر قصور یا تقصیر یا کمبود امکانات بوده ولی ارزش‌های اسلامی مورد حاجت جامعه است و دولت باید در این زمینه اقدام کند.

وی عنوان داشت: جامعه امروز دهکده جهانی است بنابراین اقتصاد ایران نمی‌تواند مجزا از اقتصاد آمریکا، اروپا، ژاپن و چین باشد.

آیت الله مصباح یزدی با اشاره به اهمیت فرهنگ‌سازی گفت: اکنون بیش از هر زمانی به فرهنگ‌سازی نیاز داریم بنابراین باید رسانه‌ تبلیغی به کار گرفته شود تا مردم ارزش‌های اسلامی را در اقتصاد رعایت کنند و این امر از وظایف دولت و حکومت اسلامی است.

وی خاطرنشان کرد: برخی اوقات شرایطی پیش می‌آید و پول‌دارها با توانی با یکدیگر بخشی از اقتصاد را در انحصار خود قرار می‌دهند و نرخ‌های سنگین می‌گذارند ولی دود این امر به چشم عموم مردم می‌رود.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) یادآور شد: در این هنگام دولت باید به عنوان شریک اقتصادی در این حوزه وارد میدان شود و به عنوان بنگاه اقتصادی سرمایه‌گذاری کند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال زمانی که سرمایه‌گذاران صنایع الکترونیک تبانی کردند و نرخ‌ها را طوری قرار دادند که نفع آن به خودشان می‌رسد دولت زورش نمی‌رسد با آنها برخورد حقوقی کند در این هنگام دولت باید برخورد اقتصادی کند تا انحصارها را بشکند.

آیت الله مصباح یزدی خاطرنشان کرد: ارزش‌های اسلامی در زمینه پژوهش، آموزش و فرهنگ‌سازی بزرگترین وظیفه ماست و به دلیل آنکه امکانات نداریم دولت باید برای رفع نیازها کمک کند.

وی یادآور شد: اگر این امر صورت نگرفت دولت باید مؤسساتی برای پژوهش، آموزش و فرهنگ‌سازی تأسیس کند.

منبع: فارس