بیداری اسلامی جز در سایه اهل بیت(ع) و مکتب شیعه قابل تصویر نیست، اصلا بیداری اسلامی در غیر از خانه علی(ع) و از زبان فاطمه زهرا (س) شکل نمی گیرد
40 بازدید
تاریخ ارائه : 2/10/2014 10:12:00 AM
موضوع: ادیان و مذاهب

  آیت‌الله علوی بروجردی

  بیداری اسلامی در غیر خانه علی(ع) و فاطمه(س) شکل نمی‌گیرد 

  بيداري اسلامي در غير از خانه علي(ع) و از زبان فاطمه زهرا (س) شكل نمي گيرد، آنچه در اين كشورهاي عربي اتفاق افتاده، بدون خط اهل بیت(ع) راه به جایی نمی‌برد. 

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، آیت الله سید محمدجواد علوی بروجردی، امروز در دیدار طلاب و اساتید مدارس علمیه استان کردستان با تبريك سالروز ولادت با سعادت امام حسن عسكري(ع) و دهه فجر، به نگاه شیعه به مساله وحدت و تلاش های بزرگانی چون آیت الله العظمی بروجردی(ره) در این مسیر اشاره کرد و گفت: بعد از مراوداتي كه شيخ محمود شلتوت، رئيس وقت جامعه الازهر با این مرجع فقید داشت، با صدور فتوايي، مذهب شيعه اثني عشري را رسمي اعلام كرد.

وی افزود: این فتوا حاصل مجلس تقريبي بود كه حضرت آیت الله بروجردي(ره) بر پا كرده بودند و بزرگاني از شيعه و سني مثل مرحوم حسن البنا و مرحوم كاشف الغطاء عضو اين مجلس بودند.

انتشار آثار علمای شیعه در الازهر

آیت الله علوی بروجردی ادامه داد: تلاش های حضرت آیت الله بروجردی(ره) موجب شد که کتاب هایی از علمای تشیع مثل تفسير مجمع البيان مرحوم امين الاسلام طبرسي و مختصر النافع علامه، از طرف دانشگاه الازهر چاپ شود؛ حتي المراجعات مرحوم شريف الدين كه مرحوم آقاي بروجردي به شيخ الازهر هديه داده بودند، با این که يك كتاب كلامي شيعه است و امامت را اثبات مي كند، از طرف الازهر مصر چاپ شد و اينها قدم هاي بزرگي در آن زمان بود.

نگاه عمیق آیت الله العظمی بروجردی(ره) به تقریب

 این استاد حوزه تاکید کرد: مرحوم آیت الله بروجردي(ره) در مسأله تقریب بسیار ريشه دارتر و فراتر از یک استراتژی می اندیشید، حرف ايشان اين بود كه بايد در اجتماع اسلامي حضور فعال داشته باشيم و روابطمان را با ساير مذاهب تعريف كنيم.

وی خاطرنشان کرد: ما براساس پيروي از ائمه طاهرين(ع) باید در جامعه اسلامي حضور فعال داشته باشيم و حرف بزنيم؛ البته امامان معصوم(ع) از نظر ما صاحب ولايت هستند، اين عقيده شيعه است و كنار گذاشتني نيست كه براي خوشايند كسي اين عقيده را كنار بگذاريم، چرا که بحث امامت، بحث كلامي است و از گذشته در حوزه هاي ما دایر بوده است.

آیت الله علوی برجردی با بیان این که اگر كسي در دنياي اسلام امامت ائمه طاهرين(ع) را قبول نكند، براساس حدیث ثقلين که حتی نزد اهل سنت روايت متواتر است، بايد حجيت قول اينها را قبول كند، گفت: ائمه طاهرين(ع) از وجود مقدس اميرالمومنين(ع) گرفته تا حضرت عسكري(ع)، راوي ثقه سنت رسول الله(ص) هستند و طبق اصول اهل سنت، روایاتی که ائمه معصومین(ع) از طریق پدرانشان از رسول اكرم نقل می کنند، راوي ثقه از سنت پيغمبر(ص) هستند.

این استاد حوزه با تاکید بر این که اهل بيت(ع) محور تقريب و وحدت كلمه هستند، ابراز داشت: اهل بيت(ع) در نگاه ما امام معصوم اند و در نزد اهل سنت به عنوان كساني كه قولشان حجت است و راوي سنت پيغمبر(ص) هستند، مطرح می باشند؛ لذا در طول تاريخ ما با حنبلي ها و شافعي ها مشكلي نداشتيم؛ احمد بن حنبل در كتابش مطالبي راجع به اهل بیت(ع) مي گويد كه بعضي از فقهاي ما اين مطالب را غلو مي دانند.

اعتراف احمد بن حنبل

آیت الله علوی بروجردی ادامه داد: احمد بن حنبل بعد از اين كه حديث معروف "سلسة الذهب" را از علي بن موسي الرضا(ع) نقل مي كند، در ذيلش مي گويد اگر اين حديث را با اين سند بر ديوانه بخوانند و بلافاصله شفا پيدا كند، من تعجب نمي كنم. خودشان از اين مطالب دارند و امروز انكار مي كنند!

وی خاطرنشان کرد: اختلافاتي كه خود مذاهب اربعه اهل سنت در فقه و مذهب با یکدیگر دارند، كمتر از اختلاف با ما نيست، اما در كنار هم زندگي می کنند. مشكل ما با مذاهب اهل تسنن نيست، ولذا بايد با آنها برخورد منطقي و عاقلانه داشته باشیم.

چوب سلفي گري بر سر خود اهل تسنن هم مي خورد

وی با اشاره به خطر سلفی گری برای جهان اسلام، گفت:  امروز كساني كه عهده دار مكتب سلفي هستند، شافعي، حنبلي و مالكي را قبول ندارند، فقهشان هم فقه جدايي است كه از ابن تيميه ريشه مي گيرد که در زمان خودش، در مراكز علمي اهل تسنن مطرود بود و امروز چوب سلفي گري بر سر خود اهل تسنن هم مي خورد.

آیت الله علوی بروجردی افزود: ما با اهل سنت مشکل نداریم، بلکه با وهابيت و سلفیه و تکفیری ها مشكل داريم و اين يك مسئله سياسي است و با بحث علمي حل نمي شود.

بيداري اسلامي در غير خانه علي(ع) شکست می خورد

وی به مسئله بیداری اسلامی در کشورهای منطقه اشاره کرد و تصریح کرد: بيداری اسلامي جز در سايه اهل بيت(ع) و مكتب شيعه قابل تصوير نيست، اصلا بيداري اسلامي در غير از خانه علي(ع) و از زبان فاطمه زهرا (س) شكل نمي گيرد، آنچه در اين كشورهاي عربي اتفاق افتاده، بدون خط اهل بیت(ع) راه به جایی نمی برد.

این استاد حوزه با اشاره به ایام پیروزی انقلاب، افزود: اگر بنا بود ما هم مانند دیگران که سلاطین را اولي الامر می دانند، شاه را اولي الامر بدانیم، انقلاب اسلامی اتفاق نمی افتاد. شيعه فقط اولي الامر را بر كسي كه عصمت دارد و در مسير عصمت حركت می نماید، صدق مي كند.

شیعه از شهادت نمی ترسد

وی افزود: سلفیه و تکفیری ها بدانند با این کشتارها، مکتب شیعه از بین نمی رود، چرا که در طول تاريخ با كشته شدن از بین نرفتيم و شهادت ارث شیعه است

آیت الله علوی بروجردی با بیان این که قرآن فقط برای مجلس فاتحه و ترحيم نیست، ابراز داشت: خواندن قرآن ثواب دارد، اما قرآن كتاب عمل است و خواندن تنها قيمتي ندارد و دستوررات آن بايد اجرايي شود.

توصیه ای به طلاب

وی در پایان خطاب به طلاب گفت: در اين مسير استوار و با اعتماد به نفس قدم برداريد و بدانيد ما بر اساس استدلال و برهان حركت مي كنيم، چرا که عقيده ما استوار به منطق است و در نهايت آقا حجت بن الحسن(عج)، حركت در اين مسير را براي ما كامل خواهند کرد.