وقتی شیطان وسایل خود را حراج کرد!
49 بازدید
تاریخ ارائه : 6/6/2011 12:00:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

وقتی شیطان وسایل خود را حراج کرد!

به کوشش: مسعود مشكي

.img1 { max-width:400px; width: expression(this.width > 400 ? 400: true); background:#f0f0f3; border:solid 1px #000000; } .img2 { max-width:600px; width: expression(this.width > 590 ? 590: true); background:#f0f0f3; border:solid 1px #000000; }

ناقلان اخبار و راوايان آثار و طوطیان شکرشکن شیرین‏گفتار ، در میان افسانه‌ها، این چنین آورده‏اند که:

روزي شيطان همه جا جار زد كه قصد دارد از كار خود دست بكشد و چون برای سفر به ینگه‏دنیا با کمبود نقدینگی مواجه است قصد دارد وسايلش را با تخفيف مناسب به فروش بگذارد.

این خبر بسرعت دهان به دهان، موبایل به موبایل، اس‏ام‏اس به اس‏ام‏اس، خبرگزاری به خبرگزاری و  وبلاگ به وبلاگ منتشر شد و تیتر اول روزنامه‏ها را به خود اختصاص داد.

بالاخره در حالی که طاقت مجموعه‏بازان و کلکسیون‏داران و عتیقه‏فروشان طاق شده بود، روز حراج فرا رسید و ابلیس ابزارهاي خود را با زرق و برق فراوان و به شكل چشمگيري به نمايش گذاشت.

اين وسايل شامل "خودپرستي"، "دروغ"، "شهوت"، "نفرت"، "تهمت"، "غیبت"، "خشم"، "آز"، "حسادت"، "قدرت‌طلبي" و ديگر شرارت‌ها بود.

حراج شروع شد و چوب حراج به هر یک از وسایل که خورد به قیمت خوبی فروش رفت!

اما در ميان آنها، يك وسیله كه بسیار كهنه و قدیمی بود، قیمت بالایی داشت و شيطان حاضر نبود آن را ارزان بفروشد. چک و چونه هم فایده‏ای نداشت.

بالاخره یکی از شرکت‏کنندگان در حراج از او پرسيد: «چرا این وسیله اينقدر گرانقیمت است»؟

شيطان پاسخ داد: «چون مؤثرترین وسیله من است».

مجری حراج در حالی که از تعجب چکش حراج را می‏جوید پرسید: «یعنی از دروغ و خیانت هم مؤثرتر است»؟

یکی از شرکت‏کنندگان با بی‏صبری پرسید: «نام اين وسيله چيست»؟

ابلیس بادی به غبغب انداخت و گفت: «نام آن نااميدي و افسردگي ا‌ست. هرگاه ساير ابزارم بي‌اثر مي‌شوند، فقط با اين وسيله مي‌توانم در قلب انسان‌ها رخنه كنم و كاري را به انجام برسانم. اگر فقط موفق شوم كسي را به احساس نوميدي، دلسردي و اندوه وا دارم، مي‌توانم به او هر چه مي‌خواهم دستور بدهم، و او بلافاصله و بی‏چون چرا انجام بدهد. ».

آن مرد با حيرت گفت: «چرا اینقدر کهنه است»؟

شيطان با لبخندی مرموز پاسخ داد: «من اين وسيله را در مورد تمامي انسان‌ها به كار برده‌ام و در بسیاری مواقع نتیجه گرفته‏ام؛ به همين دليل اين قدر كهنه است. بله، این وسیله کهنه است ولی ناکارآمد نیست».

...............

پایان پیام/107 ـ 101