کسی که احساس گناه کند از لعن کردن شخصی که خدا او را لعنت کرده پس لعنت خدا بر او باد.(رجال کشی ج 2 ص 811 رقم 1012).
106 بازدید
تاریخ ارائه : 1/15/2013 8:55:00 AM
موضوع: تاریخ و سیره

  بسم الله الرحمن الرحیم    

                              بحث لعن

1- امام سجاد (علیه السلام) فرمود:

 من لعن الجبت و طاغوت لعنة واحده کتب الله له  سبعین الف الف حسنه محی عنه سبعین الف الف حسنه و رفع له سبعین الف الف درجه و من امسی یلعنهما لعنه واحده کتب له مثل ذلک.

 کسی که یکبار لعنت خدا کند جبت و طاغوت (عمر و ابی بکر لعنت الله علیهما) را خداوند تعالی هفتاد میلیون حسنه برای او می نویسد و 70 میلیون گناه از پرونده اعمالش پاک می کند و 70 میلیون درجه بر درجات او می افزاید و هر آنکس که عصر کند در حالی که آن دو را لعنت کند همین ها برای او نوشته می شود. ابو حمزه ثمالی گفت:بعد از شهادت حضرت علی بن الحسین (علیه السلام) خدمت مولایم امام باقر (علیه السلام) رسیدم و این حدیث را به محضرشان عرضه داشتم فرمودند: بله این چنین است یا ثمالی . آیا دوست داری اضافه تر بگویم؟ عرض کردم بله یا مولای.پس فرمودند : کسی که یکبار لعنت کند آنها را در صبح تا عصر گناهی بر وی نوشته نشود و کسی که در عصر لعن کند این دو را گناهی برای او از شب تا صبح نوشته نمی شود و ابوحمزه گوید بعد از شهادت امام باقر (علیه السلام ) به محضر مقدس امام صادق(علیه السلام) رسیدم و حدیث پدر و جد مکرمش را خدمتش عرضه داشتم پس فرمود: یا ابو حمزه مطلب حق است، پس فرمود برای لعنت کننده بالا

می برد یک میلیون درجه سپس فرمود: ان الله واسع کریم. (شفاء الصدور فی شرح زیارت عاشورا ذیل فراز اللهم خص انت اول ظالم بلعن منی...).

 

2- قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) :

                                من تاثم ان یلعن من یلعنه الله فعلیه لعنة الله.

 کسی که احساس گناه کند از لعن کردن شخصی که خدا او را لعنت کرده پس لعنت خدا بر او باد.(رجال کشی ج 2 ص 811 رقم 1012).

 

3- قال الصادق (علیه السلام) :

             نحن معاشر بنی هاشم نامر کبارنا و صغارنا بسبهما و البرائة منهما.

ما بنی هاشم بزرگ و کوچک خود را امر می کنیم به ناسزا گفتن به ابی بکر و عمر (لعنت الله علیهما) و بیزاری جستن از این دو . (رجال کشی ص 135 بحار ج 47 ص 323 ح 17).

 

4- شیخ ابوالحسن مرندی از شیخ حر عاملی(صاحب وسائل الشیعه) نقل نموده:

امیرالمومنین (علیه السلام) در حال طواف کعبه بود مردی پرده خانه کعیه را گرفته و صلوات بر محمد و آل محمد می فرستاد. حضرت بر او سلام نمود. دفعه دوم حضرت او را دیدند ولی سلام نکردند. آن مرد عرض کرد یا امیرالمومنین چرا این بار به من سلام ننمودید ؟ حضرت فرمود: نخواستم تو را از ذکر لعن که این بار می گفتی باز دارم. چرا که لعن از صلوات بر محمد و آل محمد بالاتر است . (مجمع النورین و ملتقی البحرذین ص 208).

در روایت دیگرآمده است : مرد خیاطی دو پیراهن نزد امام صادق (علیه السلام ) آورد و عرض کرد : من هنگام دوختن یکی از این دو پیراهن صلوات بر محمد و آل محمد می فرستادم و هنگام دوختن دیگری لعن بر دشمنان محمد و آل محمد می فرستادم. شما کدامیک را اختیار می نمایید؟ امام صادق (علیه السلام) پیراهنی را که با ذکر لعن دوخته شده بود انتخاب نمود و فرمود: من این پیراهن را بیشتر دوست دارم. (اماره الولایه ص 51 و تعلیقه شفاء الصدور ج 2 ص 48).

 

5- امام صادق (علیه السلام ) بعد از هر نماز واجب چهار نامرد و چهار زن را لعن می فرمود: عمر، ابابکر، عثمان ، معاویه،  عایشه، هند، حفصه، ام حکم خواهر معاویه.(تهذیب ج 2 ص 321 کافی ج 3 ص 342 بحار ج 30 ص 397 از تهذیب و ... ).

 

6- امیر المومنین (علیه السلام) فرمود: و الله اگر این امت روی خاک بایستند با پای برهنه در حالی که بر سر خود خاکستر ریخته باشند و گریه و زاری کنند و لعنت بر کسانی کنند (عمر و ابابکر لعنة الله علیهما) که آنها را گمراه کرده اند و راه خدا را بسته اند و مردم را به سوی جهنم خوانده اند و ... باز این امت در لعن و بیزاری تقصیر دارند.(بحار ج 30 ص 126 از اسرار آل محمد صلی الله علیه و اله وسلم).

بصائر الدرجات صفار جزء 10 باب 14 روایات متعددی است که عوالمی هست که عدد آنها بیش از تعداد جن و انس است و اهالی آن عوالم تماما لعنت می کنند اولی و دومی را.

 

 7- قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) :... ان من عظیم ما یتقرب به خیار املاک الحجب و سماوات اصلاة علی محبینا اهل البیت و اللعن لشانئینا. نبی اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم ) فرمود: ... بدرستیکه بالاترین چیزی که باعث تقرب به خداوند تعالی می شود برای بهترین ملائکه حجب و سماوات درود بر محبین اهل بیت و لعن بر دشمنان اهل بیت است.(تفسیر الامام ص 295 بحار ج 65 چ بیروت ص 37 ح 79).

 

عنوان صحیفة المؤمن حب علی بن ابیطالب

الهم عجل لولیک الفرج