مهمترین دغدغه‌های امام در سال آخر عمرشان:
31 بازدید
تاریخ ارائه : 11/29/2012 3:13:00 PM
موضوع: علوم سیاسی
«پنج پیام تاریخی» که خطوط مبارزه را ترسیم می‌کنند
مهمترین دغدغه‌های امام در سال آخر عمرشان: اسلام ناب و اسلام آمریکایی، روحانیت متعهد و مقدسین روحانی‌نما، جلوگیری از نفوذ لیبرالها و ثروتمندان در حکومت، استمرار مبارزه و...
گروه فرهنگی: خرجش یک سیستم رایانه است و یک نرم‌افزار و چند ساعت وقت تا بنشینی و گلچینی از صحبت‌های بزرگان را آماده کنی؛ بعد هم باید بیفتی دنبال چند مسئول و سازمان فرهنگی تا بالاخره یکی از آنها به شرط خوردن اسمشان زیر کتاب، هزینه انتشار آن را تقبل کند. این سفره‌ای است که الحمدلله پهن است و خیلی‌ها هم با نیت خالص سعی می‌کنند لقمه‌ای از آن بردارند.

به گزارش رجانیوز، اما گلچین کردن و گزینش از میان سخنان بزرگان هنری است که اگر هدفمند و با فکر انجام شود می‌تواند برکاتی زیادی داشته باشد. برکاتی که غیر از ناشر و نویسنده و سازمان پشتیبانی کننده، نصیب خواننده هم خواهد شد.

تهیه مجموعه یا گزیده‌ای از بیانات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری هم کاری است که می‌توان با فرمولی که در ابتدای این نوشته آمد به راحتی انجام داد. هرچند که هر از گاهی آثاری منتشر می شود که نشان می‌دهد چند نفر آدم کاربلد کلی وقت گذاشته‌اند، فکر کرده‌اند و کتابی بیرون داده‌اند که ارزش خواندن دارد. این روزها می‌توان از موسسه جهادی صهبا بعنوان یکی از این گروه‌ها نام برد که کتاب‌هایی از فرمایشات مقام معظم رهبری با این مشخصات منتشر می‌کند.

اما در اینجا قرار نیست به این موسسه که قبلا درباره‌اش نوشته ایم بپردازیم. در عوض می‌خواهیم از یکی از کتاب‌های انتشارات «تسنیم» حرف بزنیم. این انتشارات بصورت ویژه در حوزه اندیشه و دیدگله‌های امام خمینی(ره) کار می‌کند و کتاب «پنج پیام تاریخی» یکی از محصولات آن است.

این کتاب در نگاه اول از همان فرمول ابتدایی پیروی می‌کند. کپی کردن پنج پیام از صحیفه امام(ره) و صفحه بندی آنها با شکل و شمایلی ساده در کنار میان‌تیتر زدن و بخش بخش کردن پیام‌ها نهایت کاری است که به چشم می‌آید.

اما همین گزینش و در کنار هم قرار دادن این پنج پیام مهمترین کار این کتاب است. احتمالا خیلی از ما حال و حوصله یا اراده مطالعه صحیفه امام را نداشته باشیم؛ البته این جدای از افرادی است که متاسفانه شاید نگاهشان به بیانات یا پیام‌های امام به شکل کتب مرجع باشد که می‌توان مناسبتی به آنها رجوع کرد و گوشه ای از آنها را خواند.

اما خیلی از افرادی هم که فرمایشات امام(ره) را منشور زندگی انقلابی می‌دانند هم ممکن است به دلایل مختلف تا کنون رجوع جدی‌ای به این بیانات نکرده باشند که یکی از این دلایل می‌تواند حجیم بودن صحیفه امام، یا مناسب نبودن دسته‌بندی سایر کتاب‌های این حوزه باشد.

ویژگی کتاب «پنج پیام تاریخی» از این وجه است. افرادی که در حوزه فرمایشات بنیانگذار انقلاب اسلامی حداقل مطالعه‌ای داشته باشند حتما تایید می‌کنند که سخنان ایشان در سال آخر حیات نورانی‌شان ویژگی‌های منحصر بفردی دارد و خیلی از کلیدواژه‌های طوفانی ایشان مانند اسلام آمریکایی و... در این بیانات تبیین شده است.

«منشور روحانیت»، «منشور برادری»، «پیام به میخائیل گورباچف»، «منشور برائت» و «قبول قطعنامه 598 و ترسیم خطوط مبارزه» عنوان پنج فصلی هستند که هر کدام یکی از پیام‌ها یا نامه‌های امام خمینی(ره) را در خود جای داده‌اند.

جمع آوری این پیام‌های امام در 160 صفحه کنار هم کار مطالعه آنها را آسان کرده و مهمتر آنکه قرابت محتوایی آنها موجب می‌شود تا مطالعه متوالی این پنج پیام به ایجاد یک ساختار ذهنی منسجم درباره اندیشه های امام بیانجامد.

نکاتی که امام راحل در این پنج پیام مطرح می‌کنند مرزهای میان حق و باطل و همچنین خطوط مبارزه میان اسلام ناب و اسلام آمریکایی را واضح‌تر کرده و خطوط مبارزه در دهه چهارم انقلاب اسلامی را به جوانان نسل سوم و چهارم می‌نمایاند.

جملات معروف امام مانند «تا من هستم نخواهم گذاشت حکومت به دست لیبرال‌ها بیفتد» و «اگر خمینی یکه و تنها بماند هم به مبارزه ادامه می‌دهد» در همین پیام‌ها آمده است. خیلی دیگر از جملات آتشین امام که شاید جسته و گریخته شنیده باشیم را هم می‌توان در همین کتاب خواند.

پاورقی‌های کتاب هم می‌تواند به فهم پیام‌ها کمک کند؛ همچنین در انتهای کتاب هم فهرستی جزئی‌تر قرار داده شده که امکان رجوع به مطالب مورد نظر را آسان‌تر می‌کند.

علی ای حال اگر شما هم فکر می‌کنید که حالاحالاها فرصت یا حال یا اراده رجوع به صحیفه امام را پیدا نخواهید کرد، بهتر است این کتاب کم حجم را تهیه کنید و با مطالعه آن با چند محور مهم از دیدگاه‌های معمار جمهوری اسلامی آشنا شوید.