جهان تشیع
42 بازدید
تاریخ ارائه : 9/20/2012 3:01:00 PM
موضوع: حقوق

جهان تشیع در سالی که گذشت / قسمت آخر؛ زمستان 1390

به کوشش: علی‏اصغر نصیری

.img1 { max-width:400px; width: expression(this.width > 400 ? 400: true); background:#f0f0f3; border:solid 1px #000000; } .img2 { max-width:600px; width: expression(this.width > 590 ? 590: true); background:#f0f0f3; border:solid 1px #000000; }

جهان تشیع در سالی که گذشت / قسمت آخر؛ زمستان 1390

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ سال 1390 نیز همانند سالهای اخیر، سالی پر حادثه برای شیعیان جهان بود. آنچه در پی می‏آید مروری کوتاه بر حوادث مهم زمستان این سال برای پیروان اهل بیت(ع) در جهان است:

 

 • دی

   

   

   

آذربایجان؛ دولت آذربایجان در راستای اقدامات ضد اسلامی و ایرانی خود با اشغالگر خواندن ایران در کتاب‌های درسی دانش‌آموزان سعی در کاشتن تخم کینه در بین نوجوانان این کشور دارد. / دادگاه جنایت‏های ویژه جمهوری آذربایجان «حجت الاسلام حاج طالع باقراف» را به یک سال و نیم و «حجت الاسلام اِلشَن عباس‏اف» را به یک سال زندان محکوم کرد. این دو روحانی آذری در واکنش به قانون ممنوعیت رسمی حجاب دختران در مدارس، در تجمعی اعتراض‏آمیز شرکت کرده بودند.

 

آلمان؛ پنجمین کنفرانس اربعین حسینی با حضور اندیشمندان مسلمان و خیل عزاداران حسینی در شهر "گلزن کرشن" کشور آلمان برگزار شد.

 

امریکا؛ حمله به يک مسجد شيعیان در نيويورک.

 

اندونزی؛ خشونت ها علیه شیعیان اندونزی در منطقه شیعه نشین "سامپانگ" واقع در جزیره "مادوره" از سوی سلفیان در حال گسترش است. در ایام سوگواری امام حسین (ع) که همه ساله از سوی شیعیان در این منطقه برگزار می گردد، سلفیان با برگزاری تظاهراتی خواستار لغو برگزاری مراسم عزاداری شده بودند. این گروه به تظاهرات بسنده نکردند، بلکه شیعیانی را که قصد شرکت در مراسم عزاداری را داشتند تهدید به اخراج از مناطق و منازلشان نمودند و زمانی که که با جواب منفی از سوی عزاداران روبرو شدند، منازل برخی از شیعیان را در نیمه شب به آتش کشیدند به طوری که فضای رعب و وحشتی را در میان ساکنین این مناطق به وجود آمده است. در حال حاضر شیعیان در محاصره و در وضعیت خفقان آوراقتصادی به سر می برند و اکثر شیعیان فقیر و مستضعف هستند.

 

ایران؛ «مصطفی احمدی‌روشن» دانشمند هسته ای به شهادت رسید. / دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) گفت: تمام توطئه‌های انگلیس مقابله با اسلام، اختلاف‌افکنی بین مسلمانان شیعه و سنی است و آمریکایی‌ها با تبعیت از انگلیسی‌ها انشای آنها را دنبال می‌کنند. / دکتر حلمي در خصوص سياست‌هاي خصمانه انگليس بر ضد جمهوري اسلامي ايران گفت: نزديک به دو سال است که گروهي از شيعيان را سازماندهي کرده‌اند تا عليه مرجعيت و روحانيت فعاليت کنند و هم اکنون اين نطفه ناپاک در انگليس متولد شده است./ هشدار «آيت ‌الله‌ العظمی مکارم» به سران آذربايجان؛ مثلث شوم آمريکا و اسرائيل و يکي از کشورهاي عربي با صحنه‌گرداني وهابيت، وضعيت شيعيان را با مشکل جدي مواجه کرده است که از همه بدتر وضعيت بد شيعيان جمهوري آذربايجان است.

 

بحرین؛ حذف تدریجی کارمندان دولتی شیعه بحرین با انتقال نظامیان. / یک نوجوان 15 ساله به نام سید «هاشم السید سعید السید عیسی» در جزیره "ستره" به شهادت رسید. / سازمان خبرنگاران بدون مرز اعلام کرد که کشور بحرین در فهرست 10 منطقه خطرناک جهان برای خبرنگاران در سال جاری میلادی بوده است./ در شب و شام اربعین حسینی مردم بحرین دو شهید دیگر را در راه اسلام و امام حسین(ع) تقدیم کردند: «شهید یوسف احمد عباس الموالی» جوان 24 ساله و «خانم سلمی عبدالمحسن عباس» 81 ساله./ «حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که به دنبال اصلاحات در قانون اساسی در چارچوب مصوبات کمیته موسوم به " کمیته گفتگوی ملی" است و گفت: "در چارچوب اختیاراتم و به دنبال درخواست اصلاح در قانون اساسی از طریق فرمان سلطنتی، به پارلمان و مجلس شورا مأموریت می‏دهم که پیشنهادهای ایجاد اصلاحات در قانون اساسی را بررسی کنند". «حجت الاسلام شیخ علی سلمان» دبیرکل جمعیت الوفاق این اصلاحات را غیر واقعی و صوری خواند و افزود: "پادشاه بحرین با این اظهارات فریبنده، به دنبال تثبیت قدرت و نظام دیکتاتوری خود در بحرین می باشد". «نبیل رجب» رئیس مرکز حقوق بشر بحرین هم گفت: "گوش کردن به سخنرانی‏های حمد بن عیسی آل خلیفه، وقت تلف کردن است".

 

 

پاکستان؛ «عسکری رضا» رهبر شیعه تشکل "پاسبان جعفریه" پاکستان با ترور "سپاه صحابه" به شهادت رسید./ «دکتر سید جمال» متخصص قلب و عروق از اهالی پاراچنار پاکستان که از "حیات آباد" ربوده شده بود، به شهادت رسید./ بر اثر انفجار بمب در میان جمعی از عزاداران حسینی(ع) در شهر "خان پور" در منطقه "رحیم یارخان" ایالت پنجاب روی داد، 18 نفر شهید و بیش از 30 تن دیگر زخمی شدند./ سازمان موسوم به "جمعیت اسلامی دانشجویان (اسلامی جمعیت طلبه)" در نمایشگاه کتابی که در "دانشگاه پیشاور" برگزار شد کتاب‏هایی را به نمایش گذاشت که در آن به مذهب تشیع توهین شده بود. دانشجویان شیعه این دانشگاه ابتدا تلاش کردند تا این قضیه را با مذاکره به پایان برسانند ولی با مخالفت اعضای این جمعیت تندرو مواجه شدند. با مقاومت عناصر تفرقه‏افکن، دانشجویان شیعه به «پروفسور عظمت خان» رییس دانشگاه مراجعه کردند و در نهایت دخالت وی، آتش این فتنه را را خاموش کرد.

 

ترکیه؛ مخالفت شدید علمای شیعه در ترکیه با طرح دریافت حقوق از دولت. / «داود اوغلو» وزیر خارجه گفت: روابط ایران و ترکیه، رقابت شیعه و سنی نیست. / دیدار داود اوغلو با روحانیون شیعه و سنی لبنان.

 

سوریه؛ 1200 خانوار از شیعیان این استان بر اثر اقدامات وحشیانه و ضد انسانی سلفیان مسلحی که تعدادشان به 50000 نفر می رسد مجبور به ترک منازل خود و کوچ کردن به دیگر استان های سوریه شده اند. سلفیان مسلح ساکنان شیعی مناطق "بیاضه"، "وادی ایران" و"جوره العرایس" را با زور و تهدید اخراج نمودند و اقدام به کشتار و ربودن دسته جمعی شیعیان این مناطق کرده اند و مردم پس از حمله به منازلشان مجبور به ترک آنها شده‏اند. در روستاهای "دیر بعلبه" و "قصیر" و مناطق اطراف آنها در استان "حمص" سلفیان و گروههای شبه نظامی مخالف دولت سوریه با ربودن و کشتار و مثله نمودن اجساد ساکنین این روستاها در برخی موارد با اقدام وحشیانه و ضد انسانی بانوان این روستاها را ربوده و بعد از تجاوز، آنان را کشته و اجسادشان را مثله نمودند./ مخالفان مسلح «دکتر عماد سرور» نویسنده کتاب "نجات ابوطالب" و برادر وی که هر دو مستبصر بودند را ترور کردند.

 

عراق؛ نائب رئیس دیوان وقف اهل سنت عراق کشتار شیعیان را محکوم ‌کرد. / انفجارهای متعدد در مسیر کاروان زائران شیعه صدها شهید و زخمی بر جای گذاشت. / «نزهان فالح الجبوری» از افسران ارتش عراق که از اهل سنت بود روز پنجشنبه پانزدهم دی ماه در منطقه "بطحاء" واقع در استان "ذی‏قار"، در محلی که زائرین پیاده اربعین حسینی در آن حضور داشتند، به محض اطلاع از قصد انجام عملیات انتحاری توسط یک عضو القاعده به سرعت این تروریست را در آغوش گرفت و با نثار جان خود مانع از تلفات سنگین این حادثه تروریستی شد. «خانم يسرى الجبوري» مادر این شهید گفت: "افتخار می کنم که فرزندم در راه حفظ جان زائرین اربعین حسینی به شهادت رسیده است"./ مراسم ملی خروج نیروهای اشغالگر از خاک این کشور با سخنرانی مالکی برگزار شد.

 

عربستان؛ حمله نظامیان عربستانی به شهر شیعه نشین القطیف. / وزارت کشور عربستان در توجیه یورش نیروهای امنیتی و نظامی خود به تظاهرات‌کنندگان القطیف اعلام کرد که این اقدام در دفاع از خود صورت گرفته است. / تحلیل اندیشکده استراتفور: عربستان قادر به سرکوب معترضان شیعه نیست؛ ناآرامی در عربستان فرصتی مناسب برای نفوذ ایران است. / ائتلاف جوانان آزاده قطیف در اعتراض به بیانیه اخیر وزارت کشور عربستان جهت پیگرد برخی از اهالی این منطقه شیعه نشین، مردم را به تظاهرات "زلزله آزادگان" فراخواند.

 

قطر/ «شیخ یوسف القرضاوي» در نماز جمعه‏ای که در «مسجد تازه‏تأسیس محمد بن عبد الوهاب» اقامه کرد از رییس قرقه ضاله وهابیت به عنوان "مجدد جزیره عربیه" تجلیل کرد و در ادامه مواضع عجیب و تفرقه‏افکنانه خود، ضمن تجلیل از «ملک عبدالله» پادشاه موروثی عربستان، به «نوری المالکی» نخست‏وزیر عراق که در روندی دموکراتیک به قدرت رسیده است تاخت و تلاش کرد بحران جدید عراق را "شیعه ـ سنی" کند. وی گفت: "دعوت ملک عبدا... پادشاه سعودی از سران کشورهای شورای همکاری خلیج ]فارس[ برای تبدیل شدن به اتحادیه خلیج، فریضه و ضرورتی است که دین و واقعیت ما را به آن دعوت می‏کند، ما در این مورد علاوه بر تشکر از خادم الحرمین او را همراهی میکینم و از دوستان خلیجی خود نیز در خواست داریم که او را یاری کنند؛ این درخواست ملک عبدالله درخواست به جایی است و هیچ شباهتی به پروژه مالکی ندارد پروژه‏ای که می‏خواهد طی آن عراق را به سوریه بفروشد. نوری المالکی می‏خواست عراق را به سوریه بفروشد وهنگامی که هیچ همراهی در عراق و آمریکا پیدا نکرد خواست با فدا کردن اهل سنت حاکم بلامنازع عراق شود".

 

 

لبنان؛ «سید حسن نصرالله» با بيان اينكه از سخنان «بان كي مون» دبيركل سازمان ملل كه از نيروهاي ويژه حزب‌الله ابراز نگراني كرده بود، خوشحال است، خطاب به وي اظهار كرد: "نگراني شما، ما را مطمئن و خوشحال مي‌كند. آنچه براي ما اهميت دارد اين است كه شما، آمريكا و اسرائيل نگران باشيد. مساله مهم براي ما اين است كه مردم لبنان بدانند كه در كشور، مقاومتي هست كه اجازه اشغال دوباره آن و پايمال شدن عزت و كرامتش را نمي‌دهد".

 

مصر؛ تقدیم میثاق‌نامه شیعیان مصر به الازهر برای دوری از اختلافات مذهبی. / در پی اعلام خبری درباره ایجاد «سپاه پاسداران انقلاب مصر» توسط شیعیان مصر، رهبران شیعه این کشور این طرخح را با هدف افزایش فشارها علیه شیعیان ارزیابی کردند.

 

یمن؛ اعطای مصونیت قضايي به «علي عبدالله صالح» موجب خشم شدید مردم یمن شد.

 

 • بهمن

   

   

   

آذربایجان؛ چهار روز پس از آنكه وزارت خارجه ایران با احضار سفير جمهوري آذربايجان، به همكاري اين كشور با موساد در ترور دانشمندان هسته‌اي ايران اعتراض كرد، دو نماينده مجلس جمهوري آذربايجان در اظهاراتي توهين‌آميز بر اين موضوع صحه گذاشتند.

 

اندونزی؛ شیعیان روستاهای "کرنگ گایام" و "بلوران" در حکومت محلی سامپانگ واقع در جزیره مادورای کشور اندونزی مجددا مورد حمله اوباش قرار گرفتند گروهی از اوباش سلفی با استفاده از سلاح های سرد به محل سکونت شیعیان در روستای "کرنگ گایام " یورش بردند. وکیل جامعه اهل بیت(ع) اندونزی گفت: "شیعیان وحشت زده هستند و جرئت نمی کنند بیرون بروند. ما از مسئولان می خواهیم بی طرف باشند و اجازه ندهند خشونتی رخ بدهد. پلیس، فضای امن و بدون هیچ گونه تهاجمی را برای شیعیان تضمین کرد و با توجه به این ضمانت بود که شیعیان به محل زندگی سابق خود بازگشتند ؛ اما علی رغم این تضمین پلیس پس از بازگشتن شیعیان، آنها هنوز مورد حمله قرار می گیرند و برخی از مردم، شیعه را مذهبی انحرافی می پندارند". «کمپل دانوری» رئیس گروه عملیات پلیس سامپانگ در منطقه گفت: "بهتر است کسی به محل حادثه نزدیک نشود، ما همچنان در حال آرام کردن اوباش هستیم." «شیخ تاج الملوک» از علمای شیعه این منطقه تاکنون چندین مرتبه مورد تهدید سلیفان تندرو قرار گرفته است و محل کارش نیز از سوی عناصر سلفی تخریب و خانه اش مورد هجوم این عناصر قرار گرفته و در نهایت از منطقه خود بیرون رانده شده است./ سازمان عفو بین الملل از دولت اندونزی خواست برای حفاظت صدها نفر از شیعیانی که توسط سلفی های ضد شیعه از روستاهای خود بیرون رانده شده اند، اقدامات لازم را انجام دهد. در بیاینه سازمان عفو بین الملل تصریح شده است که پیروان اهل بیت (ع) اکنون به اجبار به محل زندگی سابق خود در مادورا در شرق جاوا بازگردانده می شوند. «سام ظریفی» مدیر آسیا و اقیانوسیه سازمان عفو بین الملل در بیانیه اش اعلام کرد: "دولت محلی یک گروه 335 نفره را که حداقل 107 کودک در میان آنها دیده می شود و در جریان حمله گروه های ضد شیعی مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده بودند ، هفته گذشته سوار کامیون کرده و به محلی به نام "ننگ کره ننگ" که انجا هم سال قبل مورد حمله قرار گرفته بود، منتقل کردند.ما نگران شرایط شیعیان در روستاهایشان هستیم، برخی از آنها حتی سرپناهی برای زندگی ندارند. شیعیانی که از محل خطر فرار کرده اند قصد بازگشت به خانه های سابقشان را ندارند مگر اینکه پلیس از آنها به صورت مطلوب محافظت کند و کسانی که به آنها حمله کرده اند به پای میز محاکمه آورده شوند که البته سوالاتی جدی در مورد آمادگی نیروهای پلیس برای محافظت شیعیان از حملات سلفی ها و یا انجام اقدامی علیه آنها وجود دارد. این اولین بار نیست که شیعیان مورد حمله قرار گرفته اند. وادار کردن شیعیان به بازگشت به یک مکان ناامن و بدون حفاظت مناسب و یا ارائه مکانی دیگر برای اسکان، ناقض اصولی است که جامعه بین الملل – درباره مهاجرانی که به زور از نقطه ای از کشور خود به جای دیگر کوچانده شده اند – بر روی آن به توافق رسیده اند. سازمان عفو بین الملل بسیاری از موارد ارعاب و خشونت علیه اقلیت های مذهبی در اندونزی توسط گروه های افراطی را مستند کرده است، نکته قابل توجه این است که در بسیاری از موارد مجرمان حتی جریمه هم نشده اند".

 

ایران؛ آیت ‌الله العظمی مکارم شیرازی: برای ایجاد یک پایگاه اسلامی در نقاط مختلف دنیا نیازمند یک اطلس شیعه هستیم تا بتوانیم با استفاده از آن در رفع نیاز شیعیان گام‌های موثری برداریم. / مراسم "یک سال مقاومت در مظلومیت مطلق" به مناسبت سالگرد انقلاب کرامت در بحرین و گرامیداشت 68 شهید این انقلاب، در تاریخ 25 بهمن از سوی مجمع جهانی اهل‏بیت(ع) و با حضور مراجع عظام تقلید و علمای طراز اول حوزه علمیه قم برگزار شد.

 

بحرین؛ بحرین در اولین سالگرد انقلاب (سه شنبه 14 فوريه 2012 ـ 25 بهمن 1390) صحنه تظاهرات گسترده شد. بانگ الله اکبر از گلدسته های مساجد بحرین در فضای گلوله و خون این کشور طنین‏انداز شده است و قشرهای مختلف مردم از پیر و جوان و زن و مرد از هر کوی و برزن تلاش کردند خود را به میدان اللؤلؤه برسانند. مأموران امنیتی و نیز مزدوران و چماقداران آل خلیفه و آل سعود با تلاش فراوان مانع از بازگشت مردم به میدان شدند./ حکومت بحرين بهائيان را به رسميت شناخت. / «شیخ حسن فرحان المالکی» از مفتی‌های وهابی در عربستان سعودی پیش بینی کرد که انقلاب بحرین پیروز می‌شود. / «یاسین جاسم العصفور» نوجوان 13 ساله بحرینی در منطقه "المعامیر" بحرین به صورت مستقیم هدف گازهای سمی قرار گرفت و به شهادت رسید. / «محمد خمیس الخنیزی» جوان 25 ساله بحرینی ساکن "روستای المقشع" از منطقه "جد حفص" دیروز ـ جمعه 30 دی ماه بر اثر استنشاق گاز سمی که مزدوران آل خلیفه در سرکوب تظاهرات مردمی شلیک کردند، به شهادت رسید./ در مراسم تشییع پیکر شهید "یوسف احمد عباس الموالی" در جزیره المحرق "علی یوسف قدرت امرالله" از رهبران جمعیت الاخاء بحرین ربوده شد

 

بلژیک؛ تعدادی از زنان و دختران بلژیکی با تحریک و هدایت «فیلیپ دیوینتر» رهبر حزب راستگرای "فلامز بیلانگ" به تمسخر و تخریب وجهه دین مبین اسلام و حجاب پرداختند.

 

پاکستان؛ جامعه شیعیان پاکستان در واکنش به ادامه کشتار هدفمند شیعیان پاکستان و قتل 3 وکیل شیعه در شهر کراچی، با اعلام 3 روز عزای عمومی، خواستار برپایی اعتصاب درسراسر کشور شدند. / پیکر بی‏جان یک «محمد آصف» شهروند مستبصر پاکستانی که ربوده شده بود در حالی پیدا شد که به سر وی سه گلوله شلیک شده بود. / نماز جمعه شیعیان پاراچنار با انفجار تروریستی به خاک و خون کشیده شد و 34 نفر از پیروان اهل بیت (ع) شهید و و بیش از 40 نفر هم زخمی شدند./ «حجت الاسلام مولانا صداقت حسین» امام جماعت مسجد "معصومین" واقع در "حسن کالونی" کراچی به ضرب گلوله ۲ تروریست موتورسوار به شهادت رسید

 

تونس؛ مردم تونس در در مراسم گرامیداشت نخستین سالگرد پیروزی قیام اسلامی خود با سردادن شعارهایی بر اسلامی بودن انقلاب خود تاکید کرده و اعلام کردند که الگوی جوانان ما «نانسی عجرم» و «هیفا وهبی» نستنند؛ بلکه الگوی ما فاطمه زهرا(س) است.

 

سری لانکا؛ «خانم زاوینی جلیل»، مسئول انجمن زنان الزهرا(س) در سریلانکا، اعلام كرد: 31 خانواده در منطقه نوارا الیا (Nuwara Elya ) در سریلانکا ظرف دو سال گذشته به مذهب اهل بیت(ع) گرویده اند.

 

عراق؛ در پی فعالیت‏های تفرقه آمیز طرفداران یک روحانی موسوم به «سید محمود صرخی حسنی» منطقه "رفاعی" واقع در استان ذی قار عراق شاهد ناآرامی بود و صدها نفر از اهالی این منطقه خواستار تعطیلی کامل دفتر وی در رفاعی شدند. / منزل شش تن از نمايندگان و مقلدان «آيت الله العظمی علي سيستاني» در استان‌هاي ناصريه و ديوانيه در جنوب اين کشور با بمبهاي دست ساز هدف حمله قرار گرفت.

 

عربستان؛ برگزاری جشنواره فجر رسالت به مناسبت میلاد حضرت رسول(ص) و در مناطق شیعه‌نشین عربستان. / شهادت «زهیر عبدالله آل‌سعید» دومین جوان شیعه عربستانی به ضرب گلوله نظامیان آل‌سعود در منطقه "العوامیه". / «آیت الله شیخ نمر آل‌نمر» گفت: "عربستان سعودی خواهان آل‌سعود نیست". / « ملک عبدالله» شخصا پرونده عراق را مدیریت می‌کند و اخیراً از «امیر بندر بن سلطان» دبیر شورای عالی امنیت ملی و «سعود الفیصل» وزیر امور خارجه خواسته است از همه امکانات کشور برای مواجهه با جمهوری اسلامی ایران استفاده نماید و در این میان، موضوع لبنان و عراق را در اولویت قرار دهند./ مراسم تشییع پیکر دو شهروند شهید «منیر المیدانی» و «زهیر آل سعید» با حضور بیش از 100 هزار نفر ازمردم منطقه شرقی عربستان برگزار شد.

 

فلسطین؛ سازمان امنیت نوار غزه هفته گذشته مانع برگزاری مراسم أربعین امام حسین(علیه السلام) توسط 20 فرد شیعی در نوار غزه شد و پیش از برگزاری مراسم، نیروهای امنیتی به آنان حمله کرده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

 

لبنان؛ کتاب « شیعه و دمکراسی در ایران» به زبان انگلیسی در لبنان منتشر شد. / دبيركل حزب‌الله لبنان كشورهاي بي‌طرف عرب كه مشغول مسائل داخلي خود هستند را مسئول هر گزندي دانست كه به فلسطين، اردن و لبنان وارد شود. / دبیرکل حزب الله لبنان تأکید کرد: پیروزی جنبش مقاومت لبنان بر اسرائیل بعنوان نخستین و مهمترین پیروزی عربی بر این رژیم بود و بدون حمایت معنوی، سیاسی و مادی جمهوری اسلامی ایران محقق نمی شد.

 

مصر؛ پلیس فرودگاه قاهره 2 فعال شیعه مصر كه قصد حضور در کنفرانس «جوانان و بیداری اسلامی» در تهران را داشتند بازداشت موقت کرد. / نيروهاي امنيتي مصر 18 جوان مصري را پس از بازگشت از اجلاس جوانان و بيداري اسلامي تهران، در فرودگاه قاهره بازداشت کردند. / نیروهای امنیتی مصر از عرضه کتاب های شیعی در چهل و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب قاهره ممانعت کردند. "نهج البلاغه"، "مفاتیح الجنان"، "جوانان از دیدگاه امام خمینی(ره)"، "الموسوی روح الله (زندگینامه امام خمینی)"، "فلسطین از منظر آیت ا... خامنه ای" و "بیداری اسلامی" از جمله کتب ممنوع شده هستند. «دکتر محمد الدرینی» از رهبران شیعیه در مصر و ازاعضای مجلس اعلای آل البیت(ع) اعلام کرد: اقدامی که مقامات مصری در فرودگاه مرتکب شدند، یادآور اقدامات خصمانه و ضد شیعی رژیم حسنی مبارک رئیس مخلوع مصری درنظر افکارعمومی است. حسنی مبارک به جهت ترس از انتشار اندیشه های حضرت امام خمینی(ره) در مصر با شیعیان مصری به مثابه کفار برخورد می کرد.

 

یمن؛ «صالح» دیکتاتور ساقط شده، پس از ایراد سخنرانی خداحافظی از عزیمت خود به "آمریکا" خبر داد و از مردم کشورش خواست او را ببخشند.

 

 • اسفند

   

   

   

آمریکا؛ مخالفت دولت آمريكا با بررسي پرونده بحرين در شوراي حقوق بشر.

 

افغانستان؛ سوزاندن قرآن و کتب دینی در پایگاه آمریکاییان در "بگرام" این کشور را بحرانی کرد./ مسلمانان جهان با برگزاری تظاهرات گسترده، اقدام اخیر نظامیان آمریکایی در هتک حرمت و سوزاندن قرآن کریم را محکوم کردند

 

امارات؛ یک شهروند شیعه اماراتی به دلیل فعالیت سیاسی فرزندش در بحرین از کار خود برکنار شد.

 

انگلیس؛ بحرینی‌ها و مسلمانان مقیم لندن در سالگرد اشغال بحرین به دست نیروهای سعودی، مقابل سفارتخانه‌های بحرین و عربستان تجمع اعتراض آمیزی برگزار کردند.

 

ایران؛ انتخابات نهمین دوره مجلس شواری اسلامی با مشارکت گسترده و آگاهانه مردم برگزار شد./ جامعه مدرسین حوزه: سکوت در برابر کشتار برنامه‏ریزی شده مردم پاکستان جایز نیست. / یادواره شهدای روحانی ترور در ایران و پاکستان به همت پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی، خبرگزاری ابنا و نهادهای فرهنگی دیگر در تاریخ 16/ 12/ 90 در قم، برگزار شد.

 

بحرین؛ «طه الدرازی» متخصص جراحی مغز و اعصاب در بحرین بدون توجیه هرگونه اتهامی، از کار در این کشور منع شده است. / رژیم آل‌سعود و آل‌خلیفه درباره الحاق بحرین به عربستان سعودی به توافق رسیدند. / همزمان با آغاز فعالیت‌های "سوگواری آسمان 2" خیابان منتهی به مقر وزارت کشور بسته شد و ستون‌های دود از نقاط مختلف بحرین به هوا برخاست. / «خانم عبده حسین» پس از استنشاق گازهای سمی شلیک شده از سوی نیروهای رژیم آل‌خلیفه در منطقه جنوبی "السهله" شهید شد. / «جعفر سید سلمان جمعة العلوی» شهروند بحرینی ساکن منطقه "الشاخورة " که مدتی در کما به سر می‏برد، صبح روز 12 اسفند 90 به شهادت رسید. / «حاج حبیب کاظم ملا»" شهروند بحريني در "منطقه سهله جنوبی " در نزدیکی منامه بر اثر استنشاق گازهاي سمي به شهادت رسید. / تعدادی از جوانان انقلابی در منطقه "ستره" نیمه شب 14 اسفند ماه در برابر حمله نیروهای امنیتی به آنان، با کوکتل مولوتوف از خود دفاع کردند که این امرمنجر به آتش گرفتن یکی ازخودروهای آنان و مجروح گشتن 4 نفر از نیروهای امنیتی آل‌خلیفه شد. / « هزاران نفر از شهروندان بحريني براي محکوم کردن سرکوب‌گري‌هاي نيروهاي امنيتي زنجيره انساني چهار کيلومتري تشکيل داده و با شخصيت‌هاي سياسي و حقوقي در بند زندان‌هاي رژيم آل‌خليفه ابراز همبستگي کردند. / . پس از آنکه «حمد آل خلیفه» پادشاه بحرین ادعا کرد که انقلابیون بحرین تعدادي بسيار ناچيز از مردم بحرین و اقلیت هستند، روز جمعه 19 اسفند 1390 به دعوت «آیت الله شیخ عیسی قاسم» و همراهی علماء، تظاهرات بزرگ 500هزار نفری با عنوان "لبيك يا بحرين" در این کشور برگزار شد./ مجروح شدن ده‌ها معترض بحرینی در یورش مزدوران آل‌خلیفه به تظاهرات کنندگان روز پنجشنبه 25 اسفند / بحرینی‌ها پیوستن به عربستان را نمی‌پذیرند/ پارلمان اروپا آل‌خلیفه را محکوم کرد. / «جعفر جاسم رضی الموالي» بر اثر استنشاق گازهای سمی که نیروهای آل‌خلیفه شلیک کردند جمعه، 26 اسفند به شهادت رسید. / «صبری محفوظ یوسف» بر اثر جراحت‌های ناشی از حضور در زندان و نیز استنشاق گازهای سمی به خیل شهیدان بحرین پیوست.

 

بلژیک؛ «حجت الاسلام شیخ عبد الله دهدوه (الدحدوح المغربی)» امام جماعت مسجد امام رضا(ع) بروکسل، بر اثر حمله وهابیون و پرتاب بمب آتش‌زا و ریختن بنزین در مسجد، به شهادت رسيد. مسجد مسلمانان نیز به آتش کشیده شد./ مراسم تشییع پیکر «شهید دهدوه» امام جماعت مسجد امام رضا(علیه السلام) در بروکسل با حضور مسؤولان محلی، شخصیت‏های مسلمان و مسیحی، اصحاب رسانه، نمایندگان دولت و مردم بلژیک برگزار شد.

 

پاکستان؛ «علامه حافظ محمد ثقلین نقوی» در پاکستان به شهادت رسید. / در حمله عوامل تروریستی سپاه صحابه به اتوبوس حامل شیعیان پاکستان در منطقه کوهستانی «بهشادم»، بیست تن از پیروان اهل‌بیت(علیهم السلام) از جمله سه زن و سه کودک بی‌گناه به شهادت رسیدند. / پیکر نوجوان ۱۴ ساله‏ای به نام «زبیر حسین» فرزند محمدعلی اهل منطقه شیعه‏نشین "گلگت" پاکستان که ناپدید شده بود در نزدیکی محل زندگی‏اش پیدا شد. / «وجیه الله» افسر شیعه ارتش پاکستان شهر پیشاور به شهادت رسید. / دو شهید و هشت زخمی در پاراچنار در حمله به مینی بوس حامل 16 تن از پیروان اهل‌بیت(ع) که از پیشاور به سوی پاراچنار در حرکت بود. / «سید محسن رضوی» یک عضو مهم "سازمان جعفریه الائنس" به همراه پسرش در کراچی به شهادت رسیدند.

 

سوریه؛ قتل عام منطقه شیعه‌نشین "البیاضه" حمص توسط گروه‌های مسلح .

 

یمن؛ انتخابات فرمایشی رياست جمهوري يمن روز 2 اسفند در میان تحریم های گسترده برگزار شد و «عبد ربه منصور هادی» معاون دیکتاتور سابق و تنها کاندیدای انتخابات، در آن پیروز شد!

 

......................

پایان پیام / 101

عناوین مرتبط:
- جهان تشیع در سالی که گذشت / قسمت اول؛ بهار و تابستان 1390
- جهان تشیع در سالی که گذشت / قسمت دوم؛ پاییز 1390
- جهان تشیع در سالی که گذشت / قسمت آخر؛ زمستان 1390