باید از روش حکومت‌داری حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام و برخورد آن حضرت با کارگزاران متخلف الگو بگیریم» گفت: چرا باید بین ضعیف و قوی فرق گذاشته شود؟
26 بازدید
تاریخ ارائه : 12/11/2012 10:26:00 AM
موضوع: مدیریت
آیت‌الله صافی گفت: باید در نظام اسلامی، مسوولان و امنای مردم صد در صد مورد اعتماد باشند؛ هر کس که متهم به فسادی شد، باید استعفا دهد و اگر این احتمال داده شد که شخصی خیانت کرده است، باید کنار برود تا اعتماد مردم به نظام اسلامی سلب نشود.

به گزارش مرکز خبر حوزه این مرجع تقلید روز پنج‌شنبه در دیدار جمعی از اعضای شورای مرکزی حزب مؤتلفه و خانواده‌های شهدای مؤتلفه، گفت: باید مقاصد ما عالی‌ترین مقاصد و اهداف باشد؛ ما می‌خواهیم عدالت امیر المؤمنین(ع) و مکتب کامل، عالی و جامع تشیع، جهانی شود؛ البته هر کدام از ابعاد این مکتب که به مردم ارائه شده، دنیا آن را پذیرفته است.

وی با اشاره به آیه« وَ إِذا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتاعاً فَسْئَلُوهُنَّ مِنْ وَراءِ حِجابٍ» (احزاب، 53) با بیان این‌که «ما طرفدار دین، حجاب، عدالت و احکام قرآن هستیم» تاکید کرد: ما با اختلاط زن و مرد مخالفیم؛ تورم و گرانی و اوضاع اسفبار تفاوت بین فقیر و غنی را نمی‌خواهیم؛ ما با این که ضعیفی را به پای میز محاکمه بیاورند و محاکمه کنند، ولی شخصی که به جایی وابسته باشد و متهم است را محاکمه نکنند، مخالفیم.

این مرجع تقلید با اشاره به این‌که «باید از روش حکومت‌داری حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام و برخورد آن حضرت با کارگزاران متخلف الگو بگیریم» گفت: چرا باید بین ضعیف و قوی فرق گذاشته شود؟ چرا متخلّف استعفا نمی‌دهد؟

صافی گلپایگانی با اشاره به آیه شریفه «وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَر»(آل عمران، 104) و ضرورت احیای امربه معروف و نهی از منکر، یادآور شد: به هر حال باید جمعیتی بیدار و آگاه مراقب امور جامعه باشند که خلاف شرعی از کسی سر نزند و جامعه از خط دین منحرف و به تدریج ضعیف و در نتیجه از بین نرود و اگر خدای ناکرده احکام الهی مورد تجاوز قرار گرفت، صدای آنها بلند ‌شود و اعتراض نمایند.

وی افزود: در جامعه اسلامی اگر نقاط ضعف کمی هم وجود داشته باشد، کمِ آن زیاد است و باید فوری مرتفع شود. همان‌طور که امیرالمؤمنین(ع) با مسائل به ظاهر کوچک برخورد شدید داشتند؛ چرا که اگر همین ضعف کوچک برطرف نشود، جامعه رو به سقوط پیش می‌رود.

این مرجع تقلید با تاکید بر این‌که «در برابر نواقص جامعه می بایست واکنش نشان داد» ادامه داد: باید در برابر بعضی از برنامه‌ها که اعلام آشکار حرب با خداوند متعال است، نهی از منکر کرد؛ زیرا اگر نهی از منکر ترک شود، هیچ فرقی بین مرده و زنده‌ ما نیست؛ اینکه انسان بییند شخصی پنجاه سال معصیت کرده و از او تجلیل می‌شود، باید اعتراض کرد که این خلاف اسلام است.

صافی گلپایگانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اوضاع تاسف آور عراق، خاطرنشان کرد: اوضاع طوری شده است که اشخاصی به اسم وهابی و طالبان و القاعده فکر بشریت را نسبت به اسلام مشوش کرده‌اند، طوری که دنیا فکر می‌کند تروریسم، از آثار مکتب اسلام است، حال آن که اسلام دین رأفت و مهربانی است.

این مرجع تقلید یادآور شد: در این دنیای محفوف، با این شرایط خاص، باید با عقل، تدبیر و فداکاری به وظیف خود عمل نموده و مکتب اسلام ناب را معرفی کنیم.

وی در ادامه خطاب به اعضای حزب مؤتلفه اسلامی خاطرنشان کرد: با این سوابق خوب و موفقیت الهی که در امتحانات برای شما پیش‌ آمده است، سعی کنید از این به بعد هم مواظب این جهات باشید و انتظاراتی را که آقا حضرت ولی‌عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف از همه شیعیان و مخصوصاً از تشکل‌هایی با این عناوین و اهداف مقدس دارند، برآورده کنید و خدماتی را که به جامعه اسلامی می‌کنید، به حساب ایشان قرار دهید.

وی ادامه داد: بدانید که ایشان عدالت اسلامی را می‌خواهند؛ رفع بسیاری از نواقص و نقاط ضعفی که الان در جامعه ما وجود دارد از حاجات مهمه ایشان است؛ قوت اسلام و مسلمانان و به خصوص تشیّع از حوائج آن حضرت است.

این مرجع تقلید در پایان گفت: امیدوارم عنایات خاصه آقا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف شامل حال همه باشد و ان‌شاءالله طوری شود که از اصول خود تنازل و عقب نشینی نکنیم و تا آخر سرافراز پیش برویم و روز به روز بر عزت مملکت و نظام اسلامی افزوده شود.

در ابتدای این دیدار، محمدنبی حبیبی، دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی، گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های این تشکّل ارائه داد.