مسئولان فاسد در کشورهای جهان دادگاهی می شوند، در ایران با حفظ سمت قبلی ابقا می شوند
48 بازدید
تاریخ ارائه : 6/4/2012 1:08:00 PM
موضوع: علوم سیاسی

مقایسه ای از نحوه برخورد ايران و کشورهای جهان با مقامات متهم به فساد مالي

مسئولان فاسد در کشورهای جهان دادگاهی می شوند، در ایران با حفظ سمت قبلی ابقا می شوند

توماس لیپیک" وزیر ورزش سابق لهستان به اتهام فساد مالی به سه سال و نیم زندان محکوم شد. دادگاهی در ورشو همچنین در حکم خود اعلام کرد که وزیر ورزش سابق لهستان به دلیل محکومیت حق ندارد برای ۱۰ سال سمت دولتی داشته باشد.


مسئولان فاسد در کشورهای جهان دادگاهی می شوند، در ایران با حفظ سمت قبلی ابقا می شوند

ضد فساد:‌مسئله فساد مالي مقامات همواره يكي از مهم ترين و جنجالي ترين مسائل داخلي كشورهاي مختلف دنيا بوده است‌،. اما نكته مهمي كه در اين زمينه بايد به آن توجه كرد،‌ نحوه برخورد با اين مقامات فاسد است. به طوري كه در برخي كشورها مقام فاسد به شدت مجازات مي شود و در برخي كشورها نيز نه تنها محاكمه نمي شود، بلكه همچنان به فعاليت خود ادامه مي دهد. در همين رابطه مقايسه اي داريم ميان نحوه برخورد با مسئولين متهم به فساد مالي در ايران و ساير كشورهاي دنيا.

 

رومانی/ برکناری معاون نخست وزیر به علت دخالت در پرونده فساد نخست وزیر سابق

 

نخست وزیر جدید رومانی معاون خود را پس از مشخص شدن دخالت وی در پرونده فساد نخست‌وزیر سابق این کشور از کار برکنار كرد.

 

به گزارش فرانس پرس، "ویکتور پونتا" نخست‌وزیر جدید رومانی، " کنستانتین آدریان گراجان" را پس از آنکه مشخص شد وی در پرونده فساد نخست‌وزیر سابق دخالت کرده و قصد داشته نخست وزیر سابق را بی گناه معرفی کند، از کار برکنار كرد.

 

آلمان/ استعفای رئیس جمهور بعد از گرفتن وام

 

رئیس جمهور آلمان به دلیل اتهام به اقدام غیر قانونی، زیر فشار افکار عمومی استعفا داد. اتهام اصلی «کریستین وولف» تنها گرفتن یک وام مسکن غیرقانونی کم بهره بود.

 

ماجرا اما از یک گزارش در روزنامه «بیلد» آغاز شد. گزارشی که براساس آن وولف در اکتبر سال ۲۰۰۸ یک وام ۵۰۰ هزار یورویی با بهره پایین از همسر یک بازرگان ثروتمند دریافت کرده بود.

 

هند/ دستگیری 15 نماینده به اتهام فساد و رشوه

 

به گزارش یونایتدپرس، از جمله اقدامات جدید دولت هند در مقابله با فساد مالی در پارلمان هاي محلي اين كشور، دستگیری 15 قانونگذار متهم به فساد و دریافت رشوه در یکی از مناطق شرق این کشور است.

 

ماموران فدرال هند به منازل و دفاتر این قانونگذاران حمله کردند و آنها را دستگیر کردند.دستگیری این قانونگذاران واکنشی به یک پرونده فساد و پرداخت رشوه برای انتخاب شدن در پارلمان بوده است.

 

پیش از این مقامات ضد فساد هند از کشف 400 هزار دلار پولی که مشخص شد رشوه است، در خودرو یکی از سیاستمداران خبر داده بود. چندین قانونگذار هندی دیگر از حزب JMM و حزب کنگره در پرونده‌های فساد مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

 

تانزانیا/ برکناری شش وزیر به اتهام فساد مالی

 

رئيس جمهوري تانزانيا شش وزير كابينه اين كشور را به دليل اتهام فساد مالي از كار بركنار كرد.

 

به گزارش رويترز، اخراج اين وزرا از كابينه به دنبال انتشار گزارشي در مورد اينكه شمار زيادي از مقامات اين كشور در چندين پرونده فساد متهم هستند، انجام شد.

 

در همين حال "جاكايا كيكواته" رئيس جمهوري تانزانيا در نطقي تلويزيوني خاطر نشان كرد كه تصميم براي اخراج اين شش وزير را به توصيه قانونگذاران اين كشور و پس از انتشار جزئيات يك گزارش در مورد سوءاستفاده مقامات از بودجه دولتي اتخاذ كرده است.

 

وي افزود: اين وزرا بايد در دادگاه به خاطر اقداماتشان پاسخگو باشند.اين 6 وزير از نزديك ترين دوستان و همكاران من بودند اما آنها را معلق مي كنم تا دادگاهي شوند و همه بدانند در برخورد با فساد هيچ استثنايي وجود ندارد.

 

کره جنوبی/ رسوایی رشوه خواری و عذرخواهی مشاور رئیس جمهور از مردم

 

به گزارش خبرگزاری شینهوا، جونگ روز شنبه به دلیل رسوایی رشوه خواري، از مردم کره‌جنوبی عذرخواهی و خود را تسليم دادگاه کرد.

 

هفته گذشته "چویی سی جونگ" ۷۵ ساله توسط مقامات قضایی برای بیش از ۱۴ ساعت به اتهام دریافت پورسانت و رشوه از یک شرکت ساختمانی در ازای در اختیار گذاشتن نفوذش در یک پروژه مهم امور توسعه بازجویی شد و سرانجام به در يافت پول از اين شركت اعتراف كرد.

 

ایسلند/ محاکمه به علت عدم توانایی در کنترل تورم

 

اولین سیاستمدار جهان به دلیل سهل‌انگاری و کوتاهی در انجام وظیفه‌اش در زمان بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ در دادگاهی در ایسلند محاکمه شد.

 

به گزارش  شبکه بلومبرگ، "گییر هارده" نخست‌وزیر سابق ایسلند هفته گذشته به حکم دادستان در دادگاه حاضر شد تا مقامات قضایی این کشور در مورد اینکه آیا وی در انجام وظیفه اش در زمان بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ کشورش سهل‌انگاری کرده است یا خیر، تصميم‌گيري كنند.

 

این دادگاه همچنین این اتهام را علیه نخست وزیر سابق ایسلند مطرح کرد که وی مسئول ناکامی در ممانعت از ورشکستگی بانکهای این کشور و ایجاد تورم بوده است.

 

لهستان/ سه سال و نیم زندان برای وزیر وزرش

 

"توماس لیپیک" وزیر ورزش سابق لهستان به اتهام فساد مالی به سه سال و نیم زندان محکوم شد. دادگاهی در ورشو همچنین در حکم خود اعلام کرد که وزیر ورزش سابق لهستان به دلیل محکومیت حق ندارد برای ۱۰ سال سمت دولتی داشته باشد. توماس لیپیک پیشتر به دریافت رشوه حدود ۲۱ هزار یورویی در یک پرونده فساد متهم شده بود. وی همچنین به سواستفاده از قدرت نیز متهم شده بود.

 

 کامرون/ دستگیری نخست وزیر به اتهام فساد مالی

 

پلیس کامرون، "انونی افرایم" نخست وزیر سابق این کشور را به عنوان بخشی از تحقیقات در مورد فساد مالی دستگیر کرد.

 

وکیل نخست وزیر سابق کامرون گفت: موکلم پس از بارجویی در بازداشتگاه به سر می برد. یک منبع قضایی اعلام کرد که انونی افرایم که در سالهای بین ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ به عنوان نخست وزیر کامرون فعالیت می کرده، متهم به اختلاس بودجه از حساب شرکت خطوط هوایی" کام ایر" است. روسای سابق این شرکت نیز هم اکنون در بازداشت به سر می برند. در کامرون به دنبال آغاز روند مقابله جدی با فساد مالی چندین وزیر و روسای شرکت‌های دولتی به اتهام فساد مالی دستگیر و مجازات شده‌اند. چندی پیش "مارافا امیدو یارا" یک وزیر سابق دولت کامرون به اتهام سوءاستفاده از بودجه دولتی بازداشت شد.

 

یونان/ محاکمه وزیر سابقه به علت پولشویی

 

وزیر دفاع سابق یونان به اتهام پولشویی قرار است محاکمه شود. پرونده وزیر دفاع سابق یونان بزرگترین پرونده فساد علیه یک سیاستمدار ارشد در یونان طی دهه های اخیر می باشد. فساد مالی در یونان امری شایع و فراگیر است اما هیچ سیاستمداری در سالهای اخیر در این کشور به اتهام فساد محاکمه و یا محکوم نشده است. به همین دلیل پیشتر مردم یونان به شدت از این موضوع ابراز ناخرسندی می کردند. یک مقام قضایی یونان اعلام کرد که دادستان این پرونده تصمیم گرفت که وزیر دفاع سابق یونان پیش از آغاز روند محاکمه بازداشت شود. از جمله دیگر اتهام‌ها علیه وزیر دفاع سابق یونان نقض قوانین مربوط به مالیات است. مقامات یونان اخیرا برای جلب نظر مردم که به دلیل سیاستهای ریاضتی از دولت به شدت انتقاد کرده‌اند، اقدامات خود را برای مجازات عاملان فساد و افرادی که از دادن مالیات فرار می کنند، افزایش داده‌اند.

 

بنگلادش/ استعفا به دلیل فساد مالی منشی و معاونش

 

وزير راه‌‌آهن بنگلادش پس از متهم شدن منشي و دو معاونش به دريافت رشوه، از سمت خود استعفا كرد.

 

به گزارش رويترز، پس از آن كه سه تن از مقامات وزارت راه‌آهن بنگلادش به دريافت رشوه در ازاي كارچاق كني براي يك پيمانكار خارجي راه آهن متهم شدند، "سورانجيت سنگوپتا" وزير راه آهن بنگلادش استعفا كرد و گفت به احترام افكار عمومي و بخاطر پرهيز از جنجال و مهيا شدن زمينه انجام تحقيقات، از سمت خود كناره‌گيري كرده است.

 

مالزی/ استعفا به علت رسوایی مالی اعضای خانواده

 

يك وزير كابينه مالزي گفت، در بحبوحه اتهام رسوايي فساد مالي عليه اعضاي خانواده‌اش كه فشار را بر دولت اين كشور پيش از برگزاري انتخابات افزايش داده، از سمت خود استعفا كرده است.

 

به گزارش بانكوك پست، شهريزاد جليل به اين موضوع متهم شده است كه خانواده‌اش از بودجه دولتي كه براي پروژه پرورش گاو اختصاص يافته بود، براي سرمايه‌گذاري در آپارتمان‌هاي مجلل استفاده كرده است.

 

ایران

 

1- حمید پورمحمدی، قائم مقام ظاهرا سابق بانک مرکزی با وجودی که در ارتباط با فساد بزرگ 3هزار میلیاردی دستگیر شده بود، روز 27 اردیبهشت ماه در یک جلسه در نهاد ریاست جمهوری شرکت کرد.

 

2- محمد شریف ملک زاده دبیر شورای عالی ایرانیان خارج از کشور خرداد ماه سال گذشته به دلیل اتهامات مالی و وجود پرونده های فراوان در قوه قضاییه بازداشت شد و پس از مدتی با قرار وثیقه آزاد شد. در اقدامی محمود احمدی نژاد وی رابه سمت مشاور خود انتخاب کرد. چند روز بعد خبرگزاری دولت مدعی شد آیه الله هاشمی شاهرودی نیز ملک زاده را به عنوان مشاور اجرایی بنياد فقه و معارف اهل بيت(ع) برگزیده است.

 

3 - حمید بهبهانی وزیر سابق راه که در دادگاه فساد مالی از سوی متهمان به دریافت رشوه متهم شد، هم اکنون مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران است. البته در زمان مديريت بهبهانی بر وزارت راه،‌هواپیماهای زیادی سقوط کردند که منجر به از دست دادن تعداد زیادی از هموطنانمان شد و وی حتی یک عذرخواهی هم نکرد چه برسد به استعفا.

 

4- رحیمی که همواره از سوی بسیاری از نمایندگان به علل گوناگون در مظان اتهام قرار داشت و در حال حاضر نیز نقشش در پرونده فساد خیابان فاطمی پررنگ تر شده است، با حفظ سمت قبلی همچنان به عنوان معاون اول رئیس جمهور مشغول به کار است.

 

5 – قاضی مرتضوی که بعد از مشخص شدن نقشش در رقم زدن فاجعه کهریزک بعد از سه سال تفهیم اتهام شده است(آن هم بعد از انتصابش!)، از سوی رییس جمهور به عنوان مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی منصوب شد.

 

6- آقای خاص یا الف-ر-م که همیشه حاشیه ساز دولت بوده است، از پرونده قاچاق اشیای عتیقه و نقشش در منسوب کرده معلم خصوصی زبانش در سازمان میراث فرهنگی که بگذریم، از نقشش در پرونده فساد بیمه که بگذریم، به طبقه هفتم هتل لاله می رسیم که به گفته مختلاسان 3هزار میلیاردی نقش ایشان پررنگ تر از بقیه دولتی ها بوده است. این آقا هم مثل سایرین نه تنها پایش به دادگاه باز نشد، بلکه همچنان با آرامش خاطر مشغول انجام وظیفه است.