آیت الله جوادی آملی برای برخی غدیر و سقیفه فرقی ندارد!
33 بازدید
تاریخ ارائه : 2/12/2013 10:47:00 AM
موضوع: امامت و مهدویت
آیت الله جوادی آملی
برای برخی غدیر و سقیفه فرقی ندارد!
آیت‌الله جوادی آملی، در سخنانی به آثار مثبت و منفی موجود در عرصه مهدویت اشاره کرد و توجه همگان به ویژه جوانان را نسبت به آن ضروری دانستند. ایشان افزودند: بر اساس روایتی از پیامبر اسلام‌(صلی الله علیه و آله) که در کتب شیعی و سنی وجود دارد، «هرکس که بمیرد و نسبت به امام زمان خود معرفت نیابد، به مرگ جاهلیت مرده است»؛ این نشان می‌دهد که حیات او نیز حیات جاهلیت بوده است.
کد خبر: ۳۴۸۸۹
تاریخ: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۹:۵۳
SHIA-NEWS.COM شیعه نیوز:

به گزارش «شیعه نیوز» ، این مرجع تقلید،‌ عصر امروز در مراسم آغاز دوره باورافزایی مهدویت ویژه دانشجویان نخبه دانشگاه‌های قم که در بنیاد بین‌المللی بنیاد علوم وحیانی اسراء برگزار شد، اظهار داشتند: در عرصه مهدویت و امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) علاوه بر آثار مثبت فراوانی که وجود دارد، آثار منفی‌ نیز وجود دارد، به این معنی که باید در این عرصه مراقب آثار منفی باشیم.

ایشان افزودند: بر اساس روایتی از پیامبر اسلام‌(صلی الله علیه و آله) که در کتب شیعی و سنی وجود دارد، «هرکس که بمیرد و نسبت به امام زمان خود معرفت نیابد، به مرگ جاهلیت مرده است»؛ این نشان می‌دهد که حیات او نیز حیات جاهلیت بوده است.

آیت‌الله جوادی آملی افزودند، مرگ، عصاره حیات است که انسان را از دنیایی به دنیای دیگر می‌برد؛ بنابراین، عصاره حیات کسی که به مرگ جاهلیت مرده باشد، تلخ است.

ایشان درباره آثار مثبت در عرصه مهدویت اظهار داشتند: کسی که امام زمان خود را بشناسد، پیامبر(صلی الله علیه و اله) و کسی که پیامبر خود را بشناسد، خدا را شناخته است. حال اگر کسی در شناخت امام زمانش دچار اشتباه شود، خدا را نیز نشناخته است.

این مرجع تقلید ادامه دادند: کسی که برای او چنین مسائلی وجود نداشته باشد،‌برای او غدیر، سقیفه می‌شود و این که چه کسی بر او حکومت کند و چگونه فردی باشد،‌ برایش فرقی نمی‌کند.

ایشان در ادامه با بیان این که باید میان حوزویان و دانشگاهیان، با مردم عادی تفاوت‌هایی وجود داشته باشد، گفتند: حوزویان و دانشگاهیان، نباید به کف معرفت نسبت به خداوند اکتفا کنند،‌ این قشر باید به سقف معرفت توجه داشته باشند.

آیت‌الله جوادی آملی افزودند: این که باید نسبت به امام زمان معرفت یابیم تا به هرآنچه که از سوی ایشان امر می‌شود، عمل کنیم، کف معرفت است؛ باید تلاش کرد خود را نسبت به او نزدیک کرده و عده‌ای را هم امام شناس کنیم.

ایشان با بیان این که حوزویان و دانشگاهیان باید بتوانند دیگران را رهبری کنند، ادامه دادند:‌باید کاری کرد که افراد متدین و فهمیده به این قشر اقتدا کنند.

* تلاش کنیم به مقام بقیة اللهی برسیم

معظم‌له با مطرح کردن این که چگونه باید رفتار کرد که خوبان جامعه به انسان اقتدا نمایند، گفتند:‌ از برجسته‌ترین القاب امام زمان(عج)، بقیة ‌الله است، ما نیز می‌توانیم در دامنه آن حضرت، در حد خودمان به این مقام برسیم.

ایشان خاطرنشان کردند:‌ عالمان، از جمله افرادی هستند که برای همیشه زنده هستند و می‌توانند در حد توانایی‌های درونی خود، به مقام بقیة ‌اللهی برسند.

منبع : خبرگزاری حوزه