باید جامعه ای مانند جامعه ما که می خواهد برای دیگر کشورهای اسلامی الگو باشد، فقط به ضدیت با آمریکا اکتفا کند، بلکه باید برای الگو شدن در عرصه مبارزه ب
45 بازدید
تاریخ ارائه : 2/13/2013 10:39:00 AM
موضوع: تبلیغ

 

در زمینه امر به معروف و نهی از منکر پسرفت داشته‌ایم!

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از مرکز خبر حوزه،‌ امام جمعه قم با تاکید بر این که در زمنیه امر به معروف و نهی ازمنکر پسرفت داشته‌ایم، گفت: عامل اصلی اختلاس 3 هزار میلیاردی، سکوت برخی مسئولان در قبال اعمال خلاف قانون در این دستگاه بود.

آیت الله رضا استادی چهارشنبه شب، در جمع عزاداران حضرت زهرا(سلام الله علیها) در مجتمع فرهنگی طلوع مهر قم، گفت: عامل به وجود آمدن اختلاس 3هزار میلیارد تومانی، سکوت مسئولان مربوطه در قبال اعمال خلاف قانون و منکراتی بود که از مدت ها قبل در این دستگاه اختلاس کننده صورت می گرفت.

وی اظهار داشت: همگان باید در مقابل حکم خدا تسلیم و اهل چون و چرا نباشیم؛ زیرا در غیر این صورت مشکلاتی پدید می آید؛ البته این هم حرف درستی نیست که برخی می گویند نباید در خصوص فلسفه احکام صحبت کرد.

آیت الله استادی در ادامه با اشاره به فرازهایی از خطبه حضرت زهرا(سلام الله علیها) گفت: در فرازهایی از خطبه آن حضرت در خصوص فلسفه برخی از احکام شرعی صحبت شده و این نشان می دهد که می توان در خصوص فلسفه احکام صحبت کرد.

امام جمعه قم اضافه کرد: حضرت زهرا(سلام الله علیها) تأکید دارند که خداوند امر به معروف و نهی از منکر را برای اصلاح امور یک جامعه واجب کرده است؛ یعنی اصلاح اجتماع بستگی به انجام امر به معروف و نهی از منکر دارد.

وی گفت: اگر امر به معروف و نهی از منکر ترک شود، قطعا جامعه روی خیر نخواهد دید و اصلاح نخواهد شد.

آیت الله استادی خاطرنشان کرد: این که خدای متعال وعده داده است که، هر که دین خدا را نصرت کند، ما او را نصرت می کنیم، منظور کسانی هستند که اگر خدا امکانات و تمکنی به آن ها بدهد یا این که مانند زمان ما، خداوند متعال، شرایطی را پیش بیاورد که دولت اسلامی و حکومت اسلامی تشکیل و حاکمان مسلمان جامعه را اداره کنند، کسانی هستند که نماز را اقامه کرده، زکات می دهند و علاوه بر آن امر به معروف و نهی از منکر را انجام می‌دهند، این مطالب به یقین اشاره به این است که اگر شما حاکمان جامعه اسلامی، اگر می خواهید جامعه درست اداره شود، باید نماز، زکات و امر به معروف و نهی از منکر در آن جامعه انجام شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه با اشاره به وجود نظام جمهوری اسلامی، گفت: خداوند متعال شرایطی را پیش آورده که حکومت اسلامی تشکیل و در رأس آن یک فقیه جامع الشرایط قرار دارد؛ از این حکومت و همه کسانی که علاقه مند به نظام هستند، خواسته شده به اقامه نماز و دادن زکات و انجام امر به معروف و نهی از منکر اهتمام داشته باشند اما متأسفانه اگر نماز و زکات هست، امر به معروف و نهی از منکر نیست!

امام جمعه قم ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر و انجام صحیح آن مانند هر امر دیگری باید با برنامه ریزی صورت گیرد، اما متأسفانه بسیاری به این مسئله توجه ندارند.

وی با اشاره به بی‌تفاوتی برخی نسبت به گسترش منکرات، اضافه کرد: متأسفانه امروزه در زمانی زندگی می کنیم که گناهان بسیاری در کوچه و بازار می شود و اگر کسی هم اعتراضی می کند، فرد دیگری به او می گوید چه کار دارید، بگذارید کارشان را بکنند!

آیت‌الله استادی با اشاره به اختلاس 3هزار میلیارد تومانی اخیر گفت: اختلاسی که اخیرا به وجود آمد نشان می دهد فسادی در طول ماه ها یا سال ها قبل در مجموعه ای وجود داشته و اگر روز اولی  که اولین نفرات متوجه آن شدند، احساس مسئولیت می کردند و آن را برملا می‌کردند به این جاها نمی رسیدیم. ولی مثل این که بنا نیست مسلمان ها و اهل ایمان به این مسائل توجه کنند!

امام جمعه قم یادآور شد: امروزه بسیاری افراد، منکراتی را می بینند و نسبت به آن ها بی تفاوت اند؛‌ نتیجه چنین شرایطی این است که وضع و اوضاع روز به روز بدتر می شود.

وی با بیان این که گناه مثل آتش است، گفت: فرض کنیم که یک مجتمع تجاری که چند حجره دارد، یکی از حجره ها آتش می گیرد و اگر اهالی آن مجتمع برای خاموش کردن آتش دست به کار نشوند، ممکن است  که به حجره های دیگر هم سرایت کند؛ گناه نیز این گونه است و ممکن است آتش آن همه گیر شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه ادامه داد: چطور زمانی که یک قصابی یک گوشت مسمومی را به مردم می فروشد، ادارات مربوطه جلوی کار آن را می گیرند، اما وقتی روزنامه ها کارهای خلاف دین می کنند، جلوی آن گرفته نمی شود؛ در حالی که غذای روحی افراد جامعه را تأمین می کنند.

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: اگر ما در عرصه‌های مختلف پیشرفت داشته‌ایم و کسی نمی تواند منکر آن شود، اما در زمینه امر به معروف و نهی از منکر و رشد فساد پسرفت داشته‌ایم؛ برای مثال طبق آمار رسمی حدود 50درصد مردم ماهواره دارند که نتیجه آن افزایش فساد، طلاق و ... است.

وی یادآور شد: رسول خدا(ص) در سخنی می فرمایند «روزگاری می رسد که افراد یک جامعه امر به معروف و نهی از منکر نکنند و حتی بر عکس آن باشد»؛ یعنی امر به منکر و نهی از معروف کنند و حتی بدتر از آن افراد جامعه معروف را منکر و منکر را معروف بدانند.

آیت الله استادی با بیان اینکه امروزه ازدواج هایی انجام می شود که هزینه های آن بسیار زیاد است، گفت:این در حالی که این مسئله کار خوبی نیست، اما همه آن را خوب می دانند؛ حتی در انجام این کار مسابقه هم گذاشته می شود!

وی تاکید کرد: تماشاچی بودن نسبت به گناهان و منکراتی که در خیابان ها انجام می شود، همان ترک امر به معروف و نهی از منکر است که حضرت زهرا(س) در این خصوص هشدار دادند.

امام جمعه قم با بیان این که جامعه بدون امر به معروف و نهی از منکر، روی صلاح و رستگاری نخواهد دید، گفت: اگر می خواهیم جامعه روی صلاح به خود ببیند، باید همه از مسئولان گرفته تا مردم و نخبگان و علما، امر به معروف و نهی از منکر را انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: نباید جامعه ای مانند جامعه ما که می خواهد برای دیگر کشورهای اسلامی الگو باشد، فقط به ضدیت با آمریکا اکتفا کند، بلکه باید برای الگو شدن در عرصه مبارزه با فساد در همه زمینه ها، رفتار درست رجال حکومتی و ... نیز الگو باشد.

خاطرنشان می شود، در این مراسم عزاداری که از سوی حجت الاسلام و المسلمین بنایی، نماینده فعلی مردم قم در مجلس شورای اسلامی در مجتمع طلوع مهر قم برگزار شد، شخصیت های برجسته ای چون، دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، آیت‌الله مسعودی خمینی، حجج‌اسلام و المسلمین پورمحمدی، رییس سازمان بازرسی کل کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد جواد فاضل لنکرانی، رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(علیهم السلام)، علی بهجت، فرزند مرحوم آیت الله بهجت، برخی از مسئولین استانی و عموم ارادتمندان اهل‌بیت عصمت و طهارت شرکت داشتند.

پایگاه خبری تحلیلی شیعه آنلاین - http://www.shia-online.ir