سیاستمداران در رومانی دیگر فراتر از قانون نیستند و هر فرد فاسدی در هر جایگاهی باید پاسخگوی اقداماتش باشد.
29 بازدید
تاریخ ارائه : 2/7/2013 11:48:00 AM
موضوع: علوم سیاسی

دلیل استعفای وزیر متهم به فساد در رومانی:

نتوانست ثابت کند پول خرید خانه اش را ازکجا آورده

بخش خبری الف، 20 فروردین 91

20 فروردین 1391 ساعت 13:13


وزیر محیط زیست رومانی به دلیل اتهام فساد مالی، سوءاستفاده از قدرت و ناتوانی در اعلام منبع دارایی‌هایش از سمت خود استعفا کرد.

به گزارش الف به نقل از رویترز، وزیر محیط زیست رومانی نتوانست به طور دقیق منبع بدست آوردن ۸۰ هزار پوندی را که برای خرید یک آپارتمان پرداخت کرده، مشخص کند.

"لاسزلو بوربلیگ وزیر محیط زیست رومانی پس از آنکه بخاطر شفاف نکردن منابع دارایی اش شدیدا از سوی رسانه ها تحت فشار قرار گرفت در کنفرانسی خبری گفت: تصمیم گرفتم از سمت خود کناره‌گیری کنم. قویا اتهام فساد علیه خودم را رد می کنم و امیدارم که بتوانم بی‌گناهی خود را اثبات کنم. وی تاکیدکرد هرچند از راه نامشروعی پول خرید آپارتمان را بدست نیاورده ام ولی به احترام افکار عمومی استعفا می دهم تا مردم نگویند چرا یک متهم به فساد همچنان عضو کابینه است و کنار دست رییس جمهور می نشیند.

دادگاه ارشد رومانی در بیانیه ای اعلام کرد که از پارلمان این کشور درخواست کرده تا روند لازمه برای آغاز تحقیقات در مورد اتهام ها علیه وزیر محیط زیست رومانی را شروع کند.

مقامات قضایی رومانی اعلام کرده اند که تلاش می کنند تحقیقات علیه وزیر محیط زیست این کشور را به اتهام سوءاستفاده از قدرت و اعلام نادرست درآمد و دارایی‌هایش آغاز کنند.

سال گذشته وزیر محیط زیست رومانی به استفاده از نفوذ و قدرتش برای تضمین یک قرارداد برای یک شرکت خصوصی که تحت نظر وی بوده، متهم شده بود.

رومانی یکی از فقیرترین کشورهای عضو اتحادیه اروپاست و همچنین سومین کشور فاسد این اتحادیه محسوب می شود. اتحادیه اروپا بارها در مورد فقدان پیشرفت در محکوم کردن مقامات فاسد ابراز نگرانی کرده بود.

رومانی در حال تلاش برای متقاعد کردن کمیسیون اروپا در مورد این است که سیستم اعمال قانون این کشور را به گونه ای اصلاح کرده که سیاستمداران در رومانی دیگر فراتر از قانون نیستند و هر فرد فاسدی در هر جایگاهی باید پاسخگوی اقداماتش باشد.


کد مطلب: 149274

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcefo8zejh8ewi.b9bj.html?149274

الف

  http://alef.ir