اگر به قدرت رسیدی، مثل این است که سوار شیر شده‏ای، مواظب باش که از این شیر نیفتی، اگر افتادی ممکن است که تکه تکه‏ات کند"
32 بازدید
تاریخ ارائه : 2/5/2013 11:15:00 AM
موضوع: علوم سیاسی

اگر به قدرت رسیدی، مثل این است که سوار شیر شده‏ای، مواظب باش که از این شیر نیفتی، اگر افتادی ممکن است که تکه تکه‏ات کند"

حجت الاسلام و المسلمین آقاتهرانی در پاسخ به این سوال که "فکر می کردید در تهران چندم شوید، با بیان اینکه من از رأی مردم خیلی هراسی ندارم" گفت: می دانم که مردم به وظیفه عمل می‏کنند، خواه من اول باشم یا آخر و یا رأی نیاورم، اما چیزی که از آن می‌ترسم این است که نتوانم به وظیفه‏ام عمل نکنم.

وی ادامه داد: اگرچه تهرانی‏ها به من رأی دادند، اما وقتی که نماینده شدیم، نماینده کل مردم می شویم و هر مسلمان و هر انسانی می‏تواند به ما یک نگاه خاص داشته باشد.

رییس مجمع نمایندگان تهران در مجلس با بیان اینکه "من یک بار، بار نمایندگی را به دوش کشیدم و سختی‌اش را تا حدودی درک می‏کنم"، افزود: اصلا به این فکر نمی‏کردم که در انتخابات چندم می‌شوم، چرا که مهم نیست، اگر انتخاب هم نمی‌شدم، خوشحال می‏شدم، چون پذیرش مسئولیت خیلی مهم است و طعمه نیست.

رییس پیشین مرکز اسلامی نیویورک با یادآوری ضرب المثل آمریکایی‏ها مبنی بر اینکه "اگر به قدرت رسیدی، مثل این است که سوار شیر شده‏ای، مواظب باش که از این شیر نیفتی، اگر افتادی ممکن است که تکه تکه‏ات کند"، اظهار داشت: ما که مثل غربی‏ها فکر نمی کنیم، آنهایی که سکولاریستی فکر می‏کنند، همین حالت را دارند و جوری به قدرت می‌چسبند که کنده نشوند، نسبت به کسانی هم که می‌خواهند آنها را جدا کنند، خیلی احساس بدی دارند.

دبیر کل جبهه پایداری در پاسخ به این سوال که "به نظر شما چه کسی برنده انتخابات است"، خاطر نشان کرد: برنده واقعی مردم هستند که آن کشیده محکمی را که حضرت آقا پیش بینی می‏کردند به چهره استکبار بزنند، زدند، آنها به وظیفه خود عمل کردند و چون به وظیفه عمل کردند، بردند و این قاعده‌ی اصلی ماست.

آقاتهرانی با پاسخ منفی به این سوال که "آیا پیش بینی می‌کردید که 64 درصد از مردم در انتخابات شرکت کنند"، گفت: البته چند روز پیش که آقا پیش بینی کردند که این بار مردم محکم تر می‏‌آیند، همان لحظه دلم قرص شد که حتما می‌آیند، چون پیش از این شاهد بوده‌ام که تدابیر و اراده‌ی ایشان در مردم چگونه تاثیر می‌گذارد.

وی پاسخ به این سوال که "چرا این‌قدر انتخابات مجلس که یک اتفاق داخلی است، از منظر بیرونی مورد توجه قرار می‌گیرد"، گفت: دشمنان درک خاصی از ایمان و تکلیف ندارند و صرفا مادی فکر می‏کنند، در حالی‌که مسلمانان این‌طور نیستند، کشته یا زخمی یا اسیر شوند، اصلا مهم نیست، وقتی خود را پیروز می‏دانند که بفهمند وظیفه خود را درست انجام داده‌اند و برای همین ما بین یک احدی الحسنین هستیم، یا پیروزی یا در ظاهر شکست که در حقیقت پیروزی است.

آقاتهرانی با بیان اینکه "آنها نگاه مادی داشته و برای همین تحلیل می‌کنند که با یک برخورد مالی و تحریم اقتصادی حتماً مردم ایران را با مشکل جدی مواجه خواهند کرد"، افزود: آن‌ها با این نگاه‌هایی که دارند، می‏گویند مردم ایران برای ساندیس به راه‌پیمایی آمدند، چرا که آنها انگیزه‌ای غیر از مادیات ندارند و چیزی نمی‌فهمند.

دبیرکل جبهه پایداری در پاسخ به این سوال که "آیا برای شما فرقی نداشت که کدام لیست در انتخابات برنده شود و آیا هیچ‌وقت دعا کردید که جبهه پایداری برنده شود"، اظهار داشت: لیست‏ها با انگیزه‌ها و اهداف مختلفی در می‌آید و این ظاهر کار است. بنده به عنوان کسی که در مجلس بودم، می‌دانم که اگر افرادی به مجلس بیایند که از نظر مبنایی درست فکر کنند و برای آنها نظام اسلامی مهم باشد و ولایت‌مدار و به دنبال اجرای عدالت باشند، معنویت در قاموس‌شان معنا داشته باشد، به عقلانیت معتقد باشند و این ظرفیت‌ها را حول محور ولایت فعال کنند، می‏توانند برای مردم کار کنند و باید برای تحقق چنین مجلسی مرکب از این افراد تلاش کنیم.

وی در ادامه افزود: گاهی ممکن است تعداد افرادی با این ویژگی‌ها کم باشد، حالا ما اگر در حد عقل خودمان تعدادی از افرادی را که چنین خصوصیاتی داشته باشند، انتخاب کنیم و به مجلس بیاوریم، بدون شک برآیند این مجلس با شرایطی فرق می کند که بدون حساب و کتاب، لیستی را اعلام کنیم.

آقاتهرانی با تاکید بر اینکه "باید در زمینه مصادیق و انتخاب افراد سخت‏گیری کنیم"، گفت: اگرچه برخی معتقد به این سخت‏گیری نیستند، ولی ما باید به وظیفه خود عمل کنیم، و نماینده ای را به مجلس بفرستیم که از حریم انقلاب و شهدا پاس‌داری کند.

دبیر کل جبهه پایداری در پاسخ به این سوال که "آیا شما در تهران به 30 نفر کامل رای دادید"، گفت: بله، در انتخابات قبلی چون اسم خودم بود، معتقد بودم که صلاحیت ندارم، به تهران نیامدم، ولی این‌بار در تهران به 30 نفر جبهه پایداری رأی دادم، زیرا احساس کردم که اگر 30 نفر با هم باشند و محکم بایستند، می‌توان خیلی از کارها و فعالیت‌های مثبتی را به نفع کشور رقم زد.

رییس مجمع نمایندگان تهران در مجلس، در پاسخ به این سوال که "مهم‌ترین ضعف مجلس هشتم چه بود"، بیان داشت: توقع بیشتری بود که در کارها بین کمیسیون‏ها نشست جدی‏تری برگزار شود، من نمی‌پسندیدم که یک طرح یا لایحه‏ای به مجلس می‌آمد و با دو فوریت رأی می‌آورد، ولی پس فردا با دو فوریت همان طرح و لایحه لغو می‌شد، این یعنی پشت از حیث کارشناسی این مصوبه خالی است، اگر محکم بود که این‌طور نمی‌شد.

وی ادامه داد: کمیسیون‏ها باید جدی‏تر گرفته شود، مرکز پژوهش‌ها اگرچه کار می‌کند و قابل تقدیر است، اما باید جدی‏تر گرفته شود، ما نخبه که کم نداریم، پس کجا هستند؟! مجلس می‌تواند از تمام اینها استفاده کند.

آقاتهرانی، در ادامه علت استفاده نکردن از نخبگان در مجلس را که مورد سوال مجری قرار گرفت، این چنین بیان کرد: کشورهای اسلامی و ما مسلمانان جزو ثروتمندترین‌های جهان هستیم، همه یا روی نفت هستیم یا طلا و جواهر، از بعد معنوی هم که الی ماشاءالله؛ ما کتابی مثل قرآن و پیامبری مثل حضرت محمد صلی الله و علیه و آله داریم که هیچ کس ندارد، اما وجه اسلامی در علوم انسانی دانشگاه‌های ما جا نیفتاده است. نه فقط در علوم انسانی که در بخش های دیگر نیز این گسست‌ها قابل مشاهده است.

وی ادامه داد: به‌عنوان نمونه بین صنعت و بازار هم این گسست مشاهده می شود، بین دانشگاه و صنعت ارتباطی وجود ندارد که برای حل آن، باید برای ساختار مجلس فکر جدید و جدی کرد.

دبیر کل جبهه پایداری در پاسخ به این سوال که "اگر شما رییس مجلس شوید چه کار می‌کنید"، گفت: بنده با کمال ادب و احترامی که برای ساختار فعلی قائل هستم، بر روی تمام این موارد که مطرح کردم، علامت سوال می‌گذارم.  البته همه را روز اول به هم نمی‌ریزم، افراد متخصص را پیدا می‌کنم تا تحقیق کرده و حسن‌ها و عیب‌ها را مشخص و بعد راهکار ارائه کنند.

نماینده مردم تهران ادامه داد: این ساختار وحی منزل که نیست، بلکه تدبیری است که دوستان 30 سال پیش ایجاد کرده یا در طی 30 سال داشته‌اند و قطعاً قابل تغییر است.

به گفته‌ی آقاتهرانی، ما باید در ابتدا اصول مجلس را روشن کنیم، که فکر می‌کنم یکی از این اصول، نظارت و دیگری قانون‌گذاری مجلس است.

وی با بیان اینکه "ما به هیچ وجه نظارت نداریم، اگر هم هست، فوق العاده کم است"، افزود: باید یک برآورد زنده و جدیدی از مجلس کرد، اگر اینها درست بررسی شود، این شکل مجلس قابل عوض شدن است.

دبیر کل جبهه پایداری اظهار داشت: ممکن است این جمعیت مجلس تقسیم شود، این‏طور نباشد که همه صبح ساعت 8 بیاییم، بعد از ظهر هم از ساعت 2 به کمیسیون‌ها برویم تا ساعت 5:30 بعدازظهر و بعد کمیته ها شروع شود. با این شرایط، یک نماینده چه زمانی توان دارد که به کارهای دیگر بپردازد و فکر کند و ایده داشته باشد.

آقاتهرانی همچنین تاکید کرد: ما برای لحظه به لحظه حضور در مجلس مسئول هستیم.

دبیر کل جبهه پایداری در مورد برداشت خود از تعامل مجلس با دولت هم با استفاده از بیانات رهبر معظم انقلاب، گفت: برخی دوستان همواره دوست دارند نقد کنند اما اگر خودشان آن طرف میز باشند و کسی آن‌ها را نقد کند، ناراحت می‌شوند، اما این روحیه خوب نیست و نقد نیز باید سازنده و مفید باشد.

وی ادامه داد: در مشهد زمان عزاداری برخی از آدم‏های قوی زیر علامت می‌رفتند، وقتی علامت را زمین می‌گذاشت، دور او را می‌گرفتند، یکی به او آب می‌داد، دیگری باد می‌زد و عرقش را خشک می‌کرد، حالا دولت که این‏طور دارد می‌دود و کار می‌کند، بر فرض یک اشتباهی هم کرد، همین که علم را زمین می‌گذارد، به جای اینکه تشکر کنیم، طوری برخورد می‌کنیم که از جانش سیر شود و بگوید به من چه؟ این رویکردها تعاملی نیست.

آقاتهرانی تصریح کرد: من معتقدم که باید نقد و سوال کنیم، تذکر بدهیم اما بعضی از این‌ها را می‏شود خیلی بهتر از این انجام داد که دولت هم عمل کند، نه اینکه در روی ما بایستد و کاری کنیم که سر لج بیفتد.

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به این سوال که "چرا برخی از کمیسیون‏های مجلس خیلی طرف‌دار دارد و برخی خالی می‌ماند و به زور پر می‌شود"، گفت: در مجلس یک حرفی می‏زنند که خدا کند این‌گونه نباشد که بعضی به‌خاطر امور مادی، سفرهای خارجی و این حرف‌ها کمیسیون‌ها را انتخاب می‌کنند که این خیلی بد است.

آقاتهرانی ادامه داد: فرد باید ببیند که چه ظرفیت‌هایی دارد و چه کاری می‌تواند بکند و کدام کمیسیون به او نیاز دارد، همان‌جا برود و کار کند، اگر چه هیچ منافع مادی هم نداشته باشد. در صحیفه سجادیه هست که امام سجاد علیه السلام به خداوند عرضه می‌دارند که خدایا توفیق بده که من آن کاری را بکنم که تو بیشتر می‌پسندی.

وی در پاسخ به این سوال که "مجلس نهم از لحاظ رویکردی باید دنبال چه باشد"، با بیان اینکه "خدمت رسانی به مردم فقط خدمت مادی است، بلکه باید خدمات معنوی و فرهنگی نیز واقعا تحقق پیدا کند"، گفت: مردم خیلی بیشتر از سطح فعلی خدمت‌رسانی شایسته‏ی دریافت خدمات هستند، مردم از ما چیزی نمی‏خواهند، جز اینکه می‏خواهند کار خود را خوب انجام دهیم.

آقاتهرانی، در توضیح رویکرد دیگری که به نظر وی باید دنبال شود، به بهبود ساختار مجلس اشاره کرد و افزود: مرکز پژوهش‌ها باید بسیار بیشتر از این فعال شود، حالا که ما از نخبه غنی هستیم، باید این افراد و توانایی‌های‌شان را شناسایی، استخراج و از آن‌ها استفاده کنیم که از دست نرود. نباید به تقلید از دیگران اکتفا کنیم، چرا که خودمان استعدادها و توانایی‌های خیلی بهتری داریم.

وی درباره اولویت سوم هم گفت: شناخت مردم از نمایندگان اهمیت بسیاری دارد، مردم از کجا باید بفهمند که بین دو نماینده کدام بهتر عمل کردند، چرا ما نباید کارنامه داشته باشیم که مردم آن را ببینند و تصمیم گیری کنند و دانسته رأی بدهند.

دبیر کل جبهه پایداری با تاکید بر اینکه نظارت مجلس بر مجلس بسیار مهم است، گفت: نه تنها مردم هیچ نظارتی بر کار ما ندارند، خود نمایندگان هم بر خود نظارت ندارند، همه جا یک میزانی برای ارزیابی و سنجش وجود دارد، اما مجلس چنین میزانی ندارد.

وی اظهار داشت: اگر کسی خواست بین مثلاً کمیسیون آموزش و کمیسیون فرهنگی مقایسه کند، چگونه می‌تواند به آنها نمره بدهد، راه مشخصی وجود ندارد، چرا که نه تنها مردم، بلکه روسای کمیسیون‌ها نیز ساز و کاری برای مقایسه و ارزش‌یابی ندارند.

دبیر کل جبهه پایداری در پاسخ به این سوال که "مهم‌ترین پاس‌داشت آرای زیاد و مشارکت بالای مردم در انتخابات مجلس نهم به کاری است"، گفت: مردم به خاطر آقا آمده بودند نه به‌خاطر امثال ما و ما نباید این خط را گم کنیم و خودمان را گول بزنیم، پس باید ببینم توقع آقا از ما چیست، ایشان مجلسی بهتر از این از ما می‌خواهد.

وی در پاسخ به سوال دیگری، "پیام حضور پر شور مردم در انتخابات برای علاقه‌مندان به انقلاب اسلامی در سراسر جهان را بسیار امیدوار کننده دانست" و گفت: آنها وقتی که می‌بینند که مردم ما این‌چنین پای نظام و رهبرشان ایستاده‌اند، بسیار خوشحال شده و واقعا محکم‌تر می‌شوند.

آقاتهرانی با بیان اینکه "اگر ما کمی سست شویم، تاثیر منفی عجیبی بر آنها می‌گذارد"، افزود: بخشی از این بیداری اسلامی زاییده وحدت ملی- دینی و ایستادگی ما است و برای همین هم الگوی آنها شده‌ایم.

کد خبر:119142 -