انقلاب اسلامی ایران تشیع را به جهانیان شناساند
55 بازدید
تاریخ ارائه : 1/26/2013 1:27:00 PM
موضوع: جامعه شناسی
استاد دانشگاه قاهره:
انقلاب اسلامی ایران تشیع را به جهانیان شناساند
  استاد علوم سیاسی دانشگاه قاهره تاکید کرد که پیروزی انقلاب اسلامی ایران سبب آشنایی جهانیان با تشیع شد.
جمعه ۲۳ دی ۱۳۹۰ ساعت ۱۷:۲۲به گزارش آینده روشن، خانم نیفین مسعد، استاد علوم سیاسی دانشگاه مصر در مقاله ای که به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی در روزنامه روزنامه الشروق الیومیه این کشور منتشر شد به بررسی حادثه عاشورا و نگرش مسلمانان نسبت به آن پرداخت.

در این مقاله آمده است: یاد و خاطره عاشورا چند روز قبل و به شیوه های مختلف از سوی شیعیان و سنی ها گرامی داشته شد. کارمندان الجزایری از مرخصی بهره مند شدند، اردنی ها اقدام به چراغانی عزاداری خیابان ها کردند، شیعیان عربستان مجبور شدند در خانه ها به عزاداری بپردازند و اوج این عزاداری ها در عراق بود.

نیفین مسعد با اشاره به جشن گرفتن برخی از گروه ها در عاشورا افزود: در دوران کودکی همواره منتظر فرارسیدن عاشورا بودم تا از شیرینی هایی که مادرم به این مناسبت آماده می کرد، بخورم. هیچ گاه نمی فهمیدم که چرا مادرم تنها در روز عاشورا از این شیرینی ها می پزد و در سایر ایام سال ما را از این شیرینی لذیذ محروم می کند.

استاده دانشگاه قاهره با اشاره به روزه داری عاشورا از سوی اهل سنت تصریح کرد: هنگامی که بزرگ شدم دریافتم که روزه گرفتن در عاشورا از فضیلت زیادی برخوردار است و زمانی که علت این استحباب را می پرسیدم، می گفتند که دریا برای حضرت موسی (ع) در این روز شکافته شد. هیچ کس به ما نگفت که شیرینی هایی که به شدت مشتاق خوردن آنها در عاشورا بودیم از سوی شیعیان اشتباه بزرگی پنداشته می شود، زیرا امام حسین (ع) در این روز به شهادت رسید و سرش به روی نیزه رفت تا ارتش یزید اقدام به پخش شیرینی جات بدین مناسبت کند.

وی ادامه داد: شیعیان روز عاشورا را بزرگ ترین مصیبت می دانند، اما اعتقاد دارند که این مصیب عامل جاودانگی تشیع شد و به همین مناسبت است که یادبود این حادثه برای شیعیان از اهمیت فراوانی برخوردار است و طی آن ظلم هایی که به اهل بیت (ع) انجام گرفت را یادآوری می کنند. عراقی ها در آستانه فرارسیدن اربعین حسینی با پای پیاده به سوی کربلا می روند تا به یاد مصائب حضرت زینب (س) باشند.

نیفین مسعد با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی ایران خاطر نشان ساخت: در دوران نوجوانی با واژه شیعیان به شدت غریبه بودم، زیرا هیچ اشاره به تشیع در کتاب های درسی نمی شد و در جامعه نیز چنین کلمه ای نمی شنیدم. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود که نام تشیع در چهارچوب اسلام به جهان مصادره شد، اما عوام مردم به دلیل عدم شناخت کافی نمی توانستند تفاوت شیعیان با کمونیست ها را بفهمند.

این نویسنده مصری تاکید کرد: با وجود اینکه بسیاری از شیعیان را عرب ها تشکیل مل دهند، لیکن مسائل سیاسی سبب شد تا شیعیان به عنوان عجم شناخته شوند و با وجود اینکه تشیع قبل از انقلاب اسلامی ایران نیز وجود داشت، اما تشیع با انقلاب خمینی (ره) گره خورد. برخی از علمای اهل سنت که نمی توانستند پیشرفت شیعیان را باور کنند به لعن حکام ایران روی آوردند، یکی از آنان نیز پیروزی حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه را به دلیل اینکه از سوی شیعیان حاصل شد، ذلت بار خواند، دیگری نسبت به تاسیس هلال شیعه هشدار داد و برخی از حکام نیز به این فکر افتادند که به لبنان حمله ور شده و حزب الله را سرنگون سازند.

در بخش پایانی این مقاله به حضور رهبران سنی در عزاداری حسینی اشاره شده و آمده است: ما حضور نخست وزیر کشور ترکیه در مراسم عاشورا را نادیده گرفتیم، زیرا نمی خواهیم به این واقعیت پی ببریم. بیایید فرصت را مغتنم شمرده و به این فکر نباشیم که اسلام تنها در اهل سنت خلاصه می شود و خود را فرقه ناجیه قلمداد کنیم. هنگامی که به این نتیجه برسیم که ما محور جهان و دین نیستیم دیگر نمی توانیم در زمانی که برادرانمام به عزاداری می پردازند از شیرینی های لذیذ بخوریم.

انتهای پیام/ن/